piątek, 28 lipca 2023

 

Wszystkie lokalne drogi prowadzą do Pszczewa


W drodze z Międzyrzecza do Pszczewa sznur samochodów, wszystkie szlaki prowadzą do Pszczewa, kiedy dzieje się tam coroczny Jarmark! Impreza organizowana od lat, z dużym rozmachem, jest tłumnie odwiedzana. 3 dni XXIX Jarmarku Magdaleńskiego Folk Art 2023 Pszczew się dzieją.

Tłuściutkie kucyki na podejściu do pszczewskiego Rynku, te same co roku, z ich właścicielami. Po lewej w parku przy plebanii kościoła św. Magdaleny klimatyczny Magdaleński Park Zakątek Kultury; cień drzew, gdzie można spocząć na leżakach i ławach, rozłożyć się z kocykiem i posłuchać baśni dla dzieci – Studio Teatralne „Krak-Art”: widowisko muzyczno-filmowe „Cygańska Aza”, „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, magiczna kraina czarnoksiężnika Ozona - spektakle dla dzieci.

Olbrzymi Zamek dmuchany, frajda dla dzieciaków. I dawne rzemiosła. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach zaprezentowało: Lychnopoeus – bo łacinie - świecarz, jest przy swoim warsztacie świecowniczym. Wosk pszczeli jest miękki i ciepły w dotyku, można ulepić z niego świecę... Trudna jest sztuka wikliniarska, na naszym podmokłym kiedyś terenie kiedyś powszechna. Ale warto spróbować – i zabrać ze sobą rzemieślnicze własnymi rękami zrobione trofeum. Obok pan Stolarz, który powie, jak zrobić maleńki stołeczek; wyszlifować do gładkości przygotowany wcześniej drewniany blat, w otwory (bardzo) dużym drewnianym młotem wbić kołeczki (prosi, żeby nie po jego palcach...), całość własnoręcznie pomalować farbą. Ten sam, wydaje mi się, co w tamtym roku Kowal pracuje przy swojej kuźni na węgiel, zestaw kowalskich narzędzi czeka na podorędziu.

Zatrzymuję się chwilę przy mincerskim warsztacie rodzinnym... Pan Mincerz urzędnik królewski wybije w mennicy wskazany pieniążek, ich kolekcja widnieje na tablicy – brakteaty, denary od czasów Chrobrego, grosze praskie, które przez dwa stulecia były pieniądzem obiegowym w Europie... Wybieram greckiego obola z 479 w. p.n.e, w czasach Cesarstwa Rzymskiego ta srebrna moneta pełniła rolę podobną do dzisiejszego euro, umieszczano ją potem zmarłym pod językiem... Pani żona mincerza, we wczesnośredniowiecznym stroju mieszczki, opowiada mi o procesach czarownic, ma skserowany skan jednego z protokołów z procesów z 1678 r. w Fordanie – dzisiaj to część Bydgoszczy, w ich wyniku, po brutalnym śledztwie, torturach, spalono za „czarownictwo” 70 kobiet...

VIII Charytatywny Kiermasz Książki; pomóż w leczeniu Mirki Górnej chorującej na rdzeniowy zanik mięśni SMA. Stoisko przy kościele. Duży wybór bardzo tanich książek; literatura obcojęzyczna, biografie powieść i romanse, fantastyka... jest w czym wybrać.

Jarmark, jako wydarzenie w dużej mierze towarzyskie, pełni taką rolę jak kiedyś. Ale też i zwyczajowe; - „proszę na chwileczkę mam sprytną ściereczkę” – słyszę od handlarza, który – chociaż współcześnie ubrany, mogły w ten sposób zachęcać też sto i dwieście lat temu... Ludzie przyjeżdżają tu, by się spotkać. Stragany na krętych uliczkach, wszystko tu jest – ubrania, wyroby z wikliny, sprzęt wędkarski, żywność; sery, miody, chleby, wędliny, przyprawy, pyszna chałwa, starocie, sprzęt do ogrodów. Ludzi jest dużo, ruch w dwóch kierunkach...

A wszystko w malutkim sennym na co dzień Pszczewie, z Muzeum Szewca w części centralnej – tutaj też jest najwięcej do obejrzenia... Artyści z wielu rejonów kraju przyjechali, by pokazać swe dzieła. Piękna bajecznie kolorowa ceramika, cacka do położenia na stół. Świece sojowe w różnych przedziwnych kształtach. Lakierowane, nietłukące się, wydmuszki z gęsich jaj, z wierzchu zdobione metodą decoupage, wizerunki zwierząt za ich młodości i okresu dojrzałego. Czytam na wizytówce: Pracownia Anabell Anna Peplińska z Poznania. Dużo rzeźb, płaskorzeźb, i malarstwa – na desce, olejnego... Jarmark w Pszczewie cieszy się dużą estymą, co roku zjeżdżają tam artyści-rękodzielnicy, dla nich samych warto przyjechać, co też ludzie robią. Na scenie kilkunastu z nich zostaje nagrodzonych.

Na tej scenie też się dzieje prawie bez przerwy. Folkowy, bardzo ciekawy Zespół „Krzikopa”, powstał w 2012 r. Aranżacje śląskich melodii ludowych, połączenie najnowszych i tradycyjnych stylów muzycznych. Podróż przez muzykę regionu w czasie i przestrzeni, w osnowie wyobraźni muzycznej muzyków. Styl śląski muzykowania rozebrany na części pierwsze, wychwycony pierwotny rytm kultury i stylu muzycznego regionu. Ciekawe partie na skrzypce. Przyśpiewki ze śląskiego wesela... Motywy wojenne w smutnej pieśni o zabitych bliskich z okolicy... Mocny „biały” wokal Katarzyny Dudziak, szkolony głos, z akompaniamentem, profesjonalnym - skrzypiec, akordeonu, perkusji i instrumentów elektronicznych, partie aranżowane w stylu muzyki elektro-rock. W ich muzyce, oprócz tradycyjnych melodii wywodzących się ze Śląska, znaleźć można także motywy bałkańskie. „Krzikopa” jest współorganizatorem festiwalu śląskiej kultury w Ornontowicach.

Muzycznie jeszcze można było się nasycić Trio Smyczkowym „Waldemar Rychły i Przyjaciele”, był recital Wiktorii i Joachima Ryczków, Andrzej Młynarczyk czyli góral z gwiazdami - show muzyczno-kabaretowy, koncerty: pszczewskiego Zespołu „Pstre Wianki”, występy pszczewskich artystek Mai i Marzeny, Agata Sobocńska - koncert poprockowy, Piotr Cugowski z zespołem, „Broker Band”, koncert Orkiestry Dętej Großrass. Szeroka oferta kulturalna dla wszystkich. Tańczył Zespół „Gold”.

Dla dzieci, w strefach zabaw - „Dworzec-Tworzec” animacje. Dla większych Dzieci - Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Pszczew Koło PZW Pszczew i Turniej Skata Indywidualnego, pokaz fryzjerstwa z Salon Fryzjerski Montibello Mila Pro Twój Fryzjer Anna Hadryś Farat, na ząbek - festiwal SMAKI Świata Street Food.

Bardzo udana impreza, gratulujemy organizatorowi – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Pszczewie i sponsorom.


Iwona Wróblak









































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz