piątek, 29 września 2023

 

Sylwia Chutnik. O kobiecie definiowanej na nowo


W Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu spotkanie z dr Sylwią Chutnik – kulturoznawczynią, pisarką, publicystką, działaczką społeczną, laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008. Jest Absolwentką Gender Studies. Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca, jako przewodniczka miejska po Warszawie oprowadza śladami wybitnych kobiet. Wydarzenie, które miało miejsce ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadziła Renata Dyla.

Marzenia trzeba spełniać, np. w kontekście niedawnego Dnia Marzeń... Sylwia Chutnik zaczęła swoją przygodę z książką, najpierw jako czytelniczka, od 6 roku życia. Potem zaczęła sama pisać... Zawsze chciała wykonywać tak zwany wolny zawód – wymagający, wbrew nazwie, sporej dyscypliny wewnętrznej.

Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych (KLAN) – razem z Danutą Wawiłow z „Filipinki” brały udział w spotkaniach, gdzie uczono się wzajemnie, na bazie zaufania jako kapitału zakładowego, filozofii, w założeniu której wszystko jest w naszym życiu możliwe; jak np. zgoda na SIEBIE; pozwolenie na bycie nie-doskonałym.

Chutnik - ...Tytuł doktorski jest ważny... Ale bez przesady. Nauczyć się pisać (też swój symboliczny życiorys...) - zajęcia prowadzi w ramach warszawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Nabyć umiejętności dostrzegania różnych punktów widzenia... W DKK rozmawiali się nie tylko o nowościach czytelniczych, których wychodzi na rynek księgarski ogromna ilość... Dobrze jest odświeżać swoje spojrzenie na klasykę kultury, dobra książka i literatura bronią się same...

Silne osobowości kobiece w popkulturze, dla Sylwii Chutnik to inspiracja dla własnego rozwoju, kobiety takie np. Madonna są tematem rozpraw naukowych, bo wyborem repertuaru, kreacji scenicznej sięgają do nisz kulturowych; LGBT i innych, bada się w ten sposób nie zjawiska składające się na nienormatywne przejawy naszej aktywności społecznej.

Młodzi mają w tej kwestii zawsze najwięcej do powiedzenia... chodzi o zdefiniowanie swojej osobniczej tożsamości kulturowej, poprzez bunt wyrażający się w różny sposób – jako niezgodę na stereotypy; spektakularne bycie „wbrew”, które jednak zmienia naszą rzeczywistość... Dzisiaj literatura jest tworzona dla czytelników w podobnym do autorów wieku, inaczej niż dawniej.

Pisarka opowiadała o swojej przygodzie z wolontariatem w Amnesty International, biurem organizacji w naszym kraju zajmującym się sprawami spoza kraju – bo taka jest idea tej organizacji. W kierowanej przez siebie Fundacji MaMa weryfikuje teorię i praktykę bycia matką w Polsce – np. o barierach architektonicznych dla młodych mam z dziecięcymi wózkami, o pomocy psychologicznej i prawnej dla kobiet. Wzorzec wychowania dzieci wymaga przemodelowania – bo dzieci nadal tradycyjnie uważane są za własność rodziców, którzy myląc wychowanie z nadzorem, więzieniem, nadużywają swojej rodzicielskiej władzy dyrygując każdym aspektem ich życia. Notuje się duży odsetek samobójstw osób w młodym wieku w następstwie depresji.

O Warszawie, w której jest przewodniczką... Wielkie miasto, jak każde takie, jest trudne. Nie ma się wielkiego wpływu na meta-politykę, dla Chutnik ważne jest spełnianie się lokalne, mikrokosmos pobliskiego bazaru, najbliższego sklepu spożywczego, miejsca zaprzyjaźnione, osoby z sąsiedztwa.

Chutnik o kobietach, które jak ona, lubią refleksyjnie żyć. Czy współczesne kobiety mają problem z tożsamością...? Może trzeba przedefiniowywać stale swój świat, poglądy... Paradoksy współczesnej kultury... Obecnie – w prasie, mediach - jest prezentowanych wiele wzorców, ścieżek, którymi współczesna kobieta może pójść... Czy oferta jest - za duża...?. Tak obfita, że przetrawienie wszystkich tych możliwości jest trudne. A może chodzi o odwagę... I refleksję. Uświadomienie sobie momentu życia, w którym się jest. I odpowiedź, kim się chce być. Co daje nam szczęście.

Dostępne na rynku książki S. Chutnik - „Diablica Rokita. Bajki mają moc”, „Nocne mieszkanie”, „Nieśmiałek. Bajki mają moc”, „Tyłem do kierunku jazdy”, „Opowieści na dobranoc dla młodych...:”, „Miasto zgruzowstałe”, „Muzeum pamięci”, „Cwaniary”, i inne.


Iwona Wróblak

wrzesień 2023 r.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz