O senacie – Izbie wyższej Sejmu RP, wystawa w Bibliotece Publicznej
W Bibliotece Publicznej „Wystawa z okazji 35.lecia odrodzenia Senatu RP” przygotowana przez Kancelarię Senatu przy współudziale senatora gen. broni dra Mirosława Różańskiego, i spotkanie Generała z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych. Senat ma swój udział w transformacji gospodarczo-politycznej i ustrojowej w Polsce od roku 1989, w postaci inicjatyw ważnych reform dla ukształtowania się demokratycznego państwa.
Podstawowym zadaniem Senatu jest stanowienie prawa poprzez uczestniczenie w procesie legislacyjnym. Izba wyższa pracowała nad projektem konstytucji. W ciągu 10 kadencji Izba zebrała się na 742 posiedzeniach, rozpatrzyła 6093 ustawy. Zgoda Senatu jest niezbędna przy ratyfikowaniu przez Prezydenta określonych w Konstytucji RP umów międzynarodowych.
Senat powstał w XV wieku z Rady Królewskiej, jako Izba wyższa istniał w naszych dziejach, kiedy państwo polskie było suwerenne. Ostatnie posiedzenie Senatu odbyło się 2 września 1939 roku. Senat przywrócono w wyniku porozumień Okrągłego Stołu w 1989 roku.
Iwona Wróblak
maj 2024 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz