czwartek, 11 maja 2023

 

Marta Błaszczak podróżowała po Sri Lance


Czy trzeba mieć dużo odwagi, by samej wybrać się w podróż na odległą wyspę Sri Lanka? Przede wszystkim trzeba chcieć...

W – mojej/twojej/naszej - Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu trwa XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Bibliotek - Miejsc BARDZO WAŻNYCH, w których są książki do wypożyczenia, bibliotekarze, które je nam oferują, i można samemu pobuszować w półkach... W Bibliotekach (wszystkich) bardzo dużo dzieje się rzeczy kulturalnych – spotkania autorskie, wernisaże, lekcje dydaktyczne w otoczeniu księgozbioru... Misja kulturalna, edukacyjna w naszej Bibliotece jest realizowana w sposób, myślę, bardzo dobry.

Tydzień Bibliotek to maraton spotkań z ciekawymi osobami. Marta Błaszczak oszczędności odłożone z wynagrodzenia za pracę w korporacji przeznaczyła na podróże. Także bardzo dalekie, bo np. do egzotycznej dla nas Sri Lanki. Dlaczego do Azji - bo tam jest bezpieczniej dla kobiety niż np. w Ameryce Południowej...

Sri Lanka (Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki), dawniej Cejlon Brytyjski (do 1972 r.), to państwo w Azji Południowej ze stolicą w Kolombo, na wyspie oddzielonej od Półwyspu Indyjskiego cieśniną, oblewanej od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Sri Lanka w sanskrycie znaczy „olśniewający kraj”, w „Ramajanie” wyspa nazywana jest „Lanka”. Językiem urzędowym jest język angielski. Państwo ma powierzchnię o połowę mniejszą niż Polska, w 80 % leży na nizinach, ma 22 mln mieszkańców. Najliczniejsi są Syngalezi – ok. 82 % mieszkańców, Maurowie – to 8%, Tamilowie – ok. 5%. Wyznania: buddyzm – ok. 70 %, hinduizm – ok.13 %, islam – ok. 9% chrześcijaństwo – ok. 10%.

Na fladze Sri Lanki jest złoty lew symbolizujący walkę o pokój, i cztery cnoty buddyjskie. Sri Lanka w 1998 r. uzyskała niepodległość od korony brytyjskiej. Współczesna historia Sri Lanki to trwająca 25 lat (do 2009 r.) wojna domowa z Tamilami zamieszkującymi północ wyspy, domagającymi się własnego państwa, ataki terrorystyczne, w 2004 r. - podwodne trzęsienie ziemi i fale tsunami, zginęło wtedy ok. 40 tys. osób. Wydarzenia te w sposób destrukcyjny wpłynęły na ekonomię i gospodarkę kraju. Turystyka jest ważną gałęzią gospodarki, ograniczenia związane z niedawną epidemią Covid, zamknięcie granic państwowych, znacznie zmniejszyły napływ turystów na wyspę i wpłaty do budżetu. Jak wszędzie na świecie, także tam rosną wpływy ekonomiczne Chin. Po wybuchu wojny w Ukrainie zmniejszył się napływ turystów z Ukrainy i z Polski.

Marta Błaszczak opowiadała o zabytkach pamiętających bardzo długą historię Sri Lanki, dawnych pałacach, budynkach sakralnych położonych w lasach, pięknych krajobrazach, polach herbaty, z których słynie ten kraj. Mnichach i mniszkach w ich skufi (szatach), świątyniach buddyjskich, gdzie wchodzi się bez butów, miejscach obwieszonych darami, flagami. O kwiatach lotosu przyozdabiających domy buddystów, okrągłych dagobach (stupach), posągach Gautamy Buddy. Buddyjskich świętach – pani Marta była na jednym z nich. Buddyzm jest tam postrzegany jako filozofia życia.

Transport publiczny, z którego korzystała podróżniczka, to autobusy – prywatne i publiczne, kolej, taksówki. Trzeba było tylko poczekać, czasami dłużej, na zebranie się odpowiedniej liczby pasażerów, by jazda była dla przewoźnika opłacalna.

Na wyspie są dwie pory roku – sucha i mokra. Krzewy herbaciane Brytyjczycy przywieźli na Cejlon w 824 r. Herbatę - czarną, zieloną i białą - uprawia się w centralnej części wyspy, gdzie klimat jest chłodniejszy i bardziej wilgotny. Liście zrywa się ręcznie, robią to kobiety. Marta Błaszczak mówiła o lokalnej kuchni; placuszkach z mąki kokosowej, ryżowej, z warzywami, daniach z dodatkiem mięsa z kurczaka, z jajkami sadzonymi. Potrawy są także inspirowane kuchnią hinduską, mocno przyprawioną. Napoje z soków są dosładzane cukrem. Jako zakąski je się suszoną na słońcu soloną rybę morską. Pasta z chlebowca – bardzo smaczna, przypomina orzechy nerkowca.

Na Sri Lance jest 26 parków narodowych, gdzie można zobaczyć słonie, lamparty, rożne gatunki jeleniowatych itp. Dla turystów wyspa oferuje szerokie plaże z białym piaskiem, spokojne przybrzeżne wody to doskonałe miejsce dla surfingu nawet dla początkujących.


Iwona Wróblak

maj 2023 r.






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz