sobota, 26 lutego 2022

 

Iskra braterska



Ognisko. Prawdziwe, harcerskie, szczapy drewna zapłonęły na placu przed budynkiem ratusza. Na masztach trzy dodatkowe sztandary: flaga ZHP (logo), niebieska flaga WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) – Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek, i trzecia - WOSM (The World Organization of the Scout Movement) – Światowej Organizacji Ruchu Skautowego. Hufiec Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków pamięta o gen. Robercie Baden - Powellu, twórcy i założycielu skautingu i ruchu harcerskiego. 22.02.2022 r. - Dzień Myśli Braterskiej, na całym świecie płoną harcerskie i skautowe ogniska. Będzie iskra braterska, przekazywana w harcerskim kręgu przyjaźni i wzajemnej służby.

Staliśmy wokół dopalającego się ogniska - w centralnej części miasta. To ważna chwila. Spleceni, w harcerskim kręgu przekazaliśmy sobie iskierkę przyjaźni. W zapadającym mroku ciepło biło nie tylko od żaru ogniska, też od harcerskich serc… Idei skautingu, którą niosą młodzi (duchem), kolejne pokolenie skautów-harcerzy.

Gen. Robert Baden – Powell (22.02.1857 - 1941) napisał „Scouting for Boys” (Skauting dla chłopców). Pisał w niej - „Celem ruchu skautowego (na gruncie polskim – harcerstwa) jest przyczynianie się do rozwoju młodych ludzi w taki sposób, by w pełni mogli wykorzystać swoje możliwości fizyczne, umysłowe, społeczne i duchowe jako jednostki, jako odpowiedzialni obywatele i jako członkowie wspólnot lokalnych, narodowych i międzynarodowych”.

S k a u t i n g - najlepszy system pedagogiczny. Stworzony przez Lorda Roberta Baden – Powella ponad 100 lat temu, nieustannie udoskonalany, to najlepszy system wychowawczy dla dzieci dostępny prawie w każdej polskiej miejscowości. Nowoczesny system nauczania wykorzystywany w wielu dziedzinach życia: w szkołach, w firmach, różnego typu organizacjach. Realizowany w otoczeniu przyrody, naturalnego środowiska mającego dobry wpływ na rozwój człowieka - w małych grupach, gdzie praca jest efektywniejsza, bardziej skuteczna, pod przewodnictwem (sprawdzonej) osoby cieszącej się autorytetem, na której skauci mogą się wzorować, uczyć, jak postępować w codziennym życiu. Nauka właściwych zachowań poprzez gry, zabawy, ćwiczenia, które cieszą, a przy tym kształcą, rozwijają sprawność umysłową i fizyczną oraz wpajają nowe umiejętności.

W Polsce harcerstwo zaczęło rozwijać się w 1911 roku za sprawą Andrzeja i Olgi Małkowskich. Przez kolejne dziesięciolecia polscy harcerze brali także udział w walce o niepodległą ojczyznę. Obecnie w Polsce działa kilka organizacji harcerskich: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – ZHR, Związek Harcerstwa Polskiego – ZHP, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.

Drużyny harcerskie i zuchowe złożyły meldunki Komendantce Hufca phm. Agnieszce Maik. Ona z kolei złożyła meldunek o stanie międzyrzeckiego Harcerstwa włodarzowi miasta i gminy burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi.

Odczytane były, przez druhenki i zuszki, harcerzy, przedstawicieli lokalnych drużyn: 2 GZ „Słoneczna Gromada”, 7 GZ „Niedźwiedzie Łapki”, 22 GZ „Wesołe Płomyki”, 22 DH „Krzesiwo”, 2 DH „Iskry” i 17 pDH Wagabunda, pozyskane w ramach gry terenowej, przesłania – pozdrowienia dla mieszkańców naszego miasta... - np. takie, że „życie bez przygody byłoby nudne”, że (gen. Baden-Powell) - trzeba być „wytrwałym w zostawianiu świata lepszym, niż się go zastało...”, „czyń najlepszy użytek z tego, co posiadasz, ale nie bierz życia zbyt serio...”, „braterstwo jest wtedy, kiedy patrzymy w tym samym kierunku..” Od Komendantki phm A. Maik przesłanie – życzenie dla każdego, by znalazł osobę, która (dla nas) stanie się zarzewiem szczęścia, radości... Na placu ratuszowym obecni byli rodzice, przyjaciele i sympatycy harcerstwa, była też w użyciu nieodzowna gitara, i piosenka harcerska, śpiewana zespołowo.

I wzruszająca uroczystość Przyrzeczenia zuchowego Jasia, który Tego dnia przysięgał, a przed nim była, trzymana przed druhów – Biało-czerwona flaga, i ta harcerska też. I był Tato, i Komendantka, i przyjaciele, i ognisko. I dzień przysięgi, bardzo ważny – 22. dzień lutego, w którym 165 lat temu urodził się gen. Baden-Powell... Duży był krąg harcerski, do którego dołączyli rodzice, i międzyrzeczanie, i ciepła iskierka gorzała nam, uściskiem ręki przekazywana, przez dłuższą chwilę, zanim wróciła do Komendantki... Czuwaj!


Iwona Wróblak

luty 2022











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz