Krzysztof Lewicki podróżował po Laponii
W Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu kolejne spotkanie z podróżnikiem. Krzysztof Lewicki - podróżnik zimowy, instruktor survivalu, grafik komputerowy, autor artykułów do największych magazynów podróżniczych w Polsce, spędził 9 miesięcy pod kołem podbiegunowym.
By wyprawić się po (swoją) duszę arktycznego nomady, w rejony, gdzie jest przewaga, około 3/4, nocy nad dniem, zamrożony śnieg sypki jak puch, temperatura zmienia się szybko a lód na wodzie zamarza w ciągu kilku godzin, trzeba dobrze się przygotować. Sprawdzić swe – traperskie - umiejętności surwiwalowe. Potrzebne jest solidne przygotowanie mentalne, emocjonalne. Niezbędne wyposażenie to rakiety śnieżne, śpiwór, siekiera – do drewna, łopata i karimata, i zapas wysokokalorycznej żywności.
Na zdjęciach z wyprawy - płonące moce płomieni Laponii, wielokolorowe zorze. Gwiazdy się szklą jak oczy nocy... Towarzyszą emocje buszujące w przestworzach; stare obrzędy i wierzenia nabierają siły – bo wszystko rodzi się w naszych głowach, tak też twierdzi współczesna nauka.
Dźwięk zorzy polarnej... I śpiew Saamów w tle. Mistyczny. Duchy opiekuńcze północy. Wybrzmiewająca zewsząd cisza, bo wszystko, co daje głos, jest pod śniegiem. Renifery, które podchodziły do Lewickiego, bo nie czuły się przez niego zagrożone. Zakodowany mocno w tradycjach tysiącleci życia arktycznych nomadów szacunek-strach przed potęgą natury, głęboka zima na tych szerokościach geograficznych to czas strachu... Daje znać o sobie demon, duch tajgi, których porywa śmiałków. Energia emocji zbudowana na bazie lęków może sprawić, że przemieszczający się po lesie ludzie zaczynają popełniać błędy, które mogą skończyć się tragedią.
Jezioro Inari to też część najnowszej historii, święta wyspa Saamów, z małym kościołem, i pamięcią o wojnie zimowej Finlandii z Rosją w 1942 r. Stare chaty leśne, siedziby dawnych zimowisk, z przygotowanymi dla wędrowców zapasami drzewa – którymi należy odpowiedzialnie dysponować, kuchenką z gazem.
Krzysztof Lewicki opowiadał o pionierskiej ekspedycji zimowej, kilkumiesięcznym życiu z Saamami. Ze swoją partnerką Klaudią Jadwiszczyk zostali nominowani do „Podróży roku” National Geographic.
Iwona Wróblak
listopad 2023 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz