30 lat Państwowej Szkoły Muzycznej w naszym mieście
Wielka uroczystość 30.lecia działalności edukacyjno-kulturalnej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. Na sali widowiskowo-kinowej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury - obecni i byli nauczyciele, uczniowie, goście; przedstawiciele władz miasta, i międzyrzeczanie. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, by PSM miało u nas nie być; na wysokim poziomie artystycznym koncertów przez nich organizowanych. Edukacji, jaką przez placówka oferuje nie tylko swoim uczniom...
Poczet Sztandarowy Szkoły wkracza na scenę – gdzie jest już wielki basso continuo, zapowiedź rewelacyjnego wykonania „Czterech pór roku” Antonio Vivaldi'ego przez muzyków z Gorzowskiej Filharmonii, i naszych nauczycieli Szkoły; Ekateriny Matokh - wspomniany srebrzystobrzmiący basso continuo, Katarzyny Winkiewicz-Węcław – wiolonczela, Filipa Orlikowskiego i Agnieszki Wenda – grających na skrzypcach.
Na telebimie filmik - przytulny, niedawno starannie wyremontowany budynek Szkoły z lotu ptaka, hol, wnętrze – i atmosfera miejsca; mini wywiady z dawnymi, i obecnymi, nauczycielami Szkoły, wspomnienia – nauczycieli, uczniów, rodziców.
Śpiewał chór PSM im. Wandy Wiłkomirskiej w Międzyrzeczu - „ (…) nasza Szkoła jest inna dlatego, że piękna muzyka tu brzmi (...)”, i dalej, najmłodsi chórzyści „(...) niech łączy nas wszystkich muzyka, to artystyczna dziedzina (...)”. Chór I. i II stopnia OSM w Zielonej Górze pod kierunkiem Wandy Kuryłowicz-Król, słynna aria ze „Skrzypka na dachu” - „To świt, to zmrok...” z lubością zanurzamy się na chwilę w klasycznej muzyce klezmerskiej, a to dopiero przedsmak, jeszcze będzie np. kawałek kultury muzycznej Afryki na chór, utwór Kazimierza Dziembowskiego byłego dyrektora międzyrzeckiej PSM (w latach 1994-2017) pt. „Jedyna taka”.
W 1990 r. powstała w budynku Filia Gorzowskiej Szkoły Muzycznej, w 1993 r., za sprawą ówczesnego wiceburmistrza Piotra Buszewskiego - Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Donata Marzec-Pawłowska uczyła muzyki w Międzyrzeczu łącznie 47 lat, jeszcze w istniejącym od 1955 r. Społecznym Ognisku Muzycznym, teraz też bez muzyki – komponowania swoich klasycystycznych utworów, żyć nie może, pytam po uroczystości, kiedy usłyszymy autorski koncert...
Życie z muzyką nie jest łatwe ale jest wspaniałe, uwrażliwia na piękno... Spełnia marzenia pedagogów o wychowaniu przez sztukę - muzyczną. Alina Plebanek, Agnieszka Wenda – dla nich nauczanie muzyki to także pasja, którą traktują jako rodzaj misji. Mówią o doskonaleniu warsztatu muzycznego przez ciężką pracę i wytrwałość. Muzyka, nauczanie jej, jako istotna część ich życia... W optymalnym dla rozwoju i kształcenia środowisku bezpośredniego przekazu uczeń-nauczyciel/mistrz, w atmosferze empatii i przyjaźni.
Przybyli goście – dyrektorzy szkół artystycznych; muzycznych, plastycznych z regionu złożyli pani Małgorzacie Teledze-Nowakowskiej, dyr. PSM od 2007 r., gratulacje i życzenia. Dyrektorka PSM przeprowadziła prace termomodernizacyjne budynku Szkoły, poszerzona została oferta edukacyjna, wprowadzono nowe instrumenty muzyczne.
W murach Szkoły, i pod patronatem placówki, miała miejsce wielka ilość wydarzeń muzycznych na znakomitym poziomie, m.in. z cyklu „Zamkowie muzykowanie” w Muzeum, „Weekendy Gitarowe”, koncerty Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej „Sauerianum – Wiesława Pietruszaka, i wiele innych. Znaczący, wielki wkład w kulturę muzyczną regionu. Odznaczenia i upominki ministerialne nauczycielom wręczyła starsza wizytatorka Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Izabela Serpina-Szarletta. Mury szkolne opuściło dotąd ponad 400 uczniów, wielu z nich kontynuowało naukę na studiach.
Na scenie został odsłonięty portret wirtuozki skrzypiec prof. Wandy Wiłkomirskiej, patronki Szkoły. Głos zabrał burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, starościna Powiatu Międzyrzeckiego Agnieszka Olender. Przedstawicielki Rady Rodziców – Żaneta Robak i Agnieszka Dubaj. I inni.
Po części oficjalnej – wyczekany koncert najwybitniejszego kompozytora epoki baroku Antonia Vivaldi'ego (1678-1741) pt. „Cztery Pory Roku”. Cykl 4. koncertów skrzypcowych: Wiosna, Lato, Jesień i Zima, umieszczony w wydanym w 1725 r. zbiorze 12. koncertów, doskonale skonstruowanych pod względem formalnym, z elementami ilustracyjnymi pozwalającymi na, charakterystyczną dla epoki baroku, swobodę interpretacyjną.
Maria Nowak – skrzypce, Ekaterina Matokh- bass continuo, Mateusz Rzytka – kontrabas, Ekaterina Matokh - bass continuo, Katarzyna Winkiewicz-Węcław – wiolonczela, Filip Orlikowski i Agnieszki Wenda – skrzypce.
Przepleciony motywem wiodącym - koncert z kawałków wysmakowanej ciszy między nutami, jak nagłe ich niespodziewane dopełnienia, z przyspieszeń i uwolnień – nagromadzonych pasji, przeżyć; skupiona wiolonczela, i srebrzysty basso continuo – improwizujący, harmoniczny fundament utworu, podkład cyfrowy... Doskonałe pierwsze skrzypce pani Nowak... Bogactwo wybrzmień, ich możliwości, barokowego kompozytora, w zapisie nutowym dające i dzisiaj wiele możliwości interpretacyjnych, eksperymentatorskich, starannie tu wykorzystanych... „Cztery Pory Roku”, gdzie każde wykonanie tego utworu jest inne... Kolejna uczta muzyczna zaoferowana nam przez naszą PSM...
W holu czekały nas jeszcze jubileuszowe torty, pracowicie krojone przez panie Żanetę Robak i Agnieszkę Dubaj, i rozmowy przy zrobionych przez dzieci szkolne portretach Patronki Szkoły prof. W. Wiłkomirskiej.
Iwona Wróblak
listopad 2023 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz