wtorek, 18 stycznia 2022

 

Muzycznie i świątecznie


Kościół p.w. św. Jana jeszcze świąteczny, rozświetlony choinkami. Ks. proboszcz Marek Walczak zaprasza na koncert kolędowy…

Międzyrzecka Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, w IX Edycji „Świątecznego Koncertu dla Rodzin”, zaprezentuje nam swoich uczniów. Wystąpią reprezentanci prawie wszystkich klas instrumentów. W końcowym chórku kolędników wystąpi też, wraz z uczniami, dyrektorka Szkoły Małgorzata Telega - Nowakowska.

Zdzisław Musiał, niestrudzony animator kultury muzycznej, prezes Stowarzyszenia „Lubuski Weekend Gitarowy”, organizacji obchodzącej w tym roku 10.lecie istnienia na lokalnym rynku muzycznym, jest w podwójnej roli, także jako Mikołaj rozdający prezenty ufundowane przez sponsorów koncertu. Otrzymają je występujący uczniowie Szkoły Muzycznej, i inne dzieci, które przyszły z rodzicami na Koncert dla Rodzin.

Kolędy – jak powiedział gospodarz obiektu, ks. Proboszcz Marek Walczak, to żywa polska tradycja, obrosła warstwami naszej historii. Wspólne kolędnicze śpiewanie i granie, radość z muzykowania.

Uczniowie najmłodszych klas Szkoły Muzycznej przełamują tremę sceniczną. Nie jest łatwo wystąpić przed szerszą publicznością, ale taka nauka też jest zadaniem Szkoły… Będzie w przyszłości procentować w wielu dziedzinach aktywności życiowej.

Koncert prowadziła Katarzyna Winkiewicz – Więcław. Młodym artystom towarzyszyła na instrumencie klawiszowym Ekaterina Matokh. Polskie znane kolędy w wydaniu instrumentalnym. „Cicha noc” w wykonaniu dziecięcego zespołu akordeonowego: Kornel Grocholewski, Wiktoria Dejewska, Maria Bulicz i Kinga Darowska. Wiolonczela w rękach Marty Berczyńskiej, jej interpretacja pieśni „Wśród nocnej ciszy”. Młodziutka, bardzo muzykalna skrzypaczka Alicja Juralewicz w duecie ze swoją siostrą pianistką Eweliną. Drugi duet – skrzypce, fortepian, to Lidia Gągała i Lena Gągała. Na skrzypcach też gra Sabina Sztuba – Frąckowiak. Na akordeonie solo Bartłomiej Pilch. Klasa saksofonu: Maciej Puka, potem na tym instrumencie Kacper Wierzbicki w duecie ze Stanisławem Musialskim wykonali pieśń „Przybieżeli do Betlejem”.

Zaprezentował nam się klarnecista Krzysztof Drzymała. Na flecie grał Nikodem Nawrot. Z klasy gry na gitarze klasycznej – Kacper Kaja i Maja Siewierska zagrali utwór swego nauczyciela Zdzisława Musiała, refleksyjny „Zimowy wieczór”.

Koncert zakończyło wspólne, przez nauczycieli i uczniów, na skrzypcach, wiolonczeli, gitarze klasycznej i klarnecie, z chórkiem, wykonanie kolędy „Bóg się rodzi”. Po czym nastąpiła dłuższa sesja zdjęciowa, dokumentacja wydarzenia dokonana przez obecne na koncercie media, i przez rodziców występujących dzieci – aneksy do kronik rodzinnych...

Piękna prezentacja potencjału kulturalnego, i umiejętności uczniów naszej Szkoły Muzycznej. Mamy nadzieję, że w tym roku powrócą organizowane przez Zdzisława Musiała koncerty Lubuskiego Weekendu Gitarowego, których brak przez ostatni okres na mapie wydarzeń kulturalnych naszego regionu był odczuwalny. Wydarzenia ważnego dla Szkoły, z uwagi na koncertujących na LWG gości-nauczycieli gry na instrumentach, a także dla Nas, konsumentów kultury muzycznej regionu, w propagowaniu której pan Musiał ma duże zasługi.

Zachęcamy do przeznaczenia 1% podatku na tę ważną organizację pozarządową - KRS 0000 215 720. Cel szczegółowy „Lubuski Weekend Gitarowy”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem kulturalnym objął Wojewoda Lubuski i Burmistrz Międzyrzecza. Sponsorzy: Lubuski Bank Spółdzielczy Międzyrzecz, Bank PKO BP w Międzyrzeczu, Kasa Stefczyka Oddział w Międzyrzeczu, Kantor Wymiany Walut Maria Bobińska. Podziękowania dla Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.


Iwona Wróblak

styczeń 2022


 




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz