piątek, 27 października 2023

 

PSM w Międzyrzeczu, mała filharmonia...


Na scenie w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu, obok partytur - zabytkowy klawesyn, będzie Antonio Vivaldi (1678-1741) – wenecki kompozytor, skrzypek, jeden z najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku. Uczta muzyczna nam się szykuje...

Młodzi muzycy, z kilku miast, m.in. z Poznania. Wysłuchamy słynnych, znanych z fragmentów w zapowiedziach programów muzycznych, „Czterech pór roku” - w całości...

W auli dzieci ze szkoły muzycznej, i dorośli, melomani. W naszej małej międzyrzeckiej filharmonii - trzeci z kolei, w cyklu wydarzeń muzycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” z Drezdenka, w ramach VII Spotkań Kameralnych Międzyrzecz 2023 - koncert.

Celina Kotz – skrzypce solo, Malwin Kotz – skrzypce, Piotr Kosarga – skrzypce, Wiktor Rudzik – altówka, Piotr Mazurek – wiolonczela i Justyna Wróblewska – klawesyn.

Celiny Kotz – słowna na początek – ilustracja pierwszej części utworu: „Wiosny”. Budząca się przyroda, jej radosny wielogłos; o tym jak spoglądają na siebie kwiaty, drzewa, jak akompaniuje im wiatr, ptaki, owady, i chmury w słonecznym blasku... Powtórzą to instrumenty... Absolutne współgranie skrzypiec, wiolonczeli. Lato zagra nam ciężkością kłosów, upalnym dniem, kiedy w słońcu omdlewają dojrzałe trawy. Srebrzystobrzmiący klawesyn towarzyszy żniwiarzom sposobiącym się do prac polnych. I nastaje, bo taka jest kolej rzeczy, „Zima”, lodowata, biała i skrząco-śnieżna, kusząca ciepłem płonących szczap w kominku...

Godzinny koncert, ostatni w tym roku z tego cyklu. Wiesław Pietruszak ze Stowarzyszenia „Sauerianum” wspominał minione 10 lat współpracy z Celiną Kotz, wtedy bardzo młodą skrzypaczką; warto jest zaufać młodym, tak czynią wytrawni pedagodzy. Muzyka klasyczna powinna być codziennością... w naszym miasteczku. Taką rolę spełnia nasza PSM.

Podziękowano nauczycielom PSM, dyrektorce PSM Małgorzacie Teledze-Nowakowskiej. Darczyńcom koncertów: Ewie Zdrowowicz – Kulik, Jerzemu Wierchowiczowi, Tomaszowi Jarmołowiczowi, Beacie i Jackowi Bełzom.

Patronat honorowy: starościna Powiatu Międzyrzeckiego Agnieszka Olender, Komitet Organizacyjny: Małgorzata Telega-Nowakowska, Katarzyna Winkiewicz, Ewa Zdrowowicz-Kulik, Tomasz Jarmoliński.


Iwona Wróblak

październik 2023 r. 














środa, 25 października 2023

 

Milan Kundera – jedna z Absurdalnych książek...


Absurdalna książka leżąca na stoliku razem z innymi – ABSURDALNYMI – czyli fantastycznie dobrymi... Perełki księgozbioru Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu wystawione na (S)stoliku w trakcie II Międzyrzeckiego Festiwalu Sztuki. Niektóre z perełek... Tak ich wiele w jednym miejscu... Absurd – nie sięgnąć po nie, po którąś. Najlepiej po wszystkie, po kolei. Po książki znaczące.

Kunsztowny język Milana Kundery „Niewiedza”, (wspaniałe tłumaczenie Marka Bieńczyka), plastyczny, obrazowy, perfekcyjnie nazywający stany emocji.

Samotność emigranta po czesku, z jego czeskim bagażem literackim, z historią literatury po czesku. Bagażem wydarzeń społeczno-historycznych ostatnich kilkudziesięciu lat, ich cenzurami – rokiem 1968 i 1989...

Na ile jesteśmy Stąd - Odyseuszami z Itaki, czy na nas Penelopa czeka. Czy nas ktoś pamięta... Po kilkudziesięciu latach. Kiedy – jesteśmy, stajemy się, dla siebie Obcy – uczucia blakną, nie możemy się odnaleźć w miejscach takich jak rodzinna Praga, a język ojczysty staje się kanciasty...

Samotność emigranta. Straszliwa samotność. Kulturowa. Drzewo wyrwane z korzeniami, które są Tej drzewnej istoty mózgiem...

Może ZADOMOWILIŚMY SIĘ w tym – poza-ojczystym, Innym... Nasza istność jest właśnie tam... Ciąży(ł) nam patriotyczny nacjonalizm, tak naprawdę... I dlatego, nie ze względów politycznych, czy ekonomiczno-politycznych, wyjechaliśmy. By nie wrócić... Wprawdzie staramy się znaleźć, nieco po omacku, utarte-bezpieczne szlaki/osoby, ale jest za późno. Nasz DOM jest gdzie indziej, poza ojczyzną.

I pytanie, moje, czym jest (dla emigranta), a przecież coraz bardziej jesteśmy mobilni, ojczyzna, jego ciężkość przesuwa się poza obszar dawnego opola, może nawet poza kulturę (śródziemnomorską...), albo jeszcze bardziej... poza czas i niewiadomą przestrzeń? Granica gdzie leży? W wierności zastanej kulturze, przekazom przodków? Jest którymś poziomem percepcji tych idei? Pytanie o Itakę.


Iwona Wróblak

październik 2023 r.






niedziela, 22 października 2023

 

Dzień Otwarty. Przywrócić Seniora społeczeństwu


Przytulne wnętrze stosunkowo niedużego budynku, dawnego Ogniska Muzycznego, od kilku lat – Dziennego Domu Seniora. Jak mówi kierowniczka DDS Natalia Wiśniowska, wielkość placówki odpowiada – przypisanej mu funkcji opiekuńczej miejsca... Wnętrza wyglądają jak... pokoje Babci, na ścianach ręcznie robione gobeliny, obrazy, dziergane robótki... Miejsce stwarza nastrój odpoczynku, i refleksji (nad przemijaniem lat...).

Im starsza osoba tym chętniej bierze udział w zajęciach. Nasze społeczeństwo – niestety (jak wiele innych) jest zorientowane na MŁODYCH, na starych często nie ma czasu (i chęci...). Osoby – wszystkie - chcą mieć z kimś kontakt osobisty. Najlepiej jeden-na jeden. Dom dziennego pobytu jest bardzo dobrym miejscem, by pobyć Z KIMŚ... Z kimś kto ma czas...

Długość życia zwiększa się, za nią powinna iść jego jakość... Starzy ludzie, w swoich domach często patrzący samotnie w okno, nie mają się do kogo odezwać. Im dłużej trwa taka sytuacja, tym trudniej wrócić do normalnych relacji. Przywrócić społeczności Jej starszych ludzi; którzy kiedyś, przed epoką industrialną, byli przez tysiąclecia, czy dziesiątki tysiącleci, solą ziemi, mądrością pokoleń, korzystano z ich doświadczeń, dzisiaj tempo życia, pojawiania się nowinek technicznych, jakby ich spycha z głównego nurtu, jako mniej potrzebnych. Czy naprawdę – mniej...?

Chociażby ten relaks, przystanek w codzienności. Proponowane są zwiedzającym dzisiaj DDS robótki Babcine; udział w pledzie udzierganym z przygotowanych (jakież to symboliczne!) małych kwadratów, zapraszani jesteśmy do uczestnictwa w tym społecznym wspólnotowym dziele, które nas Ogrzeje w zimne dni... Pomysł dobry i mądry; nasze korzystanie z przygotowanych przez poprzednie pokolenia cząstek ich osiągnięć.

Dzień Otwarty DDS. W sali na parterze instrumenty klawiszowe i Wojciech Witkowski przy klawiaturze. Często przechodząc obok tego budynku w centrum naszego miasta słyszymy muzykę, wspólne śpiewanie zbliża ludzi, zwłaszcza kiedy towarzyszy im wytrawny muzyk. Piosenki, które wszyscy znamy od dziesięcioleci, więc chyba się sprawdziły, taki nasz rekonesans w przeszłość... - „...tu jest moje miejsce, tu jest mój ciasny ale własny dom...”. Miejsce zamieszkania/Międzyrzecz – gdzie ich zaniósł wiatr historii. Wędrówki i powroty w strony rodzinne. Wiedzą wiele, są ziarnem doświadczeń, z których możemy wynieść, co nam jest potrzebne, a wybór opcji - z racji przeżytych przez nich lat - jest duży...

Jest obecny burmistrz miasta i gminy Remigiusz Lorenz, zastępczyni burmistrza

Agnieszka Śnieg, sekretarz Gminy Ewa Walkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Ewa Budych. Są przedstawicielki instytucji działających na rzecz wszystkich mieszkańców, jak dyr. Ośrodka Pomocy Społecznej Ewelina Niwald-Brzuśnian. Widziałam Annę Kwiecińską dyrektorkę Domu Pomocy Społecznej, razem z podopiecznymi placówki. Kierowniczka Klubu 17 WBZ, Biblioteki Wojskowej - Agnieszka Kotarska, gdzie jest bardzo dobry księgozbiór, i mimo szczupłości pomieszczeń mają miejsce imprezy kulturalne. Jak mówi pani Agnieszka, osoby przychodzące do DDS to matki, czy ojcowie żołnierzy, to nasz kontakt z tradycją i z historią. Czuwają nad - bardzo sprawnym - przebiegiem uroczystości koordynatorzy: razem z kierowniczką Natalią Wiśniowską pracownicy DDS, terapeutka zajęciowa Dorota Władyka- Banak, Danuta Rozbicka, Wojciech Tomczak, Marlena Bławuciak i inni. Podziękowano także uczestnikom zajęć za ich wkład pracy w przygotowanie Dnia Otwartego DDS.

Krótkie przemówienia, życzenia z okazji Gminnego Tygodnia Seniora od zaproszonych gości; mówiono o tym, by przeciwdziałać alienacji społecznej, poprzez wzajemny szacunek, który – przez naszą aktywną obecność - czyni świat miejscem bardziej empatycznym.

W przygotowanym programie artystycznym, oprócz zespołu śpiewających seniorek, także występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, które przybyły razem z ich nauczycielką Agnieszką Zagrobelską. O czym się uczy dzisiaj dzieci w SP nr 1? O podstawach edukacji, jak myślę – zawartych w słowach: „przepraszam, proszę, dziękuję”... które trzeba znać i stosować... Też później w życiu codziennym. Są okolicznościowe śpiewane życzenia dla Seniorów – dobrej kondycji, która pozwoli im (razem z wnukami...) tańczyć do rana... Dzieci uczą nas naturalnej zdrowej afirmacji życiem, cieszenia się z chwili teraźniejszej, radości, jak w tańcu stylu ugi-boogie. Przed zwiedzaniem DDS czeka nas jeszcze występ Zuzanny Melcer, piękne wykonania piosenek z repertuaru Anny Jantar.

Odwiedzającym towarzyszą wolontariuszki z Liceum Ekonomicznego. Na parterze w holu na stoliku informacje o OPS. Na pięterku odbywają się zajęcia plastyczne, nigdy nie wiadomo, jakie ma się zdolności, dopóki się nie spróbuje je wydobyć - sięgając po ołówek, pędzel i farby... Dziełka są interesujące... Na przygotowanej tablicy jest miejsce na własny artystyczny podpis. W pracowni komputerowej, na stole, duża książka o nauce rysowania, od podstaw. Obok aneks kuchenny i pokój przyjęć dla lekarza, pielęgniarki. Dzisiaj będzie podolożka z KAMEDICA Karolina Modlińska-Osek, pielęgniarka Jolanta Klarecka, dietetyczka Ewa Mizgajska. A dla zdrowia i urody – ważne w każdym wieku, pokaz makijażu w wykonaniu Patrycji Kamińskiej.

Na parkingu, w namiocie użyczonym przez Ochotniczą Straż Pożarną z Kęszycy Leśnej, informacje o działalności służb ratujących nam zdrowie i dorobek życia. Stoisko Policji – z ulotkami informującymi o zagrożeniach w bezpieczeństwie naszym i bliskich. Jest stoisko Gminy Międzyrzecz, stoisko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Dalej słodkości miodne - miód w kilkunastu rodzajach, pyłek pszczeli, propolis, same zdrowotności – Pasieka Żółwin Jacek Karkliński. Piękne opakowane kanapki – kotleciki z rybek – rybułki ofiarowane przez „Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra-Warta”, naprawdę smakowite... Można delektować się jabłkami ofiarowanymi w dużym koszu przez Cezarego Kijaka z Gospodarstwa Ogrodniczo-Sadowniczego w Świętym Wojciechu.

Naturalne pyszne kozie serki z „Koziej Górki” - Krzysztof Nycz w Goruńsku, ze smakiem zajadamy je, są z dodatkiem kozieradki, czarnuszki, czosnku niedźwiedziego, kolorowego czosnku, pieprzu zielonego, chili, pietruszki, lubczyku, koperku, pomidorków, bazylii, serki w formie twarożku... To ze stadka 40. ślicznych długouchych przyjacielskich i łagodnych kózek anglonubijskich... Serki są dostępne także na indywidualne zamówienie.

Aby być przyjętym do Domu Dziennego Senior Plus jest wymagany wiek – 60 lat, dla nieaktywnego zawodowo seniora, zamieszkującego na terenie Gminy Międzyrzecz. W

zgłoszeniu, która składa się w OPS, deklaruje się, ile razy w tygodniu Senior chce się

uczestniczyć w zajęciach, opłaty są zależne od dochodów Seniora. Obecnie w zajęciach plastycznych, muzycznych, robótkach ręcznych, uczestniczy dziennie średnio 25 osób, także przygotowywany jest, przez reżyserkę Izabelę Spławską, spektakl teatralny z udziałem seniorów, czekamy na premierę...

Do DDS zapisanych jest łącznie 30 osób, jest dostępnych 35 miejsc. W DDS jest zatrudnionych 6 osób. Placówka działa od 4. lat.

Powstanie „Dziennego Domu Seniora+” w Międzyrzeczu było możliwe dzięki uzyskanej przez Gminę Międzyrzecz dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację zadania publicznego w ramach Programu Wieloletniego „SENIOR+” na lata 2015-2020. Dzienny Dom Senior+ działa w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu. Placówka zapewnia 8.godzinną ofertę usług w dni robocze od poniedziałku do piątku. W ramach działalności realizowany jest zakres usług dostosowany do potrzeb i możliwości seniorów, w tym usługi socjalne, między innymi posiłki w formie cateringu. Zajęcia edukacyjne, kulturalno-oświatowe, a także aktywności ruchowe, sportowo-rekreacyjne, terapii zajęciowej i aktywizujące społecznie.


Iwona Wróblak

październik 2023 r.