poniedziałek, 4 lutego 2019


X Festiwal Harcerski zaSIORBnięty

            Muzycznie i po harcersku… Siorbaśnie. Po międzyrzecku w dodatku, czyli sprawnie organizacyjnie, bowiem od lat imprezy harcerskie, i nie tyko takie – organizują Panie: Hanna Barczewska i Maria Sobczak – Siuta, które pamiętamy też z aktywnej działalności w teatrze amatorskim... Dzisiaj obydwie zasłużone dla oświaty i kultury długoletnie nauczycielki w Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu – w roli podharcmistrz i komendantki Hufca Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków. Instruktorki, jak przystało na prawdziwych tutorów, dochowały się już swych następców – na scenie prezentacje zapowiadają harcerze młodego pokolenia: druh Adrian Portała, druhna Nikola Klaudia Zaremba, druh Dominik Maszoński, druh Marcin Kubisiak. Współorganizatorzy Festiwalu: Urząd Miasta i Gminy Międzyrzecz, Starostwo Powiatowe Międzyrzecz, Chorągiew Ziemi Lubuskiej, 17 WBZ w Międzyrzeczu, MOSiW Międzyrzecz.
 X Jubileuszowy zlot śpiewających drużyn harcerskich na scenie Międzyrzeckiego Ośrodka Kulturalnego. W jakim kierunku – muzycznie (i nie tylko…) zdąża ruch harcerski? Pytam osób po wysłuchaniu kilku utworów Gwiazdy wieczoru, Zespołu harcerskiego WBH, czyli w (harcerskim) skrócie - „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”. Panowie w wieku dojrzałym, muzycy stricte rockowi, nawet punkrockowi, z mocnym głośnym koncertowym, bardzo wyrazistym brzmieniem…
Piosenki harcerskie kojarzą się powszechnie, tradycyjnie, ze „Strumykiem co płynie z wolna”… Nie tylko tak mogą, jak się okazuje, brzmieć. Na przykład to dość szerokie spectrum rocka, tutaj w wykonaniu zawodowców, jakimi są niewątpliwie muzycy WBH, z obrzędowości harcerskiej zostaje wysublimowana moc uderzenia, energia, świeżość, istota tego gatunku muzycznego. Współczesność, Jej rytmy... W Międzyrzeczu to 201. koncert Zespołu. Istnieją od 2012 roku. Mocny puls harcerskich w swej głębi serc. Pieśni autorskie muzyków. Rockowa interpretacja muzyczna znanych harcerskich piosenek. Bowiem harcerstwo – w swej formie (bo nie TREŚCI) – ewoluuje… Jako znak i zachęta dla ludzi o różnych, tu muzycznych, zainteresowaniach i pasjach. Wiek mamy XXI, i nowe (niełatwe) wyzwania, szczególnie dla młodych, i wyzwania dla instruktorów harcerskich – ciągle, i to się nie zmienia, wzorców osobowych dla swoich harcerzy… Mocny moralny kręgosłup, Przyrzeczenie Harcerskie, Droga – po prostu w inny sposób… Idea harcerstwa – w tej formie, jest propagowana, w nowe środowiska, myślę, że do grup – spragnionych poważnych autorytetów.
Jak powiedział przedstawiciel współpracującej z organizatorami 17 WBZ – służyć, pomagać, jest wpisane w każdy mundur - wojskowy, strażacki, harcerski. Powiedział tak przy okazji nagrodzenia harcerki Sary Gaweł za – spontaniczną pomoc muzyczną na scenie jednemu z zespołów… W życiu tzw. normalnym (pozaharcerskim) takie akty empatii nie są za często zauważone. Nie mając przygotowanej nagrody, starszy chorąży sztabowy Maciej Skrzek zerwał z rękawa wojskowego munduru swój znak… Dziewczynie łezka popłynęła ze wzruszenia, nam też… Lilijka jest symbolem ZHP, ma druhna do swego munduru ten wojskowy, jako znak żołnierskiego szacunku…
            Muzycznie było bardzo ciekawie. Oprócz wspomnianego mocnego rocka – w super wykonaniu, zawodowym, potem także pokoleniowo młodszym, także interesujące muzycznie i tekstowo utwory z partiami na skrzypce, trąbkę. Bluesowo też było – taka odmiana harcerskiego postrzegania świata, było i teatralnie, scenicznie. Mocne uderzenia gitar basowych, solówki gitarowe. I country… Trzask drew płonącego ogniska – obraz malowany w różnych technikach. Pokłon ziemi taki prosty harcerski..., jak to definiował tekst jednej z piosenek. Wędrówka też bardzo symboliczna, realna po ziemi, ale też ta w głąb poznania siebie, swoich możliwości, usadowienie w grupie w kręgu, prawie magicznym – niczym wokół dawnego, ciągle jednak aktualnego, wspólnotowego ogniska, w którego centrum płonie, nas ogrzewając, idea braterstwa i pomocy. Brawo, brawissimo, dać im po duuużej czekoladzie…
Były też i klasyczne gitary rzecz jasna, bez nich, jak bez ogniska harcerskiego, nie ma tej szczególnie wyczuwalnej obrzędowości, co chwyta ze serce uczestników gawędowych spotkań. Taka gawęda też była – w przerwie na obrady jury Festiwalu (skład: Alicja Jankowska, Łukasz Ruta, Agnieszka Pierz, Simona Szudra, Maciej Skrzek, sekretarz Kamila Szudra)… Wyglądało to tak: scena MOK zawłaszczona przez najmłodsze siedzące w kucki zuszki i wzywani przez komendantkę do (spontanicznego) występu śpiewaczego starzy druhowie… Bezpośredni przekaz; wspominki o tej pierwszej Siorbie, i Festiwalu z 1984. roku (ubiegły wiek…). I piosenka grana na żywo, z gitarą, Komendantka też śpiewała…
            Od kisielu na scenie, SIORBOWANIA kisielowego rzecz się zaczęła, by nikt nie był zbyt ugarniturowiony, jak myślę… Siorbnęli scenicznie burmistrz Remigiusz Lorenz, dyrektor MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy, z ramienia 17 WBZ płk Mariusz Fil, kierownik Klubu Wojskowego Agnieszka Perz, phm Maria Sobczak-Siuta Komendantka Hufca Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków, phm Hanna Barczewska..., przedstawiciele drużyn przybyłych na Festiwal Harcerski.
Sprawnie szły przesłuchania - w trzech kategoriach: W kręgu warty, Na wędrówkę i w Kategorii zuchowej. Ta ostatnia grupa maleńkich kandydatów na zuszków była szczególnie urocza. Nie zabrakło na scenie w drużynach trzymanych podręcznych misiów, totemów i kufrów ze skarbem…
Wystąpiły zespoły z: 22 DGZ „Mali odkrywcy” z Drezdenka, 7 GZ „Niedźwiedzie Łapki” z Międzyrzecza, 3 GZ „Leśne Pogotowie”, 2GZ „Słoneczna Gromada” z Międzyrzecza. Nagrody ufundował, objął wydarzenie patronatem, burmistrz Międzyrzecza. Wszystkie drużyny dostały pamiątkowe Dyplomy uczestnictwa w X Festiwalu Harcerskim SIORBA. Podziękowano sponsorom prywatnym.
Grand Prix Festiwalu i Zaproszenie na następną SIORBĘ w roli Gwiazdy festiwalu otrzymała DH „Ka Wu”, nagrodą rzeczową była gitara.
Wyróżnienie i nagrodę Słowika Publiczności jednogłośnie dostała 10 DNS „Dreptaki”. Nagrodzono 38 H-Z DM im Powstańców Wlkp. z Międzychodu, „Grupę Poddasze” ze Związku Drużyn w Zbąszynku, gitarzystę druha Tomka Jabłońskiego, Żanetę Wronę przyboczną 10 DNS „Dreptaki”.
 Miejsca I – III i nagrody rzeczowe dla Zespołów zuchowych:
Złoty SIORBUŚ – dla 22 DGZ „Mali odkrywcy” z Drezdenka
Srebrny SIORBUŚ - 2GZ „Słoneczna Gromada” z Międzyrzecza.
 Brązowy SIORBUŚ - 7 GZ „Niedźwiedzie Łapki” z Międzyrzecza.

W pozostałych kategoriach wystąpiły drużyny: 38 H-Z DM im Powstańców Wlkp.,
1 DH „Sokół”, Związek Drużyn w Zbąszynku, 56 DH Grom, Próbna DH Feniks, 10 DNS „Dreptaki”, 3 Gorzowska Drużyna „Leśni Ludzie”, 7 DH „Ka Wu”, 1 Strzelecki Szczep Harcerski „Czarna Jedynka”, 2 DH „Iskry”, 19 DH „Wataha”,  22 DH „Krzesiwo”.
W kategorii: W kręgu warty nagrodzono:
Złota SIORBA przypadła 1 Strzeleckiemu Szczepowi Harcerskiemu „Czarna Jedynka”.
Srebrna SIORBA - 19 DH „Wataha” z Pszczewa
Brązowa SIORBA - 22 DH „ Krzesiwo” z Międzyrzecza.
Nagrodę dowódcy 17 WBZ przekazano dla 2 DH „Iskry” z Międzyrzecza.
W Kategorii: Na wędrówkę: nagrodzono:
Złota SIORBA - Zespół harcerski „W Dychę” z Witnicy.
Srebrna SIORBA - 1 DH „Sokół” z Przytocznej.
Brązowa SIORBA - 3 Gorzowska Drużyna „Leśni Ludzie” z Gorzowa.
Upominki dostały też drużyny nienagrodzone w żadnej kategorii.

Iwona Wróblak
styczeń 2019





























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz