SIORBOwanie międzyrzeckie
XIII SIORBOwanie międzyrzeckie… Tak przez ostatnie dwa lata nam brakowało tej harcerskiej imprezy… Ballad z gór świętokrzyskich, z akompaniamentem gitary klasycznej… Apologii radości i wędrówki – i tej rzeczywistej, po szlakach, bezdrożach, by zedrzeć buty, i symbolicznej – ku samodoskonaleniu; we wspólnotowej umiejętności niesienia sobie wzajemnej pomocy, wsparcia. Cieszenia się swoją obecnością, w gronie druhów, w cieple ogniska i bliskości mentora; instruktora, druha, który uporządkuje nieco nasz skomplikowany świat…
O tym są piosenki. O tym jest świetny filmik w reżyserii druha phm. Bartłomieja Orła, instruktora istniejącej już od 40. lat (!), w DPS Rokitno 38 - 10 Harcerskiej Drużyny Nieprzetartego Szlaku „Dreptaki”, zdobywcy Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu SIORBY online, i Gwiazdy tegorocznego Festiwalu. Piękne zdjęcia lasu, z refleksem światła słonecznego; twarze podopiecznych – ich stricte harcerska radość… istnienia (mimo uszkodzeń ciała, defektów intelektualnych) starannie uchwycona przez operatora… W bezpiecznym, dla Nich, DOMU, jakim jest DPS Rokitno. Niepełnosprawność NIE JEST przeszkodą – w nawiązywaniu satysfakcjonujących więzi międzyludzkich, przyjaźni – a o to chodzi w harcerstwie…? Oknie na (realny) świat. W świadczeniu sobie wzajemnej pomocy w potrzebie, brania i dawania jednoczesnego, czego symbolem jest odwieczne ludzkie Ognisko, buzujące ciepłem obecności druhów przy nim, tym prastarym symbolu wspólnoty. Ta Obecność-wieczne „tu i teraz” była, jak myślę, przedmiotem filmu, i zostało to w sposób klarowny pokazane, za co film zdobył Grand Prix. Nie widać na nim (nieistotnych) słownych, być może, potknięć w indywidualnej interpretacji pieśni przez druhów, pomyłek w nutach… Jest ognisko, gitara, instruktor i wspólnota harcerska. Myśl braterska. Bo – jak jest w scenariuszu „(…) mamy w sobie wielkie pokłady siły, którymi potrafimy się dzielić…”? Potrafimy UCZYĆ młode pokolenie zuchów empatii, tolerancji dla inności – uczyć na przykładzie DH „Dreptaków” - jakaż symboliczna nazwa, trawestując Norwida, dotycząca osób idących, drepczących, w sztafecie pokoleń - po ziemi, i tyle jej, tej ziemi mających, ile stopy nasze, w tym momencie… dotykają Jej swą powierzchnią.
Piosenki harcerskie SIORBA’ 2022. Zanurzamy się w balladowy rytm opowieści o wędrówkach (po Beskidach…). O tym, jak – naszej ziemi śpiewamy, i tej Ziemi pokłon składamy… Harcerska służba – znaczy bezinteresowna pomoc słabszym i potrzebującym. Harcerskie sprawności – to sprawności potrzebne w życiu – które jest (harcerską) nieustanną wędrówką, walc harcerski jest włóczęgą po świecie, równie klasyczną, jak ten taniec dworski, wędrówką zużywającą nas nieco, jak podeszwy butów, ale też – przygodą… Wyśpiewać idee harcerskie, chociażby rapem (30 DH „Orlęta”), czemu nie? Przecież rap istnieje, jako środek wyrazu. Nowe formy, w nich treść sprawdzona. Odbudowy tych form wspólnotowych nam teraz, i zawsze, trzeba. Szczególnie po okresie pandemicznej, niszczącej, depresjogennej izolacji.
Kategoria festiwalowa „Polska piosenka lat. 80. Obrazująca zawsze aktualny żywioł młodzieńczego buntu kolejnego młodego pokolenia, to jest wspólne generacjom… Szczególnym powodzeniem wśród wykonawców cieszyły się utwory Lady Punk, w tym kilkakrotnie wykonany hit zespołu pt. „Mniej niż zero…” Mówiący o socjotechnice polityki, o manipulacji opinią społeczną, będącej codziennością polskiego (czy tylko?) życia społecznego. Zachować (dorosły…) dystans, i mieć świadomość koniunkturalnej interesowności tzw. elit, i mediów. Jako ilustracja występów ciekawe kostiumy inspirowane modą ze scen tamtego okresu, oddające klimat lat.80 ubiegłego wieku – muzycznie bardzo interesującego… Czy wybór piosenek był przypadkowy? Myślę, że nie… Jak powiedział mi, o wyzwaniach współczesnego harcerstwa, druh phm Adrian Portała, – czasy się zmieniają… i trzeba nadążyć. Myślę, że nasz międzyrzecki Hufiec ZHP, na czele z Komendantką Hufca phm. Agnieszką Maik, wraz z młodą, bardzo kompetentną kadrą instruktorów, jak najbardziej - „nadąża”.
W XIII Festiwalu Piosenki Harcerskiej „SIORBA” 2022’ wzięły udział drużyny harcerskie: 46 Drezdenecka Drużyna Harcerska „Szamani” z Drezdenka, Związek Drużyn Zbąszynek – Zespół „Poddasze”, 22 DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza, 12 Witnicka Drużyna Starszoharcerska „Cichociemni”, 30 Drużyna Harcerek „Orlęta” im. gen. Elżbiety Zawackiej „Zo” z Zielonej Góry – Zespół „Gniazdo”, 2 DH „Iskry” z Międzyrzecza, 7 DSH „Wilki” z Zielonej Góry, 3 DSH „Red One” z Sulęcina, 38 Harcersko-Zuchowa Drużyna Modelarska im. Powstańców Wielkopolskich z Międzychodu, 3 Gorzowska Drużyna Harcerska „Leśni Ludzie” z Gorzowa Wlkp.
Drużyny zuchowe: 7 GZ „Niedźwiedzie Łapki” z Międzyrzecza, 22 Drezdenecka Gromada Zuchowa „Mali Odkrywcy”, 22 GZ „Wesołe Płomyki” z Międzyrzecza, 2 GZ „Słoneczna Gromada” z Międzyrzecza, 8 GZ „Mądre Ptaki” z Sulęcina.
Gwiazdą tegorocznego Festiwalu Piosenki Harcerskiej „SIORBA' 2022”, zdobywczynią GRAND PRIX Festiwalu, została - 46 Drezdenecka Drużyna Harcerska „Szamani” z Drezdenka.
Drużyna ta zdobyła główną nagrodę - jest nią Nagroda Burmistrza Międzyrzecza – ZŁOTA SIORBA. SREBRNA SIORBA została wręczona Związkowi Drużyn Zbąszynek – Zespół „Poddasze”. BRĄZOWA SIORBA – 22 DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza.
Kategoria: Piosenka harcersko-turystyczna:
ZŁOTA
SIORBA (Nagroda
Burmistrza Międzyrzecza) -
46 Drezdenecka Drużyna Harcerska „Szamani”
z Drezdenka, SREBRNA
SIORBA - Związek
Drużyn Zbąszynek – Zespół „Poddasze”,
BRĄZOWA
SIORBA - 22
DH „Krzesiwo” z
Międzyrzecza.
Kategoria:
Piosenka polska lat 80.
ZŁOTA
SIORBA (Nagroda
Burmistrza Międzyrzecza) -
46
Drezdenecka Drużyna Harcerska „Szamani”
z Drezdenka, SREBRNA
SIORBA - 22
DH „Krzesiwo” z
Międzyrzecza, BRĄZOWA
SIORBA – 12
Witnicka Drużyna Starszoharcerska „Cichociemni”.
WYRÓŻNIENIA
–
30
Drużyna Harcerek „Orlęta” im. gen. Elżbiety Zawackiej „Zo”
z Zielonej Góry – zespół „Gniazdo”, 2 DH „Iskry” z
Międzyrzecza.
Nagroda
Dowódcy 17 WBZ w Międzyrzeczu – gen. bryg. Dariusza Kosowskiego
– Związek
Drużyn Zbąszynek – zespół „Poddasze”.
Nagroda
specjalna od hm. Dariusza Zajączkowskiego –
22 DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza.
W
kategorii: Piosenka zuchowa -
ZŁOTY SIORBUŚ Rada
Artystyczna przyznała
7
GZ „Niedźwiedzie Łapki” z
Międzyrzecza, SREBRNY
SIORBUŚ – 22
Drezdeneckiej Gromadzie Zuchowej „Mali Odkrywcy”,
BRĄZOWY
SIORBUŚ – 22 GZ „Wesołe Płomyki” z
Międzyrzecza.
WYRÓŻNIENIA
– 2
GZ „Słoneczna Gromada” z Międzyrzecza, 8 GZ „Mądre Ptaki”
z Sulęcina.
Festiwal swoim patronatem objęli: Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP - hm. Bartłomiej Walkowski, Starosta Powiatu Międzyrzeckiego Agnieszka Olender, Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, Międzyrzecki Ośrodek Kultury, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.
Iwona Wróblak
luty 2022
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz