sobota, 19 listopada 2022

 

W DKK o romantyczności


Ideą DKK jest zapewnienie miejsca na spotkanie i rozmowę o książkach, np. w przyjaznym otoczeniu książek, też i romantycznych pisarzy i poetów, i innych twórców inspirujących się tym nurtem. W czytelni naszej Biblioteki Publicznej kolejne spotkanie w gronie przyjaciół Dyskusyjnego Klubu Książki, moderowane przez Renatę Dylę i Katarzynę Terpiłowską.

Rok 2022 został ustanowiony rokiem Romantyzmu. Na pewno ta epoka, szczególnie w literaturze, wymaga nowego odczytania, jest w niej ogromny potencjał intelektualny, dotąd – jak myślę – niezupełnie wykorzystany, szczególnie w szkole... Pięknie może współgrać ze sobą obraz i muzyka – jak w filmie A. Wajdy, w ekranizacji „Pana Tadeusza” do muzyki W. Kilara; wyobrażony przez Adama Mickiewicza kraj lat minionych, zatrzymywana co kadr soczewka czasu, odtwarzana do partytury poloneza...

Romantyzm ma wiele nurtów; ten sentymentalny, modny na początku XIX wieku, kiedy w 1822 r. ukazały się „Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Polski wątek niepodległościowy, dramatyczny, poezje filozoficzne, ontologiczne rozmyślania J. Słowackiego, historyzm Z. Krasińskiego, czy słowotwórczość C.K. Norwida, która otworzyła nowożytny okres w rozwoju języka polskiego, szczególnie poezji.

Polski romantyzm przerwany został brutalnie prześladowaniami po upadku Powstania Styczniowego, zsyłkami na Sybir, więzieniami. Emigracją popowstaniową.

Romantyzm to na przykład powrót do źródeł, do ludowości. Do historii rodzimej, prasłowiańskiej. Na przykładzie Fryderyka Chopina widać, jak bardzo śpiewna ludowość, przetworzona artystycznie, wysublimowana w dzieła sztuki muzycznej, może być uniwersalna, grana na całym świecie. Słuchaliśmy, w wykonaniu zespołu „Pstre Wianki” z Pszczewa, Moniuszkowskiej „Prząśniczki”, przedstawicielki romansowego nurtu w romantyzmie, bardzo wtedy modnego w całej Europie, pieśni i dziś chętnie słuchanej.


Iwona Wróblak

listopad 2022 r.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz