niedziela, 1 kwietnia 2018


Patriotycznie to znaczy na wysokim poziomie

Mimo długiego oczekiwania (pociąg się spóźnił) na przewodniczącą jury warto było czekać w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu na rozpoczęcie Konkursu Piosenki Patriotycznej pt. „Niepodległa 1918 – 2018”. Jak przystało na miejsce – Szkołę Muzyczną, piosenki patriotyczne śpiewane były na bardzo dobrym poziomie artystycznym.
Konkurs powstał z inicjatywy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którą reprezentowała Agnieszka Perz, kierownik Klubu Wojskowego. Współorganizatorem koncertu była PSM w Międzyrzeczu.
W auli Szkoły Muzycznej, obok fortepianu i wazonu z pękiem biało – czerwonych róż, logo 17 WBZ i sztandary wojskowe. Na ścianie delikatny szkic greckiej muzy z małą harfą. W gronie zaproszonych gości m.in. Beata Kwiatkowska koordynator Projektu „Niepodległa…”. Na sali – znani lokalni muzycy - nauczyciele (akompaniowali występującym), uczniowie, międzyrzeczanie. W skład jury weszli: Aleksandra Wojtaszek - przewodnicząca, Agnieszka Perz i Rafał Gojdka – instruktor muzyczny z MOK). Koncert prowadził Przemysław Kojtych, nauczyciel klasy fortepiany z PSM.
Na scenie talenty wokalne, osoby śpiewające, dobrze prowadzone przez naszych instruktorów. Konkurs zebrał wykonawców z całego powiatu międzyrzeckiego.  Ustalono dwie kategorie, w których brali udział uczestnicy. W kategorii: soliści usłyszeliśmy bardzo ciekawe wykonania, obejmujące utwory z różnych okresów istnienia Państwa Polskiego. Jako pierwsza wystąpiła Weronika Janik z SP nr 3, która zaśpiewała wojenną pieśń „Czerwone maki” z akompaniamentem na fortepianie Ewy Witkowskiej.
Sebastian Popiel z ZST w Skwierzynie w duchu młodego pokolenia zinterpretował słynne solidarnościowe „Mury”, piękny poetycki ponadczasowy utwór Jacka Kaczmarskiego. Odcienie patriotyzmu zmieszane z pokusą nacjonalistyczno – totalitarną, nie zawsze współbrzmiącą z obywatelską formą służby dla dobra kraju i ideą wolności osobistej jego obywateli.   
Małe biało - czerwone kotyliony wpięte są w czarne odświętne stroje występujących. Historia ostatnich kilkudziesięciu lat jest żywa. Zwłaszcza jej traumatyczne okresy. Ofiary ludzi walczących dla dobra Niepodległej trzeba uczcić. Diana Fiedorowicz z SP nr 1z Oddziałami Sportowymi przypomniała kultową pieśń, którą śpiewały pokolenia powojenne, pt. „Rozkwitały pęki białych róż” – akompaniament Wojciech Witkowski.
Laura Cierniak z PSM w Międzyrzeczu. Otrzymała od jury nagrodę główną za to wykonanie. „Tango”, pieśń poetycka, retrospektywna, o dialogu z Osobą – duchem czasu polskiego, która przemawia do nas – jako świadek, mieszkaniec kraju nad Wisłą, bezczasowy oglądający – nie tylko okresy pokoju, jak dzisiaj, i uczestniczący w sztafecie pokoleń, obywatel tego Kraju. Doskonała dykcja, dobra interpretacja. Nagrodą Konkursu jest także czas studyjny w naszym MOK, gdzie można będzie zrealizować nagranie.
Wojciech Matulewicz – Technikum nr 1 w Międzyrzeczu. Także tutaj piosenka poetycka, wykonana a’capella, pt. „Miejcie nadzieję”. I odwagę działania i pracy, nad rozwojem osobistym, i swoją służbą dla innych ludzi. Weronika Golarowska uczy się w ZSCKR w Bobowicku, zmierzyła się muzycznie z wielkim Opolskim przebojem „Czerwonych Gitar” pt. „Biały krzyż”. Niedopowiedzenie, czy Pod Nim, symbolicznym polnym brzozowym, nie leży tzw. Żołnierz nieznany – czy z przyczyn aktualnie politycznych, czy po prostu bojownik niezidentyfikowany imiennie w wojennej zawierusze. Własna interpretacja, szacunek dla historii i przekazu. Dla tematyki.
Marta Paszko z SP nr 2 w Międzyrzeczu. „Rota” z czasów zaborowych. Nie rzucim ziemi, nie damy pogrześć mowy… Mimo sztafażu języka staropolskiego hymn o tożsamości kulturowo – historycznej. Maja Nowak z SP w Przytocznej. Znowu ostatnia wojna, Powstanie Warszawskie, pieśń jego uczestniczki – „Dziewczyna z granatem”. Piosenka o kilkunastoletniej dziewczynie, która zamiast cieszyć się okresem młodości, pierwszymi randkami, jest zmuszona przez historię i okoliczności – walczyć i zabijać. Akompaniament – Paulina Staniec.
Jolanta Skoczylas z SP w Kaławie. Druga znana pieśń powstańcza – „Pałacyk Michla”. Zaciekle broniony przez powstańców warszawskich obiekt militarny stał się symbolem początkowych sukcesów polskiego zrywu niepodległościowego 1944 r., nadziei dla Polaków.  Ostatnią wykonawczynią w kategorii: „Soliści” była Julia Szymańska z PSM w Międzyrzeczu. Wykonała pieśń „Jest takie miejsce, taki kraj”, akompaniował jej Przemysław Kojtych.
W drugiej kategorii: „Zespoły i grupy wokalne” wystąpiły trzy podmioty; Grupa Wokalna Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu – dyrygent Wojciech Witkowski. Zespół wykonał chóralnie pieśń „Biały krzyż”. Jako drugi wystąpił Zespół Wokalny SP nr 3 w Międzyrzeczu – pieśń „Echo dawnej piosenki”, o symbolicznym przewracaniu kart historii Polski przez młode pokolenie, dyrygent Zespołu – Ewa Witkowska. Ostatnim zespołem był duet: Grupa Wokalna „Flamo” z ZSCKR w Bobowicku w składzie: Szymona Szudra i Weronika Skręty, wokalistki znane z wystąpień harcerskich, prezentujące dużą kulturę muzyczną. Śpiewały o „Ince” – Danucie Sędzikównej, 18. letniej sanitariuszce Wileńskiej Brygady AK, rozstrzelanej w 1946 r. przez Urząd Bezpieczeństwa, o jej prośbie, by przekazać jej babci, że „zachowała się jak trzeba”, że nie zdradziła.
Jury – w kategorii: „Soliści” pierwszą nagrodę, też w postaci finansowej, oraz vouchery i czas (1 godzinę) w studiu nagrań MOK, przyznało Laurze Cierniak z PSM w Międzyrzeczu, II miejsce – dla Sebastiana Popiela z ZST w Skwierzynie, III – otrzymali: Diana Fiedorowicz z SP nr 1 z Oddziałami Sportowymi i Julia Szymańska z PSM w Międzyrzeczu. Laura Cierniak wystąpi na koncercie z Zespołem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.
W kategorii: „Zespoły i Grupy Wokalne”: I miejsce – Zespół z PSM Międzyrzecz – dyrygent Wojciech Witkowski, II miejsce – Grupa Wokalna „Flame” z ZSCRK w Bobowicku i Grupa Wokalna z SP nr 3  - dyrygent Ewa Witkowska.

Iwona Wróblak
kwiecień 2018























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz