niedziela, 11 lutego 2024

 

Rynek pracy. Przewidzieć jutro


Bądź smart pobierz CUPsUp. Przełomowa innowacyjna aplikacja dla młodych, jedyna taka w Polsce. Smartfon, jak się okazuje, może być nie tylko symbolem alienacji społecznej - to narzędzie jak każde inne, może być wykorzystane w celu dobrym lub złym, jak każde narzędzie... Aplikacja, na razie, jest przeznaczona dla użytkowników do 30.roku życia. To podręczny przewodnik po korytarzach Urzędu Pracy, jego cyfrowe okno, są w nim aktualne oferty staży, szkolenia, pracy, i inne... Aplikację można pobrać w komórce - Sklep Play.

W holu Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury tłok. Przewidzieć rynek pracy – taki jest cel Konferencji. Na scenie wykłady gości z uczelni. Zostali zaproszeni przedstawiciele różnych instytucji, też samorządowych, dyrektorzy szkół etc.

Panel do rozmowy. Na początek – krótki filmik, dotyczy oczekiwań Młodych... Bo to oni będą pracować na przyszłe PKB. Jak mówiła starościna Agnieszka Olender, każde pokolenie jest inne. Ma inne aspiracje – trzeba się z nimi liczyć... Młodzi chcą mieć satysfakcję z wielu dziedzin swojej aktywności; robić to, co lubią – bo inaczej wyjadą z kraju do miejsc, gdzie mają szersze perspektywy zawodowe. Nie jest tajemnicą, że rynek pracy w Międzyrzeczu do atrakcyjnych nie należy. - Pracujemy, żeby żyć... mówią zapytani w sondzie ulicznej – a nie po to żyjemy, żeby pracować...

Czy szkolnictwo nadąża za rynkiem pracy? Jest świadomość dynamizmu rynku pracy. Sprostanie wyzwaniom współczesności to egzamin dla systemu edukacji. Jak to wygląda z perspektywy nauczycieli? Sale wykładowe są doposażane w sprzęt, który jest pierwszym warunkiem realnego nabywania przez uczniów umiejętności zawodowych, jest prowadzona współpraca z instytucjami zewnętrznymi, z pracodawcami. Ci ostatni mają – niełatwe – zadanie zarazić młodych stażystów pasją pracy u nich.

Planować przyszłość szkół zawodowych. Nie wiadomo do końca, jakie zawody będą potrzebne za 10 lat. W szkołach jako wykładowców zatrudnia się przedsiębiorców, mają bezpośrednie doświadczenie w poruszaniu się w gąszczu środowiska przepisów podatkowych. Wiedzą o znaczeniu podstawowego kształcenia np. w zawodach tzw. zanikowych, zaspokajających zapotrzebowanie ludności na usługi.

Młodzież jest mało odporna psychicznie...? Szkoły ogólnokształcące to po podstawówkach pierwszy etap samookreślania się życiowego młodego człowieka, precyzowania ich zainteresowań intelektualnych (ogromna rola nauczycieli przedmiotowych...), przygotowania do studiów – też do wystąpień publicznych, w tym radzenia sobie z emocjami.

Zadbać, by młodzi mieli GDZIE wracać (do Międzyrzecza) – jak młode pokolenie odnajduje się na lokalnym rynku pracy? Czy ukończone szkoły, studia, przygotują ich do prowadzenia własnej firmy? Do tego, by „chciało się chcieć” – pomyśleć o własnym rozwoju, w tych dziedzinach, gdzie czują się dobrze? (...nie zdusić w młodym człowieku takich mrzonek...). Kto im powie, z tych których darzą autorytetem, że nikt za nich życia nie przeżyje...

Powiat Międzyrzecki wspiera rozwój i modernizację kształcenia młodzieży, w oparciu o projekty, praktyki zagraniczne, fundusze unijne.

Oczekiwanie, i podaż. Właściwe warunki dla inwestorów. Jak Urząd Pracy przewiduje Jutro? Na Teraz - stara się wspierać osoby bierne zawodowo, informuje o możliwościach. O zawodach deficytowych – ich podaży na rynku, szkoleniach, stażach, projektach pilotażowych itd.

Przyszłość zaczyna się dzisiaj. Rusza reforma (naprawianie) szkolnictwa jako takiego, edukacja ekonomiczna – jest niezbędna. Edukacja społeczna i obywatelska; środki płatnicze nie biorą się z bankomatów a żywność z supermarketów, edukacja – od przedszkoli. I nie można straszyć dzieci – zawodówką, która powinna być też zreformowana, myślę, w kierunku także więcej kształcenia ogólnego, światopoglądowego. Forma edukacji nie definiuje nikogo ostatecznie, i nie ogranicza.

Profesjonalnie opracowana prezentacja aplikacji CupsUp. Przemawia do wyobraźni, reklama zawiera marzenia o spełnionym życiu, obiecuje realizację na (prawie) prostej drodze – praca w określonym otoczeniu biznesu, ujęta w formie reklamy produktu zaoferowanego innym, jeśli zdefiniujemy się, będziemy się czuli jak - spełnieni - obywatele naszej społeczności.

Na koniec nowinka technologiczna, ciekawa, o której już się mówi, i realizuje, w świecie na poważnie. Cywilizacja rozwija się skokowo, proces przebudowy relacji międzyludzkich, przez dobór informacji, przyspieszy. Technologie kosmiczne napędzają gospodarkę, jedyne, co będzie nas ograniczało, to wyobraźnia. Sztuczna Inteligencja AI nie jest Dla Nas zagrożeniem, ale nas zmienia – bo zmiany są nieuniknione, robotyzacja nas przegoni (nie jesteśmy robotami...), ale nie ma szans wygrać z kreatywnością mózgu ludzkiego.


Iwona Wróblak

luty 2024 r. 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz