niedziela, 14 listopada 2021

 

Obywatelskość ojczyźniana. Prozą, nie wierszem, o Polsce


Kolejny 11 Listopada, Święto Niepodległości. W Międzyrzeczu Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego jest miejscem celebracji świątecznej, tam mieszkańcy naszego miasta umawiają się, że niezależnie tego, czy będą tam inni, w miejscu jak co roku złożą – w danym Dniu – wiązankę kwiatów. W 2021 roku – niejako może na przekór zastanej sytuacji, jest bardzo wielu ludzi, którzy poświęcili swój prywatny czas i przyszli. Z małymi biało - czerwonymi chorągiewkami, z kotylionami przypiętymi do płaszczy.

Polska – to miejsce wybrane do życia. Obywatelskość dobrowolna, prozą, nie wierszem, pisana. Obywatelskość współczesna z natury rzeczy (ile można żyć szkolnym Kordianem?..) Weryfikowana każdego dnia... Ważona na szali perspektyw życiowych... Motywy tego wyboru są inne dla każdego – miejsce pracy, krajobraz, przyjaciele. Dla przyglądających się bardziej swemu miejscu zamieszkania to bogactwo ludzkich losów na naszej małej ojcowiźnie. Ojcowiźnie - Słowie bez zadęcia...

...patriotyzm to słowo zużyte w polszczyźnie. Gwałtownie domaga się nowej (polskiej) formuły...

Formy kształtowania pamięci historycznej. Czy nie za mało się mówi w szkole (i podczas przemówień inauguracyjnych), że naszą niepodległość w 1918 roku zbudowały – co najmniej na równi z czynem zbrojnym – konstytuujące się podczas dramatycznych wydarzeń końca I wojny światowej lokalne władze, samorzutnie powstające organizacje społeczne; rady żołnierskie i robotnicze – wbrew pozorom niemające wiele wspólnego z komunizmem, a w Wielkopolsce w większości złożone z działaczy pochodzących ze środowisk konserwatywnych. OBYWATELE chcieli Polski, bez nich Polska by nie powstała. Nie byłaby potrzebna...

Bardzo wielu ludzi przyszło pod Pomnik. Przyszłam punktualnie, i nie mogłam się przecisnąć przez tłum... Na wprost Pomnika liczne kolorowe swymi sztandarami Poczty. Delegacje zakładów pracy, szkół i placówek oświatowych, instytucji państwowych, służb mundurowych. Jest też celebra urzędowa. Władze samorządowe, burmistrz Międzyrzecza. Kompania honorowa Wojska Polskiego. Orkiestra Dęta z Grochowa, Flaga wciągana na maszt, Hymn Państwowy. Słowa burmistrza Remigiusza Lorenza, że patriotyzm ma służyć budowaniu współczesności... Nadzieją są młodzi; zuchy, harcerze, razem z żołnierzami czuwający przy Pomniku. Mają wspaniałą opiekę, drogowskazy, w postaci naszych lokalnych zastępów harcerskich, swoich instruktorów, którzy w tych trudnych czasach – na miarę wieku i zdolności percepcyjnych zucha – potrafią im objaśnić zawiłości świata – wierzę w to głęboko.

Oddać krew – nie w walce przelać, ale przekazać Dar życia potrzebującym chorym ludziom. Kapituła Odznaki Honorowej w uznaniu zasług na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża nadała Wojskowemu Klubowi Honorowych Dawców Krwi PCK „Żołnierska Krew” przy Jednostce Wojskowej 5700 w Międzyrzeczu Odznakę Honorową PCK I Stopnia.


Iwona Wróblak
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz