poniedziałek, 26 września 2022

 

Narnia Kraina zawsze nasza



- „(...) tysiące marzeń Dziecko ma...”. Odrzucone - jest jak we władaniu lodowej królowej, bez względu na okoliczności... Jest realna ta nasza Narnia, dziedzina uczuć dziecięcych, aż za bardzo. I ciężko z Niej wyjść-przepracować, tak silne mogą być emocje wyniesione z dzieciństwa, trzeba sięgnąć po mity i Baje na poły dziecięce, tkwiące głęboko w kulturze ludzkiej archetypy, ale warto... W tej sztuce może chodzi o to, żeby odzyskać (wychłodzonego przez brak uczuć) Edmunda, jedno z trojga dzieci Piotra. By to zrobić, warto zstąpić (wejść w szafę) do królestwa Narni...

Narnia, chociaż nie jest dobra, jest piękna - sama w sobie. Doświadczamy tego na spektaklu Izabeli Spławskiej „Opowieści z Narni”.

Jeszcze przed otwarciem kasy w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury wielkie kolejki ustawiły się po wejściówki na spektakle. Jest więc (uniwersalny) głód teatru, dobrej, wartościowej kultury. Cieszymy się bardzo, że u nas w Międzyrzeczu wszelkie lokalne siły artystyczne sprzęgły się, by wytworzyć to piękne bajkowe widowisko.

Jest Rodzina oczekująca, z walizami, w swojej wielkiej podróży, niekoniecznie wielokilometrowej... Podróż do - Siebie... W pustym domu stoi szafa... Czy ona jest... zwykła? Wygląda starodawnie... Czy solidny wydawałoby się mebel przemieni się w coś – innego? We wrota - do świata faunów, istot fantastycznych, złych i dobrych. Każdej rzeczy przecież może się to przytrafić, to MY mamy tę moc sprawczą, nasz umysł. Stwarzania światów równoległych...

Warunki ku temu jakby już zaistniały; prastare konary drzew w cichości oczekują Nas po bokach sceny; przypominają o praszczurach, i świętych gajach, eremach gdzie przez tysiąclecia składano ofiary przebłagalne...

Dziewczynkę Łucję odwiedza Faun Tumnus (świetna kreacja Julianny Cap). Prześliznął się ze świata równoległego... Sługa szuka dla swojej Królowej - ofiar...? Jej królestwo, i pałac, nie ma dość w swych zbiorach zaklętych w kamień wędrowników, synów i córek Adama i Ewy, ich statuł uwięzionych poza czasem i ciepłem. Wężowo-gadzie, obce gatunkowi człowieczemu, ruchy sług majestatycznej Królowej (Hanna Wołk)... Kostyczne piękno, pantomina tancerzy...

Łucja wraca z Szafy-Narnii do Rodziny, bo faun nie wypełnia rozkazu porwania jej, czy bratu też uda się wrócić - zainfekowanemu dziecięcym poczuciem odrzucenia-niezrozumienia? Edmund, kilkuletni chłopiec, chce tylko słodkość – w jego mniemaniu dostaje jej więcej młodsza siostra; takie przysłowiowe ptasie mleczko, ma to obiecane u Królowej... Ale ta nie zamierza dotrzymać słowa.

Z lubością zanurzamy się z widzami w klimat baśni. Bardzo dobre zgranie choreografii, świateł, muzyki, kostiumów; stajemy się tymi maleńkimi bobrami granymi przez kilkuletnie dzieci. Musical na scenie MOK, wyraziste psychologiczne treści, wsłuchujemy się w puszczański przedwieczny powiew wiatru buszujący wśród starych smerków, smakujemy pierwotny magiczny Las, gdzie jelenie szlachetne, lisice i rysice mają wciąż, od eonów czasu, podobnie jak MY, dusze – w co wierzyli nasi przodkowie, tak jak MY cierpią i walczą o dobro dla innych... A Pan Bóbr prowadzi Tumnusa do Domu Królowej.

Uratować od skamienienia wrażliwego Fauna... Asłan, Dobry Pan król puszczy pomoże. Człowieczemu Piotrowi, Zuzannie, da broń, włócznię i mityczny łuk, by jak przyjdzie czas - z rogu zadąć, wezwać stworzenia, i wręcza buteleczkę z lekiem na rany (duszy). Rzecz wspomoże święty Mikołaj, czyli Ten Obdarowujący, walczący o dobro. Totem Lwa-który-ma-siłę- i-walczy towarzyszy ludzko-zwierzęcym wojownikom Natury. I Wszystko zostanie Uczynione, przez kapłanki i Zwierzęta, a wilki zaczną wyć swą pieśń w twojej głowie. Szeregi wojowników Natury zewrą się w melorecytacji dla Aslana. Wyryte zostanie głęboko, po raz któryś, bo tak się dzieje wiecznie, ostrze włóczni. Zacznie się pod Drzewem, wojownicy jak posągi – czy wybór (zapytają) masz?

Pytania zasadnicze o kondycję Stworzenia. Inkrustowane tańcem, i śpiewem. Dostojna Pani lodowa jak wielka modliszka rozpościera sieć swych skrzydeł-welonu. Rozpoczyna się walka, pojedynki. Szukanie gwiazd w nocnej mgle, czy któraś przynależy zwycięzcy? Odnajdziemy nasz prawdziwy dom, kiedy wezmę swoich ludzi (ze wspólnoty). Piotrze wspaniały, Łucjo mężna, jesteście w Czasie władcami Narnii, bo dzięki Wam rozumiemy, co to znaczy być razem, polegać na sobie i dawać od siebie wszystko, co się ma...

Tysiące marzeń dziecko ma i buduje świat... Rodzina - cała, wchodzi z powrotem do Szafy, świat Narnii jest (na ten Czas) zakończony... Faun Tamnus (wcielenie jednego z bóstw...?) wychodzi do widowni z latarnią, rozjaśnia świat... Suma energii zamyka się w równowadze ilości zła i dobra, etyki którą tworzy ludzki mózg, czy to równianie jest emanacją Natury...?


„Opowieści z Narni” wyreżyserowała Izabela Spławska. Choreografia: Zespół Taneczny „Trans” - Anna Bubnowska, Anna Osipiuk, Katarzyna Piechowiak, Bożenna Liberska. „Led Dance” - Justyna Wittchen.

Aktorzy Obsada 2: Łucja – Matylda Cap, Zuzanna – Julia Dajworska, Edmund – Adam Wojas, Piotr – Jakub Rej, Tumnus – Julianna Cap, Królowa – Hanna Wołk, Karzeł – Michał Wybudowski, Bobrowa – Alicja Makarewicz, Bóbr – Mieszko Czepirski, Rysica – Kornelia Sikorska, Rysica – Julia Fronczak, Lisica – Karolina Kaczkowska, Jeleń szlachetny – Julia Banaszak, Jeleń szlachetny – Michalina Murzyn, Aslanka – Wiktoria Buszewska, Aslanka – Antonina Zamorska, Kraska – Aleksandra Dajworska, Święty Mikołaj – Antoni Kraśnicki, Wilczyca – Zosia Drabińska, Wilczyca – Hania Wajman, Wilczyca – Joanna Gajewska, Zespół Led Dance: Darek Surkont, Karolina Wolniewicz, Oliwia Makowska, Róża Słodowy, Paulina Adamkiewicz, Kornelia Kasza, Sandra Kotwica, Julia Chamarczuk, Pola Korzeniewska, Vanessa Stachowska, Marysia Rolbiecka, Weronika Gaczyńska, Sonia Sycz, Aleksandra Drzymała.

Grupa taneczna „Trans”: Adam Sochacki, Marta Trochimczuk, Weronika Tonak, Amelia Gotlib, Zuzanna Bogucka, Weronika Cierach, Julia Ortyńska, Amelia Piotrowicz, Wiktoria Łukasik, Agnieszka Szczepaniak, Kinga Starzak, Karolina Bańko, Dorota Adamirowicz, Blanka Świątek, Weronika Kusik.

Studio Tańca Gold: Joanna Gajewska, Hania Wajman, Zosia Drabińska, Ola Borzobohata,

Agata Jagiełło, Klaudia Wierzbicka.

Artystyczne Formy Ruchu: Ola Romaniuk, Ewa Hajdasz, Julia Winnicka, Blanka Winnicka, Celina Sławińska, Agata Dubkiewicz, Vanesa Colleti, Karolina Chojnacka, Anna Napierała, Lena Łukasiewicz, Martyna Kidawa, Justyna Kidawa, Lena Łukasiewicz, Karolina Korsak, Magdalena Ziętek, Karolina Dobrzyńska, Hanna Strychala, Jarnut Maria, Magdalena Madzelan, Zuzia Gąsiorowska, Ocena Sobczak, Zosia Wołk, Zosia Grocholewska, Małgorzata Gucia.

Kostiumy: Alexandra Banak

Scenografia: Dorota Zdanowicz, Hubert Winnik


Iwona Wróblak

wrzesień 2022


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz