3 Maja Biało-Czerwony
Biało-czerwone barwy pod Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego w Międzyrzeczu. Naręcza wiązanek, i kotyliony – wpinane na ubrania. Zbierają się poczty sztandarowe, przedstawiciele i delegacje organizacji, stowarzyszeń, szkół, zakładów pracy. Czekamy na kompanię honorową Wojska Polskiego i towarzyszącą jej Orkiestrę Dętą z Grochowa, już ich słychać...
Dzisiaj jest 3 Maja, 232. rocznica uchwalenia sławetnej, drugiej na świecie, Konstytucji, w Polsce ostatniej próby reformy państwa, i ocalenia narodowego. Witani są goście, przedstawiciele władz samorządowych, Rady Miasta, Komendy Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa, Koła Łowieckiego, organizacji kombatanckich, seniorów, szkół, zakładów pracy, harcerstwa. Kilka okolicznościowych słów, informacji o znaczeniu uchwalenia Ustawy Konstytucji w 1791 r. wygłosi zca burmistrza Agnieszka Śnieg. Po 123 latach niewoli Rzeczpospolita odrodziła się w 1918 r. Niepodległość nie jest wartością daną na zawsze, nasza tożsamość i poczucie jedności narodowej, może dlatego 17 WBZ pod Pomnikiem stawia znicz-by przetrwał dłużej niż kwiaty.
Punktem kulminacyjnym jest wciągnięcie na maszt Flagi Biało-Czerwonej i odegranie Hymnu Państwa Polskiego; salut dowódców. Święto Trzeciomajowe to okazja do mianowania wojskowych na wyższy stopień. Apel Pamięci zostaje wygłoszony ku czci tych, którzy 232 lata temu podjęli na Sejmie Wielkim w 1791 r. próbę naprawy I Rzeczpospolitej, a potem bronili tej idei zbrojnie. Wolność i demokracja niech pozostaną na polskiej ziemi.
Orszak delegacji z wiązankami kwiatów posuwa się wolno przy dźwiękach werbla. Harcerki układają je pod Pomnikiem. Końcowym akcentem uroczystości 3. Majowych jest przekazywana we wspólnotowym kole harcersko-zuchowa iskierka przyjaźni, element wychowania obywatelsko-patriotycznego; stałe zacieśnianie więzi pokoleniowej, łączności między historią a współczesnością, przekazywanie młodzieży sztafety odpowiedzialności za kraj.
Iwona Wróblak
maj 2023 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz