Międzyrzecki Salonik Literacki, przy Bibliotece Publicznej, ma 5 lat...
W naszej międzyrzeckiej Bibliotece Publicznej, wzorcowo działającej już kilka dziesiątków lat, chyba nie ma dnia, żeby się COŚ, w dziedzinie kultury, nie działo; oprócz ustawowej funkcji propagowania czytelnictwa, w miłej atmosferze, przy zaangażowaniu kompetentnych pań bibliotekarek (i ich cierpliwości, z jaką słuchane są relacje czytelników z lektury książek - moje też...) na czele z kierowniczką Krystyną Pawłowską, prowadzonych jest wiele cyklicznych zajęć dla czytelników i osób zainteresowanych w w różnym wieku. Jest np. Dyskusyjny Klub Książki, regularnie zapraszający sympatyków słowa pisanego na spotkania, stałe grono sympatyków Książki przy kawie i herbatce.
Długa jest lista inicjatyw, informacje o nich, relacje, publikowane są w mediach społecznościowych. Szkoła Podstawowa nr 2 ma swój Kącik Twórczy z gronem kilku zdolnych uczniów, dobrze prowadzonych przez opiekunkę, także dobrą poetkę, nauczycielkę polonistkę panią Aleksandrę Bielę. Z satysfakcją słuchałam wierszy napisanych przez np. młodziutką poetkę Zuzię Strzemiecką; duża kultura słowa, dobra dykcja, i recytacja ze zrozumieniem utworów współczesnych, mama Zuzi mówi, że prywatnych książek u nich w domu jest spora ilość... Jej koleżanki z Kącika Twórczego też są widoczne na DKK, chętnie śpiewają, recytują i tańczą prawie zawodowo...
W Międzyrzeckim Saloniku Literackim, wydarzeniu zainicjowanym przez Renatę Dylę, ludzie cyklicznie spotykają się, czytają wiersze; przy współpracy z Urzędem Miasta, za sprawą inicjatywy radnego Andrzeja Chmielewskiego, zostało wydanych kilka tomów poezji naszych lokalnych literatów. Przy symbolicznym ciastku-torcie z Piątką – na znak piątej rocznicy rozpoczęcia spotkań z poezją – przygotowana przez panią Renatę prezentacja o dziejach tej inicjatywy, bardzo cenionej przez np. Wojewódzką Bibliotekę im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, i oczywiście przez Międzyrzecki Ośrodek Kultury z dyrektorką Eweliną Izydorczyk – Lewy. Biblioteka Publiczna w Międzyrzeczu dobrze spełnia swą społeczną funkcję.
Promocja najnowszego tomu Saloniku – Antologia wierszy międzyrzeckich poetów pt. „Ad astra”. Salonik... rozpoczął działalność 5. lipca 2019 roku. Po kolejnych „Nocach Kultury” zostały plakaty, i wspomnienia. O wernisażu już niestety nieżyjącej poetki i artystki Ireny Zielińskiej, jej wiersze z cierpieniem osobniczym w podszewce - „...kazali mi pisać... kazali mi żyć...”, egzystencjalne, wyraziste. Zdjęcia grupowe po wydarzeniach, multiinstrumentalny, o wielu zainteresowaniach muzycznych, dobrze też śpiewający Tomek Puka – w duecie z Anitą Lehmann, grający na flecie i klawiszach.
Kolejne plakaty z Warsztatów Moscaliki – ...Od Wisławy Szymborskiej do Melchiora Wańkowicza, Tydzień Poezji, bardzo różnorakiej, słowa rymowanego i wolnego, Noce Bibliotek – MOC Bibliotek, Moc Kobiet i Moc Zdrowia, też kulturalnego, myślę. Otwartość i zaangażowanie literatury regionalnej w sprawy lokalne. Mamy kilku regionalnych twórców, ich dzieła są dostępne na bibliotecznych półkach, kilku dobrych historyków publikujących w recenzowanych wydawnictwach historycznych, Paweł Pawlak pracujący w Międzyrzeckim Muzeum opowiadał o lokalnych duchach w literaturze dawnej. Michał Kubik – o swoich wrażeniach podczas pobytu w nawiedzonym pałacu w Kursku.
Salonik Literacki, DKK współpracuje z Domem Pomocy Społecznej, widziałam wiele razy bardzo dobre spektakle w wykonaniu podopiecznych, autorskie ciekawe układy choreograficzne w wykonaniu utalentowanego Grzegorza Nowakowskiego. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy, Międzyrzecki Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucje dobrze współpracujące z Biblioteką i MOK w szerzeniu czytelnictwa i inicjowaniu, propagowaniu wydarzeń kulturalnych. Był obchodzony kulturalny – herbata ma długą tradycję kulturową – Dzień Herbaty. Zdjęcia z Pikniku Charytatywnego w SP nr 2, Czekoladowy Piątek, Dzieci - Dorosłym, i Dorośli - Dzieciom, potencjał wzajemnych kontaktów i inspiracji. Międzynarodowy Festiwal Sztuki, piosenki, obrazy - „Absurdem jest Nie-czytać..”. Zgadzam się w zupełności, skoro tyle jest świetnych książek w naszych obydwóch bibliotekach, na stoliku wyeksponowano tytuły wybitnych autorów, wobec których nie sposób przejść obojętnie, dorzuciłam i swoją propozycję do czytania.
Na „Pięcioleciu Saloniku Literackiego” śpiewające dziewczyny z Kącika Twórczego: Nadia Zuzia i Zuzia, tercet. Recytacje swoich wierszy zamieszczonych w schludnie wydanym przez MOK czwartym tomiku „Ad astra” czyli: „przez cierpienie do gwiazd”, przez Aleksandrę Bielę, Kamilę Kogut, Marię Marciniak, Łukasza Romaniaka, Dorotę Rutę-Zdanowicz – także mającą na koncie wernisaże np. w Japonii, Zuzannę Strzemiecką i Marzenę Wieczorek.
Iwona Wróblak
marzec 2025 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz