poniedziałek, 2 października 2017



Projekt "Barwy Wolontariatu-Razem ciekawiej"
       W dniu 12 czerwca 2017r. Międzyrzeckie stowarzyszenie Szansa w osobach: Sylwia Guzicka, Anna Szulga, Iwona Stachowiak, Grażyna Kobierska za zgodą p. dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 -Katarzyny Dymel, zawarło umowę z grupą nieformalną w osobach pań opiekunek Samorządu Uczniowskiego- p. Teresą Flisikowską, p. Martą Lewańską, p. Ludmiłą Gogoc.
 Koordynatorem projektu jest p. Sylwia Guzicka.
Przystąpiono do pisania wniosku na realizację projektu "Barwy wolontariatu- Razem ciekawiej". Projekt dofinansowany jest ze środków Województwa Lubuskiego w ramach  Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych – Budżetu  Inicjatyw Obywatelskich. W weryfikacji konkursowej otrzymaliśmy na realizację zadań dotację w wysokości 5000 zł.
Celem projektu jest budowanie tożsamości i spójności regionu poprzez inicjowanie, wspieranie i promowanie inicjatyw młodych mieszkańców województwa lubuskiego, wzmacnianie zaufania i więzi między samorządem, a młodymi obywatelami (kapitału społecznego), zdolności do współpracy w najbliższym otoczeniu dla osiągania wspólnych celów czy wzmacniania zbieżnych wartości.

Cel główny  realizowany jest poprzez cele szczegółowe, w tym:
  • wspieranie i upowszechnianie otwartych i aktywnych postaw obywatelskich wśród młodych lubuszan,
  • uwrażliwianie na potrzeby najbliższego otoczenia,
  • wspieranie i promowanie wolontariatu, w celu budowy tożsamości i spójności społecznej.
Projekt jest realizowany w terminie od 12.06.2017r. do 10.11.2017r. W ramach projektu przystąpiliśmy do szeroko rozumianej współpracy dzieci z Samorządu Uczniowskiego z osobami niepełnosprawnymi.
Realizowane zadania:
1.      Koncert młodzieży niepełnosprawnej w ramach XXII Prezentacji Artystycznych organizowanych przez stowarzyszenie "Szansa" Międzyrzecz nad jeziorem Głębokie -scena "Pensjonat  Pod Strzechą".
Podsumowaniem trzydniowego pobytu młodzieży nad jeziorem był koncert dla mieszkańców miasta i turystów w dniu 24 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00. Młodzież z Samorządu Uczniowskiego  pomagała w organizacji przedsięwzięcia jako wolontariusze. Wystąpiło 13 podmiotów wykonawczych, którzy zapewnione mieli noclegi i wyżywienie w Pensjonacie "Pod Strzechą" oraz profesjonalne warsztaty wokalne.

2.      Wycieczka członków stowarzyszenia, młodzieży niepełnosprawnej oraz członków Samorządu Uczniowskiego do parku trampolin "Skokoloko" w Zielonej Górze.
Młodzież z SU (Samorządu Uczniowskiego) jako wolontariusze sprawują pieczę nad osobami niepełnosprawnymi- 22.09.2017

3.      Spotkanie integracyjne w gospodarstwie agroturystycznym "Maja" nad Obrą. Podchody z zadaniami dla grup. Przeprowadzenie konkursu plastycznego- "Piękno ziemi lubuskiej". Zabawy integracyjne. Ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Pomoc młodzieży z SU jako wolontariuszy- 30.09.2017

4.      Zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień-Pniewo
Zwiedzanie muzeum MRU, przejście trasy podziemnej, przejazd wozem bojowym, poczęstunek. Prelekcja na temat nietoperzy. Ognisko integracyjne. Każdy niepełnosprawny uczestnik, który zdecyduje sie na zwiedzanie MRU będzie miał opiekuna-wolontariusza z SU-październik 2017

5.       Debata społecznościowa w Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu na temat współpracy Samorządu Uczniowskiego i pracy wolontariackiej na rzecz osób niepełnosprawnych- październik 2017
Prelekcja zaproszonych gości na temat "Dobrych doświadczeń z działań na rzecz osób niepełnosprawnych". Podsumowanie projektu, prezentacja multimedialna z realizowanych działań. Koncert Karoliny Szulgi- uzdolnionej niepełnosprawnej międzyrzeczanki, laureatki wielu konkursów wokalnych na terenie Polski i za granicą, autorki dwóch płyt z nagraniami piosenek we własnym wykonaniu.
Wolontariusze będą mieli okazję wymienić swoje doświadczenia, podzielić się spostrzeżeniami i uwagami, nawiązać przyjaźnie. Nastąpi uroczyste wręczenie certyfikatów najbardziej aktywnym wolontariuszom i podsumowanie projektu.


       Mamy nadzieję, że tak rozpoczęta praca wolontariacka będzie owocowała w dalsze działania na rzecz osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, będzie pożywką dla kreatywności i pomysłowości członków Samorządu Uczniowskiego, lekcją tolerancji, samorządności i demokracji w naszej szkole i środowisku.
Możliwość uczestniczenia w projekcie stworzy warunki do szeroko rozumianego uspołecznienia, rozwinie zdolność decydowania o sobie, pozwoli zmierzyć się z własnymi słabościami oraz zwiększy zdolność oceny swoich możliwości, rozpropaguje działalność wolontariacką na terenie powiatu i gminy.  To dzieci z SU w przyszłości będą tworzyć programy, w których na pewno czołowym działaniem będzie integracja społeczna oraz praca na rzecz ludzi dyskryminowanych i stygmatyzowanych. Stygmatyzacja i dyskryminacja należą do podstawowych przeszkód jakie trzeba pokonać jeśli ma się promować integrację społeczną i wzmacniać więzi społeczne.
                     Hasło projektu "Barwy wolontariatu-Razem ciekawiej" nie jest przypadkowe, bowiem nie tylko pomagamy osobom potrzebującym, ale od nich również się uczymy, razem ciekawie spędzamy czas wolny, budujemy postawę otwartą, tolerancyjną, pamiętając, że dobro raz dane zawsze do nas wraca.




                                                                                                                  Sylwia Guzicka




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz