środa, 4 listopada 2020

 

Piękne jest Twoje dzieło E-Olimpiado...


Od lat to zawsze było duże przedsięwzięcie logistyczne. Kilkanaście Warsztatów Terapii Zajęciowej przyjeżdżało do Międzyrzecza, czasami więcej. Uczestnicy przygotowywali się do tego wydarzenia starannie.

Zwykle przez noc poprzedzającą Olimpiadę w Hali Widowiskowo Sportowej trwały przygotowania. Dyrekcja DPS, instruktorzy, mieli świadomość, jak ważne jest to wydarzenie – dla biorących w nim udział, dla procesu integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. W tym zakresie nasz międzyrzecki DPS ma wielkie osiągnięcia, które doceniali, poprzez swój liczny udział w Naszej Olimpiadzie, przyjeżdżający goście, także ci z Niemiec, z Francji.

Odczytywano Rotę olimpijską, miał miejsce program artystyczny, pamiętam bardzo ciekawe dobre spektakle, występy taneczne, muzyczne. Siadaliśmy przy wspólnych stolikach – przy ciastku, herbacie. Uczestnicy z Ośrodków pracowali razem, i publicznie – co bardzo ważne – prezentowali swoje umiejętności. Doznawali uczucia społecznej akceptacji... Do tego potrzebny jest drugi człowiek, kilku ludzi, najlepiej rodzina, a taką była społeczność – wspólnota uczestników kolejnych Olimpiad Rękodzieła Artystyczno - Użytkowego w Międzyrzeczu. Spotkania owocowały wieloletnimi przyjaźniami, rewizytami Ośrodków...

W tym roku zorganizowanie wydarzenia było niemożliwe... Wiemy – dlaczego. Obostrzenia antycovidowe nakazane przez rząd. Ale (E-)Olimpiada miała miejsce. Bez udziału publiczności niestety. Znaczenie Olimpiady jest tak duże, że niemożliwe byłoby, gdyby i to wydarzenie społeczne, tak jak wiele innych, w tym roku się nie odbyło. Duch i klimat spotkania z WTZ-ami; nasz - publiczności, udział i podziw dla nich, dla pracy instruktorów i dla konsekwentnie realizowanej przez nich idei integracji, docenienie potencjału artystycznego, umiejętności rzemieślniczych osób z niepełnosprawnościami, powinno znaleźć miejsce. Dorobek faktu wyjścia do społeczeństwa tych osób, ich prawo do bycia wśród ludzi z tzw. „normą” intelektualną czy ruchową, do udziału w Olimpiadzie, ich samodocenienia, paliwie, które energetyzowało do następnych zmagań olimpijskich – i każdy dzień dla nich nim jest, ten dorobek nie mógł zostać zaprzepaszczony.

Dlatego zaproponowano formę zdalnego konkursu, na pewno zdając sobie, jak myślę, sprawę, że to tylko namiastka realnego kontaktu z drugim człowiekiem – z zewnątrz DPSu...

Do konkursu, w ramach Olimpiady Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego, zgłoszono prace 90. osób niepełnosprawnych z 21. placówek województwa lubuskiego. Prace, w 6. wybranych kategoriach: Florystyka i dekoracja wnętrz: Zawieszka kosmiczna, Plastyka: Kosmiczna podróż, Ceramika: Przybysz kosmiczny, Krawiectwo: Poszewka na poduszkę z kosmiczną aplikacją, Stolarstwo: Kosmiczny kwiat oraz Gastronomia, wykonywano na terenie swoich placówek.

W celu zwiększenia grona odbiorców prac wykonanych podczas E-Olimpiady zostanie przygotowana, we współpracy z Międzyrzeckim Ośrodkiem Kultury, wystawa nadesłanych fotografii. Dla najciekawszych prac przewidziano 25 nagród rzeczowych, które zostaną przesłane autorom drogą pocztową.

Na zdjęciach uczestnicy E-Olimpiady. Nie mogąc, w tym roku - spojrzeć im w oczy, uśmiechnąć się do nich - naszymi oczami, w podziwie dla ich dokonań, walki o siebie, mimo uszkodzeń, a i tak po prostu, jak do człowieka, dla towarzyszenia im w ich twórczym akcie poruszmy siłę naszej wyobraźni... Podziwiajmy zdjęcia, bardzo pięknie zrobione – i czekajmy do przyszłego roku, aż znowu będziemy mogli spotkać się twarzą w twarz, powiedzieć Osobie – piękne jest Twoje dzieło... Piękne jest Twoje Dzieło - Olimpiado.

Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji zadania publicznego powierzonego w drodze konkursu ofert przez Województwo Lubuskiego – Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.

Organizatorzy zadania: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Gorzowie Wlkp. koło terenowe w Międzyrzeczu oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Międzyrzeczu.


Iwona Wróblak

listopad 2020 r.


























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz