środa, 3 lipca 2019


XVII Muzyczne Spotkania z Folklorem

            W tym roku Folklorystyczny Pieskowy festiwal, inaczej niż zwykle – żar lał się z nieba – miał miejsce w sali kinowo-widowiskowej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Ekstremalne warunki pogodowe, lubuskie na mapach najgorętszym regionem Polski… tylko że Państwo Zenon i Grażyna nie mieli gdzie, w takt ludowej muzyki, tańczyć, co robią na wszystkich chyba festiwalach folkowych, i nie tylko oni… Było wszystkim chłodniej, na pewno, ale istotą zabawy ludowej, przy skrzypkach czy kontrabasie, jest - taniec… pod sceną, udekorowaną wiejskimi statkami zatkniętymi za płot, a otoczenie i klimat imprezy definiują makiety, scenki z życia wsi, które nas co roku witały na rogatkach tej zasłużonej na okolicznej kultury muzycznej osady… Jak powiedziano ustami Rady Artystycznej XVII Muzycznych Spotkań z Folklorem: - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda okaże się łaskawsza i kolejne Spotkania odbędą się w gościnnych Pieskach.
            Po uroczystym powitaniu gości Festiwal zaczęto od występów Zespołu Tańca „Gold” przy MOK, śpiewały Wiktoria Nowakowska i Kinga Nowakowska. Na scenie zaprezentowało się 14 zespołów śpiewających pieśni ludowe, i biesiadne; amatorskich fascynatów zespołowego muzykowania, wiele zespołów na bardzo dobrym poziomie, pod kierownictwem zawodowych nauczycieli i animatorów lokalnej kultury muzycznej.
Zespół „Echo” z Międzyrzecza przy Klubie Seniora, kierownikiem jest Jan Plebanek, zespół „Echo” ze Skwierzyny (Józef Malicki), z tradycyjnym, szerokim, repertuarem pieśni religijnych, patriotycznych, biesiadnych i innych, Zespół Śpiewaczy „Złoty wiek” z Drezdenka, występujący od 2007 roku pod kierownictwem Elżbiety Witkowskiej, Zespół „Orły 60+” z Drezdenka - dyrygowany przez Henryka Bajzara; ludzie w wieku tzw. eleganckim, śpiewający od wielu lat i cieszący się z tej formy razem spędzonego czasu.
Gospodynie Festiwalów w Pieskach – Zespół „Ale Babki” z Piesek kierowany przez Kazimierza Dziembowskiego, znawcę i obecnie kolekcjonera dawnej muzyki ludowej, dbającego o jej możliwie wierne – wokalnie i muzycznie – wykonania, jak perełka opracowana przez pana Dziembowskiego, średniowieczna pieśń „Oj chmielu, chmielu…”, o pogańskim zapewne rodowodzie. Panie z Zespołu od 2003 r. współuczestniczą, razem z Kołem Gospodyń Wiejskich, Sołectwem, w organizacji Muzycznych Spotkań z Folklorem.
Własne teksty i muzykę pisze, działający od 2002 r., Zespół „Kęszyczanki” z Kęszycy Leśnej, który wydał już drugą autorską płytę zawierająca melodyjne piosenki o tematyce biesiadnej, i refleksyjnej, także utwory do tańca, w rytmie walczyka itp.
            Dziecięcy bardzo ambitny Zespół Wokalno-Instrumentalny „Rezonans” przyjechał z Nietkowa, zdobył Grand Prix w Kamieniu Pomorskim – jego domeną są współczesne aranżacje dawnych pieśni ludowych.
Zespół „Pod Kasztanem” z Templewa przechodzi kolejne przeobrażenia, a wszystkie bardzo ciekawe. Zespołem od 2006 r. kieruje Barbara Lisiecka. Akompaniuje na akordeonie, śpiewającym (piękny wokal Joanny Twardosz) towarzyszą skrzypce. Muzyka ludowa grana profesjonalnie, staranny wokal, ciekawe frazy na skrzypce. Opowieści o życiu mieszkańców wsi, o ich emocjach, miłościach, zawodach uczuciowych. Starannie dobrane, dobre literacko teksty, wyczucie kulturowego klimatu wiejskich przyśpiewek.  
Zespół „Nietoperzanie” z Nietoperka z Urszulą Grybską, utalentowaną wokalistką o mocnym glosie, wiele lat uczestniczącą w animacji lokalnego ruchu muzycznego, zdobyli II Nagrodę na Festiwalu Folkloru w Tarnowie. Zespół „Melodia” z Płot  śpiewa od 2004 r. – kierownik Iwona Klawęcka, która także dyryguje Zespołem Śpiewaczym „Pod wiatrakiem” z Leśniowa Małego, istniejącym od 2009 r. W maratonie Festiwalowym wystąpił jeszcze Zespół Śpiewaczy „Starodworzanki” ze Starego Dworka, kierownikiem jest Genowefa Fietz-Przybyłka. Formacja występuje od 9.lat.
Zespół Śpiewaczy „Osoria” ze Szczańca – kier. Zdzisław Dziekanowski, często goszczący w Pieskach, zdobył Honorową Odznakę za wielkie zasługi w szerzeniu kultury dla woj. lubuskiego. Kipiący energią chórek a’capella – Zespół „Tarnowianki” z Tarnowa. Śpiewaczki z ikrą, esencja kobiecości w muzyce i kulturze ludowej, taka, powiedziałabym, odwieczna, kulturowo matriarchalna, wiedząca bardzo dużo o świecie, życiu i kosmosie, nie tylko kobiecym…
Występy zespołów festiwalowych zakończył koncert Pawła Gołeckiego, a w planie jeszcze była zabawa na (ocienionym) placu obok MOK-u z Zespołem „Izydores”. Na stoiskach z twórczością ludową prezentowały swój, wieloletni, dorobek artystki Danuta Pastusiak i Halina Iwanowska, a Dworzec – Tworzec zachęcał do brania udziału przez dzieci w grach i zabawach na planszach.
Mamy bogaty potencjał zasobów twórczości muzycznej (innej na pewno też), wielu ludzi w regionie jest aktywnych społecznie i artystycznie. Dobrze, że tradycja spotkań z muzyką ludową, już 17. letnia, nam kwitnie, i co roku mamy okazję słuchać i podziwiać zespoły śpiewacze i ludowe.
Rada Artystyczna XVII Muzycznych Spotkań z Folklorem przyznała wyróżnienia zespołom "ECHO" ze Skwierzyny oraz Zespołowi "60+" z Drezdenka. Tytuł laureata otrzymały: Dziecięcy Zespół Wokalno-Instrumentalny "REZONANS" z Nietkowa, Zespół "TARNOWIANKI" z Tarnowa, Zespół "STARODWORZANKI" ze Starego Dworku, Zespół "ALE BABKI" z Piesek, Zespół "POD KASZTANEM" z Templewa i Zespół "OSORIA" ze Szczańca.

Iwona Wróblak
lipiec 2019













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz