niedziela, 17 września 2017

Obra i Paklica – cząstką naszej przyrody

            W holu Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury ostatnie przygotowania do corocznego ekologicznego Święta naszej Obry i Paklicy, w których biorą udział uczniowie z Technikum Architektury Krajobrazowej z Zespołu Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku. Na stołach wycięte szablony, na podorędziu duża ilość kolorowych kredek. Gry i zabawy dla dzieci ze szkół podstawowych, konkursy będą miały miejsce po pierwszej części imprezy, na którą złożą się występy okolicznych przedszkoli.
            Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie gmina Sulęcin, obsługujący 15 gmin, też ma swoje stoisko. Celowy Związek Gmin (CZ-12) zajmuje się gospodarką odpadami, edukacją ekologiczną i rekultywacją niespełniających norm gminnych składowisk odpadów. Recykling polega na powtórnym przetworzeniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach. Zużyte szkło należy wrzucać do zielonych pojemników, plastik i metal – do żółtych, papier - do niebieskich, bioodpady – do brązowych, a stare baterie koniecznie muszą się znaleźć w specjalnie na to przeznaczonych pojemnikach. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, Międzyrzecki Rejon Umocnień prezentuje uzbrojenie i mundury z czasów ostatniej wojny.
            Widownia pełna jest dzieci z przedszkoli z ich opiekunami. Czekają na swój występ. Jak zwykle przedszkolaki przygotowały się bardzo starannie. Opiekunowie włożyli dużo pracy w opracowanie ciekawego, i uczącego, scenariusza, także w przygotowanie kostiumów, oczywiście z surowców wtórnych. Mowa jest o sprzątaniu, o usuwaniu odpadów cywilizacyjnych, o trosce o naszą planetę Ziemię. Dzieci wiedzą – do jakich pojemników należy wrzucać szkło, papier, plastik i metal. Gustownie mopki na scenie sprzątają świat – ziemia to nasz dom, nie śmieć – słyszymy ze sceny, a my cieszymy się z naszych uroczych pociech. Kolejno prezentują nam się: Przedszkole „Bocianie Gniazdo”, Przedszkole „Jutrzenka”, Przedszkole nr 4 „Bajkowa Kraina”. Przedszkole nr 6 – ciekawa przeróbka „Kaczki Dziwaczki”, która stała się … Kaczką sprzątaczką, bardzo dobrze zrymowaną i wyrecytowaną przez dzieci bajką z wymowną końcową sugestią – niech tych ludzi, śmiecących, gęś kopnie! Potem wystąpiło Przedszkole z Bukowca – w niebieskich zawadiackich basebolówkach, ze słonecznymi kotylionami na bluzach; każdy cząstką jest Przyrody – niewątpliwie. Hitem dnia była 4. letnia Martusia, która godnie, jak na małą modelkę przystało, prezentowała gustowną sukienkę wykonaną z kilku rodzajów surowców wtórnych.
            Obejrzeliśmy rezultat Projektu ekologicznego o Obrze i Paklicy w postaci etiudy teatralnej, reżyserowanej przez Izabelę Spławską, w wykonaniu uczniów klasy 4 z SP nr 4., o Obrzyckiej Kapuścianej Górce, wzgórzu o tej nazwie znajdującym się na terenie Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Obrzycach. Rzecz jest o dawnych czasach, kiedy witeź obrzycki rządził krainą. Było wtedy wesoło i bezpiecznie na dworze królewskim, ale mafia na czarno ubranych tajnych służb zaczęła zagrażać porządkowi społecznemu. Udało im się przejąć władzę, ale nie na długo. Nad dostatkiem i spokojem w królestwie czuwała, i nadal tak jest, mądra bogini Obra, Ona też w końcu przejęła rządy i wróciły dawne dobre czasy…  
            Starsze dzieci ze szkół podstawowych: SP nr 4, SP nr 3, SP nr 2 SP z Bukowca, SP z Kaławy, wykonały m.in. prace plastyczne o tematyce ekologicznej, który udekorowana jest scena. Brały też udział w szeregu konkursów sprawdzających wiedzę o segregacji odpadów, i zabawach w holu MOK. Dzieci wysłuchały interaktywnego wykładu na temat znaczenia działań proekologicznych. Przed wejściem do MOK panowie ze Straży Pożarnej pokazywali dzieciom, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.


Iwona Wróblak
wrzesień 2017












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz