piątek, 7 lipca 2023

 

W Pieskach od lat - folklor nasz lokalny


Jest miłość do folkloru, jak powrót do korzeni... Do tańca – jak to czynią państwo Grażyna i Zenon, niezniszczalni tancerze na folkowych imprezach. Jedno z Tych miejsc – to Pieski i XIX Muzyczne Spotkania z Folklorem, impreza sprawnie przeprowadzona przez MOK.

Festiwal otworzył, jako gospodarz, burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. Byli też z-cy burmistrza Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz, przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych, dyrektorka MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy, sołtyska Piesek Magdalena Włodek, posłanka na Sejm RP Elżbieta Płonka, zastępca wojewody Oliwia Tomczyk-Iwko, dyrektor gorzowskiego oddziału KOWR (Krajowy ośrodek Wsparcia Rolnictwa) Roman Jabłoński, na stoiskach można było zaopatrzyć się w broszurki tematyczne dotyczące upraw, radni Rady Miasta.

Scena Festiwalowa przystrojona, jak co roku, jak na Domostwo przystało -, brzozowymi sztachetami w płocie, wiejskimi statkami, i podwórkowymi kwiatami... Na Festiwal przyjechało wiele osób, bawili się w rytm starych ludowych piosenek, szczególnie podczas występu Gościa specjalnego – Kapeli Łemkowsko-Ukraińskiej, z jej - ciepło przyjętą - propozycją wspólnej muzycznej podróży w Karpaty, Łemkowszczyznę i Bojkowszczyznę, w towarzystwie dwojga skrzypiec, kontrabasu, akordeonu... Warto było posłuchać łemkowskich wiązanek, ukraińskich przyśpiewek.

Skąd artyści czerpią materiał na repertuar, muzykę, teksty? Jak powiedziała mi jedna ze śpiewaczek – przekazy rodzinne, i lekcje muzyki z lat szkolnych... Śpiewano i grano we wsi to, co pamiętała większość ludzi z danej społeczności, a przybyli tu, w lubuskie, jak wiadomo – z rożnych stron kraju.

W Pieskach była też smaczna domowa kuchnia, co nie jest bez znaczenia... Burmistrz też wziął udział w kulinarnych zmaganiach - osobiście na pokaźnych rozmiarów patelni smażył jajecznicę po wielkopolsku, czyli z mąką i mlekiem... Koła Gospodyń Wiejskich z Muszkowa, Studzionki, Brójec, Świętego Wojciecha, Nietoperka... miały swe stoiska, na bieżąco smażyły się np. (jadłam) pyszne ziemniaczane placuszki z serkiem. Królowały bigos, pierogi, pieczyste, i kuszące wyglądem ciasta, lody - w różnych odcieniach smaku i tradycji... Polskie lokalne przepisy, wyrafinowane smaki, wszystko smakowite... XIX Edycja Muzycznych Spotkań z Folklorem została połączona z organizowanymi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa lokalnymi eliminacjami Kulinarnej Bitwy Regionów z Produktem Polskim, w której wystartowało osiem Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów międzyrzeckiego i sulęcińskiego. Ja zanotowałam przepis na „przecieraki ze smażonym chrumpakiem (wieprzkiem) z kwaśnym głąbem (kapustą)”; czyli szare kluski z mąki pszennej, żytniej i ziemniaczanej, z podsmażanym boczkiem i kiszoną z beczki kapustą wrzucić na patelnię, i gotowe... smakowite było! I drugi przepis na „Złote pierogi” - ciasto: 1 i 1/2 szklanki kwaśnego mleka, 3 szklanki mąki, 1 jajko, 1 łyżeczka sody, szczypta soli. Farsz: 1 kg ziemniakó3w, 75 dkg twarogu, 1 cebula, sól, pieprz. Z mleka, mąki, jajka, sody o szczypty soli zagnieść luźne ciasto, ugotowane ziemniaki i twaróg przepuścić przez praskę. Dodać zeszkloną cebulkę. Wszystko wymieszać i przyprawić solą i pieprzem. Rozwałkować ciasto, wykrawać placki, na placki nałożyć farsz, i lepić pierogi e kształcie kotleta. Smażyć na oleju z obu stron na złoty kolor. Maczać w kwaśnej śmietanie...

Wygrały panie z KGW Muszkowianki, z potrawą: muszkowska indyczka. Trzecie miejsce i jednocześnie pierwsze miejsce w powiecie zajęła reprezentacja Świętego Wojciecha - za placki ziemniaczane z kapustą kwaszoną i grzybami.

Długa jest lista zespołów, które w tym roku wzięły udział w Festiwalu w Pieskach, w tym wiele utytułowanych. Śpiewają pieśni ludowe, i biesiadne, w tym a'capella. Hulający wiatr trochę przeszkadzał w odsłuchu, ale nie padał za to zapowiadany w prognozach deszcz...

Na patelni przed sceną pojawiły się pierwsze tańczące osoby...

Na scenie wysłuchaliśmy 14. zespołów - Zespół ludowy „Baczyńskie szarlotki” z Baczyny (gmina Lubiszyn) powstał w 2019 r. Zespół prowadzi Pani Julia Ozimek ze Stowarzyszenia „Szarlotka” w Baczynie. Zespół „Trzebiechowianie” śpiewa w stylu swojskiego naszego „country”, działają od 2007 r. przy Trzebiechowskim Ośrodku Kultury. Ma swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień. Zespół „Ale Babki” z Piesek - gospodarze XIX Muzycznych Spotkań z Folklorem w Pieskach, obchodzi swoje 25.lecie. Liczy 13 osób, kierownikiem muzycznym jest Kamil Dziembowski. Są laureatami wielu festiwali o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zespół współpracuje z Sołectwem Pieski.

Zespół „Macierzanka” z Gościmia, od 6. lat wykonują pieśni tradycyjne ludowe, a w tym a'capella, też ukraińskie. Opracowują także obrzędy ludowe. Są laureatami festiwalu „Ziemia i Pieśń”, gorzowskiej „Kresoviany” i Festiwalu w Pieskach.

Zespół „Brzezinki” z Santocka powstał w 1966 r. Występują z akompaniamentem akordeonu na wielu okolicznych uroczystościach. Duet „AH (Alina i Henryk) Wierzbina” - śpiewają do własnych tekstów i kompozycji od 2 lat, są laureatami licznych festiwali. „Starodworzanki” ze Starego Dworku w gminie Bledzew, prowadzone przez Genowefę Marię Fietz-Przybyłkę, laureaci wielu festiwali i przeglądów muzycznych, w Pieskach gościli kilkakrotnie. Zespół Śpiewaczy „Błękit” Ołobok powstał w 2008 r. z inicjatywy mieszkańców wsi Ołobok. Instytucją patronującą jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Ołobockiej. Zespół „Jarzębina” - kapela ludowa oraz grupa śpiewacza ze Skwierzyny. Zeszłoroczny laureat w Pieskach. Nagrodzeni „Grand Prix” na festiwalu „Pejzaż muzyką malowany”.

Zespół „Nietoperzanie” istnieje 10 lat. Kierownikiem zespołu jest Helena Nycz. Zespół „Pod Kasztanem” powstał w 2006 r. przy KGW w Templewie. Kierownikiem zespołu jest Joanna Twardosz, a instruktorem muzycznym Alojzy Szler. Dynamiczny i pełen wigoru Zespół „Pstre Wianki”, powstał w 2020 r., działa przy GOK w Pszczewie. Tworzy go 8 „kochających śpiew Pszczewianek” w kolorowych wiankach we włosach, instruktorem i prowadzącym zespół jest Eustachy Kucharski.

Zespół Śpiewaczy „Osoria” ze Szczańca powstał w 1999 r. Nazwa zespołu nawiązuje do pielęgnowanej w Szczańcu historii rodu Szczanieckich herbu Osoria. Zespół został odznaczony Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Lubuskiego przyznaną przez Sejmik Województwa Lubuskiego.

Zespół Ludowy „Ziemia Słupiecka” powstał w roku 1979 z inicjatywy KGW w Słupi (woj. łódzkie). Pielęgnują i promują folklor, zachowując go od zapomnienia. Z pewnością najpiękniej ubrany Zespół na Festiwalu... Bajecznie kolorowe spódnice, obficie wyszywane koralikami, z fartuszkami z naturalnej wełny, stroje które same tańczą – jak przystało na wieki tradycji ludowej, dostojnienie i z godnością... Zespół w 2022 r. z wydał płytę „Na Słupiecką nutę”.

Rada Artystyczna w składzie: Bartłomiej Skrzypczak, Ilona Skiba i Aleksandra Dajworska oceniała zespoły w kategoriach wykonawczych: zespół śpiewaczy a.capella, zespół śpiewaczy z instrumentem akustycznym, zespół śpiewaczy z towarzyszeniem kapel, zespół śpiewaczy z towarzyszeniem innych instrumentów (elektroniczne), zespół dziecięcy/dziecięco-młodzieżowy, i debiuty.

W kategorii: Debiut – wyróżnienie otrzymali: „Trzebiechowianie” z Trzebiechowa.

W kategorii: Inne instrumenty: wyróżnienie: „Duet AH” Wierzbina i „Pstre Wianki” z Pszczewa. Laureatem został Zespół „Ale Babki” z Piesek. Gratulacje paniom złożył im R. Lorenz wręczając okolicznościowy ryngraf z podziękowaniami. .

W kategorii a'capella: wyróżnienie: „Starodworzanki” ze Starego Dworku, Laureat - „Macierzanka” z Gościmia.

W kategorii: z towarzyszeniem kapeli – wyróżnienie: „Pod Kasztanem” z Templewa, Laureat - „Jarzębina” ze Skwierzyny.


Iwona Wróblak



































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz