sobota, 30 kwietnia 2022

 

Alfred Siatecki pisarz regionalista – spotkanie w Bibliotece w Międzyrzeczu



W ramach dziejącego się Tygodnia Bibliotek organizowanej od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogólnopolskiej, rozpoczynającej się corocznie 8. maja, w Dniu Bibliotekarza, akcji promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy - cyklu imprez kulturalnych dla mieszkańców, następne spotkanie z pisarzem. Tym razem Czytelnia Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu gościła Alfreda Siateckiego, prozaika, publicystę, reportażystę, autora słuchowisk; regionalistę szukającego twórczych inspiracji w nie do końca znanych wydarzeniach historycznych mających miejsce w Środkowym Nadodrzu. Jedna z jego książek to „Klucze do bramy”, zadaje w niej hipotetyczne pytania znanym postaciom z historii, np. Bolesławowi Chrobremu – o kuchnię, o zwyczaje danej epoki.

Siatecki w czasie spotkania mówił o znanej w okolicy postaci siłacza Leona Pineckiego, o źródłach historycznych, do których sięgają, bądź nie sięgają, regionalni publicyści, także o znaczeniu rozpowszechniania wiedzy o lokalnych postaciach dla polityki regionalnej, turystyki. Tworzeniu zdarzeń rocznicowych, czasami niedostatecznie popartych tekstami źródłowymi, dla celów umacniania lokalnego patriotyzmu, promowania miasta, produktów regionalnych, np. gatunku jabłka – renety landsberskiej. Zapraszał do odwiedzenia odrestaurowanych zabytków takich jak pałac w Dąbroszynie, gdzie bywali kiedyś pruscy dostojnicy.

Książki Siateckiego są pełne ciekawostek historycznych, m.in. mówił o postaci Basi z Hymnu Polskiego („…już tam ojciec/ do swej Basi mówił...”), Basia istniała rzeczywiście i mieszkała we Wschowie, miejscu obrad dawnego Sejmu Rzeczpospolitej.

Alfred Siatecki za książkę „Szwindel w Grünbergu” zdobył w 2021 r. Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii – proza.


Iwona Wróblak

kwiecień 2022







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz