poniedziałek, 14 marca 2022

 

Grzegorz Skorupski o kuchni pisania kryminału retro



Najbardziej intrygujące historie kryminalne zdarzają się w prowincjonalnych miastach, w małych społecznościach, gdzie ludzie znają się od lat i łączą ich głębsze więzy międzyludzkie. Skorupski mieszka w małym Gostyniu, który też ma swoje tajemnice, i lokalnych duchów zamieszkujących stare domy.

Historia kryminału retro jest bardzo stara, jak mówi pisarz, sięga opowieści Biblijnych, w starszych eposach, jak myślę, również są…

Grzegorz Skorupski swoje powieści chętnie umieszcza w ukresie międzywojennym. Jak mówi, nie było wtedy - w wyniku nie wynalezienia jeszcze smartfonów - takiej jak dzisiaj erozji życia społecznego, zaniku kontaktów międzyludzkich. Chętnie porusza się w psychologicznym spektrum relacji osobowych, silnych emocji, zawirowań psychiki ludzkiej. Jak w angielskim kryminale u Agathy Christie w zamkniętej w przestrzeni i kapsule czasu w grupie ludzi zdarza się zbrodnia, i powstaje pytanie – kto i dlaczego zabił. Skorupski stara się dodać do intelektualnej zagadki zew ducha epoki, nastrój chwili, na przykład niepewności przed spodziewanym wydarzeniem historycznym, wybuchem wojny.

Skorupski z zawodu jest historykiem. Przygotowując się do kolejnej książki wertuje archiwa i lokalne czasopisma. To kopalnie wiedzy o obyczajowości epoki, pomagają zrozumieć, jak się ubierali, co myśleli i czuli ludzie w czasie, w którym umieszcza akcję kryminału.

Kolejne spotkanie z pisarzem w Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu, w ramach wydarzeń Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece Publicznej. Grzegorz Skorupski (ur. 1969 r.) jest absolwentem Wydziału Historii UAM w Poznaniu, autorem artykułów, książek historycznych i beletrystycznych; „Dom Pod Czerwonym Dębem”, „Stulecie kryminału” , „Dłonie śmierci”, „Smak błękitu”. W ostatniej książce „Upiory umysłu” zajmuje się zagadnieniem zjawiska fanatyzmu religijnego i związanych z nim emocji w relacjach międzyludzkich w małym mieście.


Iwona Wróblak

marzec 2022







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz