Podziel się domem i sercem – festyn przy kościele św. Jana
Niedzielne słoneczne popołudnie, zacieniony drzewami skwerek w parku przy kościele św. Jana. Na macie tańce kolorowo wystrojonych dzieci z Przedszkola „Jutrzenka”. W planie popisy umiejętności gry na instrumentach uczniów naszej Szkoły Muzycznej I stopnia, występy Scholi przy parafii św. Jana. Sponsorzy - Gmina Międzyrzecz, Lubuski Bank Spółdzielczy Oddział w Międzyrzeczu, PRIM Eugeniusz Skotnicki, Fryzjer Arleta Boroń, Atelier Mody i Urody Marzena Oniszczuk – zadbali o dużą ilość cennych fantów, jakie można było zdobyć kupując losy. Ponadto – w festynowej ofercie pyszne ciasto domowe, kiełbaski z grilla, napoje... Przemyślne malunki na twarzach dziecięcych; działało Szkolne Koło „Caritas”, pomagające w obsłudze imprezy.
Powód dla festynu znakomity. Starościna Agnieszka Olender, z Zofią Plewa, i pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, promują rodzicielstwo zastępcze. Ideę Podzielnia się domem – stworzenia Domu dla dzieci, które go utraciły.
Baloniki i ulotki, informacje na stoisku PCPR - Czekamy na Ciebie, zostań rodziną zastępczą. Na zastępczy Dom jest nieustające zapotrzebowanie. Obecnie w pieczy jest ok. 40 oczekujących dzieci, które z rożnych powodów potrzebują opieki. Rodzina zastępcza jest najlepszą dla dziecka formą jej sprawowania.
Rodzinom zastępczym oferuje się poradnictwo rodzinne: psychologiczne, pedagogiczne, prawne i inne. Wsparcie koordynatora, szkolenia zgodnie z potrzebami rodzin zastępczych, świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, pomoc materialną dla pełnoletnich wychowanków.
Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, jeśli - posiada świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz ma uzyskane świadectwo kwalifikacyjne, daje rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej, przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zapewnia odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb. Rodzina zastępcza ma prawo do wsparcia ze strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w rozwiązywaniu problemów związanych z opieką i wychowywaniem dziecka, wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, dostępu do specjalistycznej pomocy dla dzieci itp. Aby zostać rodziną zastępczą trzeba zgłosić się do PCPR, złożyć wniosek wraz z dokumentami.
Iwona Wróblak
czerwiec 2023 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz