poniedziałek, 11 października 2021

 

W Międzyrzeczu – także – zostajeMY w Europie



Pod Ratusz – w Międzyrzeczu, o 18.00, tak jak w ponad 120 miastach w Polsce, w geście ZA Unią Europejską, ludzie przyszli. Kilkadziesiąt osób. Z flagami – dwiema. Z biało-czerwoną i błękitną unijną, z flagą z godłem naszego miasta. Gdzie nie damy wyrwać/zetrzeć, z flagi, naszych polskich – symboli tego Uczestnictwa w projekcie dla pokoju - gwiazdek...

Jak powiedział konstytucjonalista prof. Marek Chmaj w jednym z wywiadów w prasie:

(...)Wchodząc w 2004 r. do UE wyraziliśmy zgodę na przyjęcie jej dorobku prawnego, w tym Traktatu Z Maastricht (dziś traktat o UE). Traktat ten wskazuje, że UE opiera się na wartościach i prawach m. in. wolności, demokracji, państwa prawnego oraz niezależności sądów i niezawisłości sędziów (art. 2 w zw. z art. 6 ust. 3). Wartości te wynikają także z Konstytucji RP; (moje podkreślenie - autorka) TK nie ma uprawnień do orzekania o zgodności Traktatów UE z polską Konstytucją. Ponadto - (...) W orzekaniu brały udział osoby nieuprawnione (dublerzy), stąd opublikowana decyzja formalnie nie jest wyrokiem;(...)”

#ZostajeMy# w Europie. Zostajemy, chcemy zostać, w Unii Europejskiej. Małe flagi unijne są rozdawane ludziom, którzy ciągle dochodzą. Naklejki na samochody. Flaga unijna z serduszkiem. Hymn europejski rozbrzmiewa na placu ratuszowym. Międzyrzecz wpisuje się w ogólnopolskie masowe demonstracje poparcia naszego uczestnictwa w UE, i protestu przeciwko próbom prawnego polexiktu.

Ludzie zabierają głos. Marzyliśmy kiedyś, przed 1989 r. będąc w tzw. wspólnocie państw totalitarnych, o możliwości podróżowania po Europie bez wiz – mamy strefę Schengen, chcieliśmy ochrony prawnej obywatela przed zakusami totalitarnej miejscowej władzy – mamy europejskie trybunały sprawiedliwości. Gołym okiem są widoczne efekty rozwoju naszej gospodarki w oparciu o fundusze unijne, widać je w miastach i we wsiach, trzeba bardzo złej woli, żeby ten fakt kwestionować. Unia to szansa lepszego życia dla młodego pokolenia, dlatego działania Rządu RP kwestionujące wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) trzeba powstrzymać, by za kilka lat móc bez wstydu patrzeć w oczy naszym dzieciom. Unia E. to przede wszystkim cenne dla nas, obywateli, wartości, ale także pieniądze na rozwój – na razie jesteśmy jako Polska, po 17 latach członkostwa, beneficjentami netto na ok. 130 mld euro.

Nasz mały międzyrzecki głos po budynkiem Ratusza miejskiego. Niech TEŻ wybrzmi. Obok głosów wielusettysięcznych manifestacji w wielkich miastach polskich.


Iwona Wróblak

październik 2021 r.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz