wtorek, 10 października 2023

 

W ramach Nocy Bibliotek – II Międzyrzecki Festiwal Sztuki


W naszej Bibliotece Publicznej – maraton wydarzeń. II Międzyrzecki Festiwal Sztuki. W programie dużo wydarzeń...

Ten pomysł jest autorstwa Anny Kuźmińskiej - Świder. Posłuchać narodowego naszego poematu w kilku językach – na to jeszcze chyba nikt nie wpadł... Lektura szkolna lepiej odbierana... „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, poemat, napisany archaizującym 13. zgłoskowcem, ukazał się w 1834 r. Do tej pory został przetłumaczony na 34 języki obce, we Wrocławiu jest Muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. Na II Międzyrzeckim Festiwalu Sztuki – czytany, oprócz naszego języka, po francusku, niemiecku, angielsku, rosyjsku... i po koreańsku, czemuż by nie? Fragmenty poematu znane wszystkim, Inwokacja „Litwo Ojczyzno moja...” - śpiewny francuski, poczciwy rosyjski, twardo brzmiący niemiecki, starannie akcentowany angielski, i koreański - miękki, wbrew oczekiwaniom... Który język najlepiej oddaje melodię polskiej poezji romantycznej?

Czytany jest jeszcze jeden, znany wszystkim uczniom, fragment: „Natenczas Wojski... z 12. Księgi „Pana Tadeusza”; z humoru zeszytów: Jak miał na imię Wojski? - Natenczas... Wojski to była w I Rzeczypospolitej funkcja opiekuna rodziny przy dawnym szlacheckim dworze...

Panel moderuje Renata Dyla. JEST ABSURDEM – NIE CZYTAĆ. Taki kolorowy baner króluje dzisiaj w holu Czytelni. Niewątpliwie. Tyle książek pozostawić nieprzeczytanych. Bardzo dobrych książek. Nie wynieść z nich – bo nieprzeczytane – NIC. Z dorobku kultury światowej – nie korzystać...? Dlaczego ??? Są na półkach na wyciągniecie ręki. Okno na świat. Te ambitniejsze, zmieniające świat (naprawdę), pełne Wiedzy z różnych dziedzin, i te inne, pozostałe, na wszystkie okazje – radości, smutki itp. Nie tylko w polskim języku, także w innych – pani Kuźmińska – Świder prezentuje nam np. piękne w twardej oprawie holenderskie wydanie poematu A. Mickiewicza, kupione w tamtejszej księgarni, wydanie rosyjskie z Odessy z lat 50. ubiegłego wieku. Zostaną przekazane naszej Bibliotece, by zasilić dział literatury w językach obcych.

Wśród widowni członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Międzyrzeckiego Saloniku Literackiego, Kącika Twórczego przy SP. nr 2 – opiekunka Aleksandra Biela.

Wspominamy lokalną poetkę Irenę Zielińską, odeszła od nas w tym roku. Wydała kilka tomików wierszy. Są recytowane. „- w poezji zawsze chciałam mieć kolory” - pisała w jednym ze swych tekstów. Na ścianach czytelni jej prace plastyczne, groteska wykrzywionych facjat, czy tylko ludzkich? „- Poezja – podarunek wiosny życia/śpiewająca cisza”. Irena – pełna paradoksów.

Marzena Wieczorek, Aleksandra Biela, Beata Kwiatkowska, Łukasz Romaniak, Agata Kowalska, Kamila Kogut, Sylwia Najderek, Halina Gorzko czytają wiersze swoje, i innych członków Międzyrzeckiego Saloniku Literackiego. Rośnie nam też młode pokolenie lokalnych literatów. Dba o nich Aleksandra Biela, polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 2. Kącik Twórczy ma w swoim dorobku małe formy prozatorskie. Słuchamy Hanny Łuka, Zuzanny Strzemieckiej. Blanka Kaleta, Magda Krupa i Wiktoria Staszak czytają fragment „Żony modnej” Ignacego Krasickiego, zabawny tekst o zwierzeniach męża na temat upodobań modowych świeżo poślubionej małżonki. Temat, jak widać, nie jest do końca współczesny...

Na II Międzyrzeckim Festiwalu Sztuki też o modzie będzie – bo „temat mody nigdy z mody nie wychodzi...” Oby nie wyszła (a jeśli to na krótko) moda na bibliotekę (naszą). Pierwsza była w historii Aleksandryjska... Biblioteka – nasza przynajmniej międzyrzecka – nie jest skostniałym miejscem (bo funkcję jej kierowniczki pełni Krystyna Pawłowska). Jest kącik internetowy – z dostępną na kliknięcie wiedzą, informacjami z całego świata, Kącik Malucha – pierwsze kroki w świat literek dzieci uczących się czytać. Często organizowane są imprezy kulturalne, spotkania z ciekawymi ludźmi. Szkolenia, eventy. Co wypożyczamy w naszej bibliotece, według szybkiej ankiety? – najczęściej w wyborze kierujemy się wskazaniami socjal mediów, czytamy pamiętniki, biografie, książki sensacyjne, obyczajowe, kryminały. Korzystamy z Audiobooków. Wybór pozycji jest bardzo duży.

Co roku mają miejsce Noce Bibliotek – jak ta obecna. Cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dla młodzieży i dla dorosłych. Biblioteka Powiatowa w Międzyrzeczu jest bardzo publiczna. Promuje czytelnictwo, współpracuje z przedszkolami.

Mody jako takiej ciąg dalszy. Mody na styl ubierania się od wieków są tematem książek. Lubimy ładnie wyglądać. Na prośbę czytelniczek prezentowana jest moda z naszych lokalnych butików – co się obecnie nosi – na sobie...? Zawsze glamour jest klasyka, prostota, szyk i elegancja. Ale kolory, fantazja, te są dobrze widziane. Skoro fantazja to występ trójki najmłodszych tancerzy z Zespołu Tańca „Remix”, z charakteryzacją na chłopięcego (?) macho... Buzię też trzeba mieć glamour, więc jest pokaz robienia makijażu. Ewa Kaczorek opowiada z sztuce makijażu, i o kosmetykach, które poleca.

II Międzyrzecki Festiwal Sztuki w Bibliotece Publicznej. Noc Bibliotek. Bogata w treść oferta nie tylko czytelnicza. Kulturalna.


Iwona Wróblak

październik 2023































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz