wtorek, 3 października 2023

Stowarzyszenia Szansy Jubileusz - 25 lat...


Taras Pensjonatu „Pod Strzechą” - stolik, krzesła, i wejście do jednego z pokoi Pensjonatu, gdzie mieszkają. „- Tutaj zawsze było cudownie; impreza bycia razem, i śpiewania Razem, bez konkurencji. Wspólne cieszenie się sobą...” - mówią mi Panie Borowicz, Basia i jej Mama... nic dodać, nic ująć. Basię pamiętam z poprzednich Prezentacji; opanowanie, spokój na scenie, i swoboda śpiewania... Basia to lubi – śpiewać. Prawie zawodowstwo... Cisza i ciepło piątkowego wrześniowego wieczoru na Głębokim, z widokiem na pobliskie jezioro. Już się szykuję na spotkanie z pozostałymi uczestnikami Prezentacji. Starzy znajomi...

Rozpoczyna je Środowiskowy Dom Samopomocy. Terapeuta Janusz Grządko z gitarą klasyczną – inicjowanie wspólnego rytmu, w półokręgu instrumenty etniczne; djembe, grzechotki, marakasy, przeszkadzajki, pałeczki drewniane, kotły. Będzie i taniec – pantomima; zastygnięci w oczekiwaniu na wydarzenie dwoje ludzi, w białych pradawnych kostiumach. Inicjują ruch i rytm, porządkuje się wspólny, jak bicie jednego wielkiego dźwiękowego Serca...

Tegoroczny koncert prowadzą wspólnie: Sylwia Guzicka prezeska Stowarzyszenia „Szansa” na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Uzdolnionych Artystycznie i Jacek Bełz – gospodarz, właściciel Agencji Usługowej „Duet”, Pensjonatu „Pod Strzechą” na Głębokim. Powitanie wykonawców, gości, przyjaciół „Prezentacji”, którym w tym roku przypada Jubileusz XXV lecia.

Przemysław Sokołowski z Warsztatu Terapii Zajęciowej Domu Pomocy Społecznej występuje jako pierwszy wokalista, z dwoma piosenkami z repertuaru „Perfektu” i „Budki Suflera”. Tancerz Czesław Nowakowski z WTZ DPS – nowa choreografia w stylu breake dance, scena wychodzenia Osoby w Białej masce poza kostyczny świat doczesności, z kurtyny plastikowej zasłony, jak zawsze ciekawe, w jego wykonaniu, autorskie przedstawienie.

Nasi Prezentacyjni ulubieńcy, od lat... Honorata Frankiewicz z Ostrowa Wlkp.; uroda bezczasowego uśmiechu radości życia, jako takiej, samej dla siebie i dla nas, mimo uszkodzeń ciała – zawsze nas wzmacnia; Honorka mówi, że jest „w domu” u Nas i z nami, śpiewa dla Nas od dawna, cieszymy się, że znowu przyjechała, po trzyletniej przerwie w „Prezentacjach Szansy”. Śpiewa dawny przebój o marchewkowo- włosym rudzielcu, „brzyduli”, dziewczynie akceptującej siebie, taką jaką jest.

Izabela Jakubowska z Przylepu-Zielona Góra, w piosence „Szukaj mnie” i następnej - „Zatrzymaj mnie”, z repertuaru E. Geppert i IRA. Iza też nie jest u nas pierwszy raz, zawsze bardzo przeżywa swoje występy, kibicujemy jej mocno.

Barbara Borowicz z Poznania, jedna z moich ulubionych wykonawczyń na „Prezentacjach” w piosence „Najtrudniejszy pierwszy krok”. W swoim repertuarze ma wiele piosenek, autorskie interpretacje, wyczucie charakteru utworu, jest bardzo muzykalna. Sławomir Filus nauczyciel muzyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym jest w tym roku akustykiem na „Prezentacjach”.

Anna Ilminowicz „Anigla” z Osiecznej, nasz – jak nazywamy ją, „Słowik”. Ania tradycyjnie bardzo dobrze się przygotowała, trudna warsztatowo piosenka, przebój Whitney Houston, bijemy brawa, są zasłużone. Śpiewa jeszcze piosenkę H. Ordonówny „Na pierwszy znak”. Nutki starannie eksponowane, możliwości głosowe Ani są imponujące; jak wiele można dokonać pracą, nawet będąc osobą z niepełnosprawnościami.

Katarzyna Leśkiewicz z Trzciela – już nie uprawia sportu strzeleckiego, ale śpiewa nadal bardzo dobrze. Piosenki z gatunku poezji śpiewanej; „Pomóż mi odnaleźć” i klezmerskie w formie „Czerwone korale” , zawsze chętnie śpiewany przebój.

SOSW Międzyrzecz – w tym roku to trzech wychowanków: Jakub Puk, Konrad Żagiel i Filip Buganik, z nimi śpiewa też, akompaniując na instrumencie klawiszowym, Sławomir Filus - o tym, że mamy uśmiech w deficycie, a jest potrzebny od rana do wieczora, jak parasol w deszczu. Niewątpliwie.

Na koniec nasza perełka lokalnego muzykowania – Maria Karolina Szulga. Mimo dużego niedostatku słuchu Karolina „czuje” muzykę niepojętymi dla nas wibracjami, zmysły nasze człowiecze są dalece niepoznane, tak jak wrażliwość na sztukę, kulturę, na „Prezentacjach” mamy na to dowody. Karolinka zawsze zostawia nam – to jej sposób śpiewania – wielki margines dopowiedzenia własnego, zaśpiewania sobie w swoim wnętrzu, między osobniczymi pięcioliniami... Zaśpiewała „Na moście w Avionion ” i „Se tu' egal” (z franc. jest mi wszystko jedno), to utwór zamykający koncert „Prezentacji”, do którego muzykę napisał Bolesław Kołodziejski, słowa – J. Tuwim.

Po wspólnej fotce głos zabrali zaproszeni goście; dyr. S.P. Nr 2 Katarzyna Dymel, dziękując jednocześnie Sylwii Guzickiej - „ Wszyscy występujący dzisiaj są piękni – swoją muzyką, zaangażowaniem...” - powiedziała. Ewa Walkowska, sekretarz Gminy, wręczając Sylwii kwiaty, zaoferowała swój wolontariat dla Stowarzyszenia. Wystąpili też Elżbieta Górna z PCPR, Arleta Stachecka dyr. SOSW, Anna Kwiecińska dyr. DPS WTZ, Roman Malinowski z ZLOP i oczywiście założycielka „Szansy” Anna Szulga. Kunsztowny (i bardzo smaczny) tort ze świeczkami z okazji Jubileuszu XXV lecia „Szansy” triumfalnie wjechał przed scenę...

Sponsorzy wydarzenia: Starostwo Powiatu Międzyrzeckiego, Urząd Gminy Międzyrzecz, Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych, Fundacja „Serce na Dłoni”, Rejonowy Sztab Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Międzyrzeczu, Beata i Jacek Bełz, Katarzyna Wiese, Darczyńscy 1,5%, Beata i Henryk Szmulkis, Ksawery Pietkiewicz, Drukarnia „Jadar”, Zofia Plewa.

Podziękowania także dla: Haliny Pilipczyk, Justyny Obrębskiej, Haliny Huńczak, Anny Sawka, Starostwa Powiatowego Międzyrzecz, Arlety Stachecka, Katarzyny Dymel, Gminy Międzyrzecz, MOK Międzyrzecz, Elżbiety Górnej PCPR Międzyrzecz, Ewy Zdrowowicz-Kulik, B.H. Szmulkisów, Lubuskiego Banku Spółdzielczego, Ksawerego Pietkiewicza, Katarzyny Wiese, Kamili Matacz, Mirosławowi Janzowi, Pensjonatowi „Pod Strzechą”, Iwony Wróblak, Bolesława Kołodziejskiego, Izabeli Stopyra, Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych, Sławomirowi Filusowi.

Iwona Wróblak

październik 2023 r.  



























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz