niedziela, 15 kwietnia 2018


Niebieski marsz - Światowe Dni Wiedzy o Autyzmie

            Zaświeć się na niebiesko. Włóż niebieską sukienkę, weź w rękę niebieski balonik. Autism Speaks, twórca globalnej akcji „zaświeć na niebiesko” dla autyzmu, mówi, że "zaburzenia ze spektrum autyzmu występują prawie 5 razy częściej u chłopców (1 na 54) niż wśród dziewcząt (1 ma 252). Dlatego też kolor niebieski reprezentuje chłopców z diagnozą autyzmu". 2. kwietnia został wybrany jako Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, a kwiecień został miesiącem świadomości i wiedzy o autyzmie.
Tytuł realizowanego Projektu – Razem do Autyzmu. Do wiedzy o autyzmie. Także być może, myślę - bardziej przejaskrawiona, wyrazista soczewka naszych - poniekąd - czasów… Dwa Dni w Międzyrzeczu poświęcone propagowaniu, oswajaniu się z zagadnieniem autyzmu. Dwa dni razem, w integracji - z osobami, które na co dzień mają znajomych, dzieci ze spektrum autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem społeczno – relacyjnym, i nie zawsze, niekoniecznie intelektualnym…
            Przy okazji ekspozycji w holu wystawy prac plastycznych dzieci niepełnosprawnych rozmawiam z jedną z terapeutek, nauczycielek z Specjalnym Ośrodku Społeczno – Wychowawczym w Międzyrzeczu – instytucji, która przygotowała dwudniowy blok imprez, dziejący się w naszym Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Mówię - chcemy mieć przyjaciół, być zauważalni, i odrębni – Przetwarzanie i porządkowanie świata, wyrażanie siebie w tym świecie, przecież to uniwersalne?!. Tak – odpowiada. Ale my dajemy sobie z tym radę, a nie wszyscy tak mają… Wspaniały film jest wyświetlany (dostał Nominację do Nagrody Oscara) w tym dniu o autystycznym Owenie, który jest już dorosłym młodym mężczyzną, któremu się udało wrócić – za sprawą prawidłowej terapii, myślę też, że posiadania kochającej rodziny. Owen nam opowiada. ON, i jego bliscy – ojciec, matka, brat, lekarze, Owen opowiada jak on, autystyk, widzi i przeżywa świat…  Historia choroby, informacje lekarzy, o tym jak wielkie zaczął mieć zaburzenia w wieku trzech lat. Jak zamknął się (został przez to zaburzenie zamknięty) w swym świecie – autystycznym więzieniu, i jak go stamtąd wyciągano…
Walt Disney. Bajki, które oglądał od dzieciństwa, i zna na pamięć każde słowo i scenę. Kreskówka o przerysowanych wyrazistych emocjach, przetworzona przez kalkę jego umysłu. Ojciec rozmawiał z nim cytatami ze scenariusza – w ten sposób do niego docierał. Do kogoś, kto chowa się, nie chce (chorobowo nie może) wstąpić w dorosły (normalny) świat. Owen widzi ten świat jako rozwrzeszczany, nabuzowany szumami, które nie pozwalają mu wypocząć, uciszyć się. Wspaniale pokazane jest to w filmie scenami w zwalniającym tempie, w kluczowych migawkach rysowanych niczym ołówkowe graffiti, przedstawiające Owena na przestrzeni jego 20 lat życia. Okresy kłopotów w szkole, w której był przez dzieci prześladowany (z powodu swojej inności). Późniejsze rozmowy z terapeutami, w grupie z innymi osobami, o tym – jak ma się zachowywać, że trzeba uważać (na przejeżdżające samochody), i wyżej unosić podbródek. Nasz – osób „z normą” – wgląd w autystyczny świat…   
Na scenie w dekoracjach wielka niebieska świecąca żarówka – z kablem, jeszcze do końca nie umieszczonym w zasilaniu… ale gotowym. Kolory, i las, zielony, choineczki. Kolory na ubiorach dzieci, w czasie Niebieskiego marszu przez miasto – one lubią uciekać w kolory, kwiaty – mówi mi nauczycielka z SOSW o pracach plastycznych. Zgeometryzowanie, artyzm, ucieczka od szarości (świata wewnętrznego?). Wspierane jest to kolorowanie przez nauczycieli – terapeutów. Radość (która uzdrawia, każdego zresztą), wielobarwne zieloności, motyle skrzydełkowe – przedszkolaki z Przedszkola specjalnego przy SOSW – bardzo ważnej instytucji wczesnego rozpoznania i diagnozy zaburzeń. Śpiew ptaków, zawsze kojący. Barwne wstążki. Spektakl podopiecznych SOSW bardzo starannie przygotowany. I dzieci autystyczne biorą w nim udział, jest na scenie dziecko na wózku inwalidzkim, także jego osobę wkomponowano, w ważnym epizodzie, w całość przedstawienia. Jedna z dziewczynek wyciąga z kosza duże kwiaty, wyrzuca-kładzie je (z tego kosza, SWOJEGO kosza) do nas, do widowni, do świata
Nauczycielka mówi mi o formach alternatywnej komunikacji dla (autystycznych) dzieci, które nie mówią… Muzyka, barwy, dźwięki, kolorowe obrazy, bajki (Walt Disney), dzięki którym nauczy się rozumieć świat… Wpatruję się w prace dzieci – w ich świat, przez lupę form plastycznych. Wygiętość kocia (wykorzystano obłość papierowych talerzyków), zielone drzewo jest jak rozwinięta harmonijka wachlarza japońskiego, jeż jest kolczasty jaśniejszymi miękkimi maźnięciami pędzelka, TWARZ uśmiecha się na niebiesko, liście są okrągłe jak słoneczne jabłka. Stwór z reniferowymi rogami uśmiecha się nieziemsko. Linie ścisłe zakreślają kontur postaci tłuściutkiego kotka, jego zarys. Uporządkowanie daje bezpieczeństwo. Trzeba chcieć to zrozumieć, dać wolność tej potrzebie porządkowania, pomóc OSOBIE poradzić sobie ze światem, z jego - świata dla tej osoby przetworzeniem – myślę o słowach nauczycielki…
Łukasz Łyczkowski, wokalista o wspaniałym głosie, sulęcinianin, który uczestniczył w programie Voice of Poland, na co dzień koncertujący z zespołem „5 rano”, pokazuje się na scenie, wystąpi jako Gość Specjalny. Łukasz pracuje jako terapeuta w DPS w Turku z ludźmi starszymi. Łukasz wspomoże w dziele muzykoterapeutycznym Ewę Skrzek – Bączkowską i Izabelę Niemiec, prowadzących koncert. Odrobina rock-and-rolla dla wszystkich. Mini recital kilkunastominutowy przeradza się w zabawę dla wszystkich. Dla uczestników przedstawienia z SOSW, dla publiczności. Łukasz śpiewa – trzymajmy się życia. Jak niebieskie ptaki. Hurtowy marsz uczestników z SOSW na scenę, pląsania. Scena MOK się trzęsie…
Jedna z Mam z Klubu Rodziców SOSW wręcza Łukaszowi upominek – podziękowanie. Słyszymy kilka słów od Tych, na których spoczywa większość obowiązków w tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Codzienna 24. godzinna praca – walka o dziecko, z miłością do dziecka, który to wysiłek należy wesprzeć we wszelki możliwy sposób. Trudno jest czasami pogodzić się z faktem niepełnosprawności własnego dziecka. Zaburzenia ze spektrum autyzmu mają wiele odcieni. Dzieci te są bardzo wrażliwe i tak należy na nie patrzeć. Na świecie są specjalne miejsca spotkań dla osób z niepełnosprawnościami, klubokawiarnie. Otwierajmy się na nietypowości i nieco inne zachowania. Dajmy możliwość funkcjonowania mimo tych zaburzeń.
Drugi dzień ze Świadomością Autyzmu. Koncert muzykoterapeutyczny „Żywioły”. Muzykoterapeutyczny powrót do świata natury. Do rytmu, który – umiejętnie podany naszym wewnętrznym i zewnętrznym uszom – koi, uspokaja i normuje. Dźwięki tak zwane pierwsze. Chcę być jak wiatr, jak ziemia, która daje nam schronienie. Pierwsze najważniejsze emocje. Ciepła, pełna empatii, wokaliza Ewy. Bębny i inne instrumenty nas rytmizują, uspokajają, ściszają do naturalnego tembru. Shruti box – prastara kultura  hinduska, może indoeuropejska – kołysz nas ziemio, odpocząć po długim dniu chcemy. Cztery żywioły pomagają, ale niech nie zagrażają… Niebieska wstęga – jak woda, świat składa się z ognistych energetycznych szmatek i niebieskich wodnych wstęg. Faluje nimi, żyje – razem z nami. Bądź z nami na niebiesko. Rozumiej świat. Autyzm jest – wyzwaniem…
Koncert perkusistów z autyzmem, którymi muzycznie, akompaniując na klawiszach,  opiekuje się Sławomir Filus. Bębniarze mają słuch muzyczny, poczucie rytmu. Mocne brzmienia Szymona, perkusja to jego żywioł. Wsłuchujemy się w zamierzenia muzyczne wykonawców.
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy – powiedział burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz – dostanie z Projektu dużą kwotę na techniczną poprawę jakości nauczania w Ośrodku. Scena MOK, profesjonalnym udźwiękowieniem, światłami – myślę – jest dzisiaj wykorzystywana w stu procentach właściwie, na inicjatywy wartościowe społecznie i kulturalnie, edukacyjnie, i artystycznie – wszystko to razem jest dzisiaj na scenie...
W przygotowaniu Dniu z Autyzmem brali udział: Stowarzyszenie Pomoc Dzieciom Niepełnosprawnym, Klub Rodzica Dzieci Niepełnosprawnych, opiekunowie dzieci, terapeuci SOSW, Teatrzyk „Arlekin” przy SOSW, Policja, Wojsko Polskie JW 5700, Straż Pożarna, Międzyrzecki Ośrodek Kultury. Podziękowania dla sponsorów i osób wspierających: Banku GBS, Piekarni-Cukierni Balcewicz ze Świebodzina, Starostwa Powiatowego, Studia G2 (widoczne na mieście ulotki i plakaty).
Tomasz Madziar bawił publiczność sztukami magicznymi. Pracownia Dworzec Tworzec przygotowała na placu za MOK-iem sensoryczne gry i zabawy z dziećmi. Wojskowi przygotowali pokaz sprzętu wojskowego i broni używanej w Wojsku Polskim (KBKS „Beryl”), odważni (znaleźli się tacy) w specjalnej uprzęży do bezpiecznego pokonywania wąwozów dali się ubrać w pasy, by przejść po zawieszonej między drzewami linie (pod czujnym okiem fachowego opiekuna), także w użyciu był fantom służący do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej, który przyjechał w wozie strażackim. Można było do wozu panów Strażaków - wejść, także do wozu bojowego… I zrobić na pamiątkę fotkę.

Iwona Wróblak
kwiecień 2018




























.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz