niedziela, 21 maja 2023

 

Noc Muzeów - w tym roku Myśliwska...



Darz bór... Dwa dni świętowania tradycji i kultury myśliwskiej na Podzamczu. Piknik z okazji 100.lecia Polskiego Związku Łowieckiego w Międzyrzeczu. W podziemiach Muzeum Regionalnego: wernisaż - wystawa „Łowiectwo i przyroda”, na którą wstęp był przez ten czas bezpłatny.

„..Ogary poszły w las...”. Piękne rasowe myśliwskie pieski z przewodnikami na Podzamczu – jest 350 ras, wspomniane ogary, gończe polskie, posokowce (bawarskie, hanowerskie...), wyżły niemieckie, krótkowłose i szorstkowłose, zwierzęta są stabilne, dobrze ułożone, dające się pogłaskać, pokaz z fachowym komentarzem dla laików. Jeszcze ciekawsze były ptaki – sokół raróg stepowy, raróg górski i myszołowiec cierpliwie pozowały do zdjęć, nawet takich z bliska...

Stoiska leśników – fachowe pisma; Wydawnictwa Lasów Państwowych. „Echa Leśne” - do wzięcia i przeczytania, z ciekawymi artykułami pisanymi przez biologów, leśników. Gospodarka w lesie, na czym polega? - o sadzeniu drzew, szkółkach leśnych. Na stoiskach panowie służący swoją bogatą wiedzą o lesie... np. że gatunek drzewa można rozpoznać nie tylko po liściach, także po fakturze przekroju pnia – drzewa liściaste nie mają żywicy, i ciemniejszych prążków...

Kolekcja poroży jeleni zrzucanych przez te zwierzęta od stycznia do połowy kwietnia. Baner Klubu Kolekcjonerskiego Kultury Łowieckiej im. Wł. Korsaka.

Wojski grał na rogu „bawolim, długim, cętkowanym, krętym...”. Przyglądam się małemu metalowemu rogowi orkiestrowemu współczesnemu, który prezentuje mi jedna z sygnalistek Zespołu Muzyki Myśliwskiej „DeLuxe”, jest także – kręty... Instrumenty te bywają rożnych rozmiarów. Świetnym punktem Nocy Myśliwskiej będzie koncert sygnalistów – z bardzo fachowym komentarzem do tego typu muzyki. Sygnały wydawane przez myśliwych z rogów zwierząt tzw. pustorożców (np. turów) służyły celom komunikacyjnym, np. - informacji, że polowanie się kończy, słychać je było do 4,5 km.. Róg myśliwski to trudny instrument, jest megafonem, który przekazuje dźwięki wydobywające się z naszych płuc, co nie jest takie proste, trzeba nauczyć się prawidłowego oddychania... Słuchaliśmy „Fanfary na cześć ks. Alfreda Potockiego”, 'Walca myśliwskiego” i innych utworów.

Na plakatach było zaproszenie do degustacji potraw myśliwskich. Z ok. 80 kg dziczyzny Koła Gospodyń Wiejskich z Nietoperka, Kaławy i Św. Wojciecha przygotowały przepyszne potrawy: zupę na bazie sarniny, pieczeń z dziczyzny, takiż pasztet, pierożki z mięsem z dzika i kaszą gryczaną, karkówka z dzika, gołąbki – z sosem grzybowym, pomidorowym – ogórkiem czy smalczykiem z chlebkiem specjalnie na te okazję upieczonym, hitem był tatar z jelenia, tylko notować przepisy... Prawdziwym rarytasem była delikatna sztupeda – polędwica z jelenia, i inne smakołyki, fachowo przyrządzone przez samego szefa kuchni restauracji „Myśliborzanka” w Myśliborzu pana Zygmunta Jakubiszyna, zaproszonego, bo należy do Związku - podobno jadał sztupedę ongiś we Włoszech sam imć Mickiewicz (ten od „Pana Tadeusza”)... W krajach skandynawskich je się pieczyste z łosia, ciekawe, jak smakuje... Myśliwi służą przepisami na dziczyznę – którą można sobie zakupić na pobliskim stoisku; mięsko trzeba przypiec na ogniu i wrzucić do rosołu, przedtem peklować i przyprawiać ziołami, najlepiej świeżymi z ogródka... Potrawy oceniać będzie specjalna komisja, także ich wymiar historyczny... Można posmakować nalewek na bazie miodu pitnego utoczonego z beczułki (bardzo pyszny!), także zakupić sobie miód różnych rodzajów.

Przygrywał nam Zespół Ludowy „Nietoperzanki” z Nietoperka, panie w twarzowych czerwonych strojach ludowych śpiewały nam piosenki biesiadne, ludowe i inne.

W programie „Myśliwskiej Nocy Muzeów” przewidziano konkursy - na najciekawszy zrzut jelenia, był, obok innych, pokaz szlachetnej sztuki wabienia zwierzyny.

Korzystając z dnia otwartego w Muzeum Międzyrzeckim można było obejrzeć bogate zbiory muzealne, i ostatnią ekspozycję - „Łowiectwo i przyroda. 100 lat Polskiego Związku Łowieckiego”, przygotowaną ze zbiorów członków Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ oddziały gorzowski im. Włodzimierza Korsaka, lubelski, wrocławsko-opolski im. Wiktora Szukalskiego, oraz muzeów, nadleśnictw i zarządu okręgowego. W Katalogu wystawy ciekawe artykuły (Henryk Leśniak, Grzegorz Roszkowiak, Grzegorz Kropop, Krzysztof Oleszczuk) informacje o powstaniu Polskiego Związku Łowieckiego – kalendarium; m.in. odznaki członkowskie PZŁ sprzed kilkudziesięciu lat. Prezentowana jest powtórnie u nas historyczna „Mapa Lasów Polskich” z 1938 r. Jest o populacji żubrów - zwierząt królewskich na przestrzeni wieków, dzieje introdukcji. Myśliwi i leśnicy zajmują się ochroną też innych zagrożonych gatunków; głuszca, cietrzewia, bobra, łosia itp.

W Katalogu dzieła malarskie inspirowane łowiectwem, i przyrodą, informacje o dawnej i współczesnej opolskiej grafice myśliwskiej, linoryty, pamiątki z Ordynacji Zamoyskich (1589 r.) - odznaki Straży Leśnej, mapy, twórczość żołnierzy polskich z oflagu jenieckiego. Wszystko o świętym Hubercie... Wykaz klubów działających w ramach PZŁ. Słynni fotografowie przyrody: Jan Brunon Bułhak, Włodzimierz Puchalski, Włodzimierz Łapiński, życiorysy i dokonania. O broni i akcesoriach myśliwskich – kordelas, czyli długi nóż, dubeltówki, prochownice...


Iwona Wróblak

maj 2023 r.
































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz