poniedziałek, 15 listopada 2021

 

Dla Niepodległej na smyczkowo


Święto Odzyskania Niepodległości to wspaniała okazja na koncert klasyczny. W Międzyrzeckim Ośrodku Kultury 11 Listopada wystąpił Kwartet Smyczkowy „Stretto” z Zielonej Góry, troje skrzypiec i wiolonczela; zespół w składzie: Marta Walczak - I skrzypce, Urszula Najdek - II skrzypce, Monika Zgórecka - altówka i Sylwia Kamzelska – wiolonczela.

Repertuar Kwartetu „Stretto” obejmuje utwory od renesansu po wiek XXI, kompozycje znane bardziej i mniej, od klasyki po hity muzyki filmowej. Muzyka filmowa z pogranicza klasyki. Jak mówiła, prowadząca koncert, Sylwia Kamzelska – muzyka filmowa wyraża wiele emocji, stąd jej obecność, obok utworów klasycznych, w repertuarze „Stretto”.

Koncert rozpoczął się „Odą do radości” Ludwiga Van Beethovena z IX symfonii kompozytora. Mocne wyraziste pierwsze skrzypce, i akompaniujące im pozostałe instrumenty smyczkowe.

Następny był Johanna Sebastiana Bacha „Arioso”. I ścieżka muzyczna z filmu „Polskie drogi” Andrzeja Kurylewicza, wykonanie jeszcze bardziej uwydatniające liryzm kompozycji, główny motyw powielany kolejno przez instrumenty, ich odmienne niuanse brzmieniowe.

Aria z suity orkiestrowej D-dur nr 3 (BWV 1068) Johanna Sebastiana Bacha. Klasyka gatunku. Bacha zawsze przyjemnie się słucha. Jego uporządkowania piękna, doznania spokoju, ukojenie w muzyce epoki.

Walc Barbary z filmu „Noce i Dnie”. Bardziej – jak myślę - delikatny, i subtelny, niż w wykonaniu znanym nam z filmu, za sprawą smyczków pewnie... Mniej taneczny, bardziej akademicki, profesjonalny.

Często wykonywany na koncertach utwór Georga Friedricha Händla „Largo”. A następnie słynny

Ennio Morricone, autor muzyki do ponad 500 filmów, jedna z kompozycji. Były też paryskie klasyczne motywy muzyczne, i Wolfgang Amadeusz Mozart, wiedeński kompozytor multiinstrumentalista

Jak przystało na Święto Niepodległości panie zagrały nam jeden z najbardziej popularnych polskich polonezów - Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”. Piękne skrzypce po raz kolejny, bogata gama dźwięków, które może wydawać tylko ten instrument...

Na koniec – smyczkowa Wiązanka pieśni patriotycznych, słowa do nich są dobrze znane – „Ostatni mazur”, „Piechota”, „Pieśń legionów polskich”... Ostatni akord to motyw muzyczny z filmu „Zapach kobiety” Por una Cabeza.

Wspaniały koncert w wykonaniu zawodowych muzyków. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia będziemy oglądać częściej na scenie naszego MOK-u.


Iwona Wróblak

listopad 2021






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz