środa, 10 maja 2023

 

Mazowiacy – koncert estradowy


„Mazowiacy”, Integracyjny Zespół Pieśni i Tańca wystąpił na scenie Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Zespół liczy ok. 100 osób z rożnym stopniem niepełnosprawności, istnieje od 1985 r., już 30 lat organizuje inicjatywy kulturalne w Polsce.

Twórcą i kierownikiem tego unikalnego zespołu folklorystycznego jest prof. UPH dr hab. Leszek Ploch. Zespół „MAZOWIACY” przyjmuje do swojej grupy młodzież niepełnosprawną od 16. roku życia, uczniów szkół specjalnych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, osoby zatrudnione w spółdzielniach inwalidzkich. Wystawiają spektakle w wymiarze umożliwiającym ich wykonanie osobom z niepełnosprawnością intelektualną; ze współudziałem muzyki i ruchu. Działalność Zespołu finansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), pomagają rodzice i wolontariusze.

Zobaczyliśmy koncert estradowy pt. „Wiwat Konstytucja”; pieśni patriotyczne i wojskowe w oprawie choreograficznej korepetytorki i pedagożki tańca Hanny Szczepańskiej-Ploch, byłej tancerki Zespołu „Śląsk”. Stroje w kolorach biało-czerwonych, kotyliony i róże w dłoniach. Starannie dobrane, oszczędne gesty... Spektakle z udziałem osób niepełnosprawnych takie są, muszą być krystaliczne w przekazie zamierzonych treści, gdzie każdy gest, jak nuta w dobrym utworze muzycznym, czy figura w tańcu – dokładnie przemyślany.

Znane pieśni – o makach spływających polską krwią na wzgórzu klasztornym Monte Cassino, słynnej bitwie w czasie II wojny światowej. Warszawskie pieśni powstańcze – epizody walk o pałacyk Michla - wiara żołnierzy w zwycięstwo nad Niemcami; energiczne, wyrażające nadzieję na zwycięstwo ruchy tancerzy, i codzienność powstańcza, zbiorowe przygotowywanie posiłków przez kobiety. „Warszawskie dzieci..”, pokolenie 20.lecia międzywojennego, pójdą w bój... Muzyka w marszowym rytmie.

Partyzanckie „Rozszumiały się wierzby...” Nostalgiczna pieśń o pożegnaniach żołnierzy walczących w lasach, chusteczki w dłoniach kobiet. Cześć ich pamięci, saluty współczesnego pokolenia, szacunku dla ich walki z nazistami.

Ułańskie tradycje Wojska Polskiego, ”Maszerują Strzelcy...” jednostki J. Piłsudskiego, ułani – „Czwartacy” zaglądają „pod okienko” do dziewczyny, by napoić konie... Jest też nieco recytowanej poezji patriotycznej Marcina Wolskiego, określającej w poetycki sposób kraj, gdzie żyjemy. Ojczyznę.

Organizatorzy koncertu: Fundacja Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych i Międzyrzecki Ośrodek Kultury.


Iwona Wróblak

maj 2023 r.

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz