piątek, 9 grudnia 2022

 

Jarmarkowo, i Mikołajowo, na Ratuszowym placu


Parking koło Muzeum gęsto zastawiony samochodami... Ludzie z kolorowymi gadżetami świątecznymi już idą spod Ratusza... a jest jeszcze jasno. Jeszcze tu wrócą. Tłumy międzyrzeczan odwiedzą 6. dnia grudnia, okolice Ratusza.

Cieszą stoiska z rękodziełami. Mikołaje niekoniecznie w tradycyjnym umarszczeniu. Zwierzaki podchoinkowe, kolędnicze, też w różnych stylach i postaciach, zrobione z sianka, i innych rzeczy, co tylko wyobraźnia zdoła stworzyć... Można poskładać ubiór Mikołajowy – są czapki, skarpety, butki, kubraczki, wszystko, co ma na sobie ten Jegomość. Świece, piękne, różnokształtne, nawet klasyczne, pachnące też wieloma barwami (pieczone jabłuszka...). Aniołkowe. Bombeczki, małe i większe, kolorowe, wielokształtne, okrąglaste, dziergane, zdobione koronkami. Ceramika piękna glazurowana; doskonale sprofilowane, i brzęczące, dzwonki z sercami w środku, zastawa stołowa – piękny zieloniasty liść itp. Wiele wyrobów jest artystycznych, niepowtarzalnych, są też kupujący, bo jest w czym wybrać.

Ewy Lipińskiej pejzażyki na liściach, obrazki (ptaszków) na szkle. Józefa Obary schematyzujące symbole świąt grudniowych, dalekie od sklepowego kiczu, płaskie twarze wesołego mikołaja, biała głowa renifera, wszystko to, co jednoczy ten mit, i święto zwykłego człowieka, który czeka na chwile z prezentem, czy spotkanie z bliskimi. Przerwę w codzienności profanum.

Jest stoisko z przyprawami do kuchni, bogaty zestaw herbat różnego rodzaju. Są – bardzo smaczne, można degustować – miody z pasieki Beaty Kraklińskiej z Żółwina; asortyment z miętą, maliną, pomarańczą, imbirem etc., i pyłek kwiatowy, do kupienia od razu. W innym miejscu pierniki...

Namioty rozstawiły nasze szkoły, przedszkola, Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy. KGW ze Św. Wojciecha. Oprócz różnorakich stroików oferują smakowite ciasta domowego wyrobu, jest co zjeść, czym się delektować.

Na scenie bogaty program śpiewaczy i taneczny, „...worek prezentów wielki mam...” Koncert Jarmarkowy prowadzą Hanna Barczewska i Kacper Knych – w strojach krotochwilnych, jak przystało na to to radosne 6.grudniowe święto. W czapkach mikołajowych też widzowie i goście. Śpiewają dzieci, potem młodzież i dorośli. Pastorałki, piosenki. Chyba wszystkie międzyrzeckie i okoliczne przedszkola... Szkoła Podstawowa Nr 2, Przedszkole „Bocianie Gniazdo”, Niepubliczne Przedszkole „Tęczowa Akademia”, Przedszkole Nr 6 im. „Jana Brzechwy”, Przedszkole przy SP Nr 1 z Oddziałami Sportowymi, Zerówka – Szkoła Podstawowa Nr 3, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej Nr 4, Oddział zerowy – Szkoła Podstawowa Nr 6, Oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Bukowcu, Oddział zerowy SP w Kaławie, Przedszkole „Jutrzenka”, Przedszkole „Bajkowy Zakątek”, Przedszkole Nr 1 z Grupami Żłobkowymi ,,Pod Jarzębinką”, Dziecięcy Chór „PICCOLO” grupa młodsza i starsza, oraz „Międzyrzecki Chór Kameralny” z Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, i śpiewacy z „Muzycznego Zakątka” - instruktorzy prowadzący to Ewa Witkowska i Wojciech Witkowski. Soliści - Julita Lisiecka, ze Studia Piosenki MOK (kier. Ksenia Kireńko): Zosia Lichota, Dominika Gębska, Hania Gawryłkowicz, Basia Gądek, Maria Slobodchikova, i - Kacper Knych jako również śpiewający na Jarmarku.

Dzieją się też równolegle warsztaty wikliniarskie. Można własnoręcznie upleść coś z wikliny; materiały są przygotowane, i instruktorzy dostępni. Zrobić ozdobę choinkową, nakleić świecące gwiazdki na przygotowaną formę... Przez plac przewijają się tłumy ludzi, rzecz dawno nie widziana na naszym przyratuszowym ryneczku.


Iwona Wróblak

grudzień 2022 r.





























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz