Aleksander Rogoziński - odrobina relaksu i uśmiechu
W Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu – ostatni punkt II Międzyrzeckiego Festiwalu Sztuki. Spotkanie z poczytnym autorem komedii kryminalnych Aleksandrem Rogozińskim prowadziła Renata Dyla. Czy Polacy umieją się śmiać...? - Nie trzeba się (zawsze tak bardzo) cenzurować... W ofercie naszej Biblioteki spory stosik książek Rogozińskiego, czytelnicy są na widowni.
Aleksander Rogoziński, ur. 1973 r. w Warszawie, dziennikarz, redaktor i pisarz, twórca komedii kryminalnych i powieści obyczajowych. Studiował Archeologię Śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim, polonistykę w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistycznej i filologię na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zaczynał w połowie lat 90. w Rozgłośni Harcerskiej, pracował jako prezenter oraz DJ w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor, w dwutygodniku „Party”. Zadebiutował w marcu 2015 r. kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, jego książka „Miasteczko morderców” została nominowana do Grand Prix Festiwalu „Kryminalna Warszawa”. W 2022 r. podczas 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie został uhonorowany nagrodą specjalną. Wydał kilkadziesiąt pozycji książkowych: z serii - Joanna i Betty: „Ukochany z piekła rodem” i „Morderstwo na Korfu”, z serii - Róża Krull na tropie: „Do trzech razy śmierć”, z serii - Lustereczko, powiedz przecie: „Kto zabił Kopciuszka?”, „Miasteczko morderców”, „Złap mnie, jeśli umiesz”, z serii - Teściowe: „Teściowe muszą zniknąć”, „Teściowe w tarapatach”, z serii - Gorset i szpada: „Skradziony klejnot”, „Przeklęta szkatułka”, oraz inne powieści i opowiadania. W 2019 r. w Teatrze Druga Strefa w Warszawie miała premierę sztuka pt. „Raz, dwa, trzy... giniesz ty!” na podstawie książki Rogozińskiego pod tym samym tytułem.
Formuła spotkania - stand-up, anegdoty, ciekawe obserwacje, spojrzenie od strony pisarza - na obyczaje nie tylko polskie, dotyczące relacji międzyludzkich, sąsiedzkich, rodzinnych, czy będą inspiracją do kolejnych książek? Jak mówi autor, pomysł może przyjść zewsząd. Pytania, jakie słyszy na spotkaniach, słucha ich uważnie... Ludzkie charaktery, sposoby widzenia świata bliższego i tego na dalszym planie; kobiety są ciekawe – jako postacie literackie... Pomysły na książki są w zasięgu ręki.
Czy czuje się gwiazdą (mediów)?... Ze względu na niski stan czytelnictwa w Polsce pisarze nie są gwiazdami, raczej niewielką grupką zawodową, siłą rzeczy przyjaźniącą się ze sobą. W pisaniu kryminału, także w konwencji komediowej, obowiązuje precyzja i rygoryzm, logiczne następstwo zdarzeń. Z zawartą w treści intrygą oczywiście. By język był potoczysty, w pisaniu trzeba iść na żywioł...
„Warszawa da się zjeść” - to książka, jedna z kilku o tej tematyce, autorstwa menadżera Rogozińskiego pana Pawła Płaczka, jest o tym, że oferta kulinarna miasta Warszawa, podobnie jak innych miejsc w naszym kraju, może być zjadliwa (smaczna), wbrew opinii... Kwestia być może zaangażowania dobrego kucharza.
Spotkanie z pisarzem – na – niepoważnie, z uśmiechem, jak przystało literaturze niekoniecznie na koturnach. Relaksującej, co nie znaczy niedobrej, o czym świadczą nagrody przyznane Alkowi Rogozińskiemu i milion sprzedanych egzemplarzy jego książek.
Iwona Wróblak
październik 2023 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz