sobota, 14 października 2017

Senior – ważny człowiek i obywatel…

            „Informator dla międzyrzeckich seniorów” – wydany przez Gminę Międzyrzecz almanach, jest wręczany przez młodych wolontariuszy z „Caritas” osobom, które przyszły na zorganizowane przez Gminę Międzyrzecz i Międzyrzecki Ośrodek Kultury spotkanie. Jest w nim o pomocy dla osób w miejscu zamieszkania (telefony i kontakty). Pomocy instytucjonalnej: informacje o Domu Pomocy Społecznej, Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym, świadczeniach pieniężnych i rzeczowych, o Podstawowej Opiece Zdrowotnej (Poradnie POZ w Międzyrzeczu). O Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dla niepełnosprawnego seniora – o zasadach udostępniania sprzętu (Powiatowa Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego i Urządzeń Pomocniczych przy DPS w Międzyrzeczu), zasadach korzystania z uzdrowisk, o dofinansowaniu na rzecz osób niepełnosprawnych – o barierach technicznych, kartach parkingowych, świadczeniach z tytułu niepełnosprawności, zasiłkach – kompendium wiedzy na ten temat. 
            Na scenie sali kinowej MOK – fortepian. Czeka nas, jako ostatni akcent, świetny koncert utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu prof. Piotra Szychowskiego, zwieńczenie uroczystości II Gminnego Dnia Seniora. Otwiera je burmistrz Remigiusz Lorenz. Seniorzy to pokaźna część naszej społeczności. Dysponują życiowym doświadczeniem, kapitałem, który nie może być zmarnowany. Trzeci wiek to czas poza wiekiem aktywności zawodowej, który można spędzić w ciekawy i atrakcyjny sposób.
            Urząd Miasta i Gminy z Międzyrzeckim Ośrodkiem Kultury przygotowały na Dzień Seniora atrakcje podzielone tematycznie na strefy: sportową, kulturalną i warsztaty treningu umysłowego. W roku jest interaktywnie… Uczestnicy uroczystości wybierają interesujące ich panele, uczestniczą w nich, a potem wszyscy spotykają się na koncercie.
            W sali lustrzanej pokaz technik samoobrony – seniorzy też mogą się obronić, tak twierdzi prowadzący lekcję Bogdan Walczak. Do obrony może posłużyć wszystko – łokieć, podniesione kolano – na tyle większość emerytów jest sprawna, twardszy but czy obcas, dobre są szpilki, trzeba nimi uderzyć w śródstopie napastnika czy piszczel… Do obrony nie trzeba wielkiej sprawności fizycznej, w życiu codziennym samoobrona jest w nas, pomocne będzie mocne gardło wzywające pomocy – i pewność siebie, albowiem strach nie może być widoczny w naszym zachowaniu, prowokować napaść.
            W holu tłok przy stoiskach. Kolejka do mierzenia poziomu cukru i ciśnienia tętniczego, to stoisko Stowarzyszenia „Forum Międzyrzeckich Inicjatyw FMI 2017”. Międzyrzeckie sklepy medyczne oferują swoje produkty. Aparaty słuchowe, specjalistyczne wkładki i podpaski, wkładki ortopedyczne, dostępne są informatory o tym, jak zapobiegać i leczyć przewlekłą chorobę żylną, itd. Chętnym rozdawany jest kwestionariusz Ankiety „Portret międzyrzeckich seniorów”, wyniki badania mają być podstawą do planowania działań na rzecz seniorów, osób starszych. Zawiera prawie 30 pytań dotyczących zagadnień zdrowotnych, kulturalnych, społecznych. Także oferowane są Karty Seniora 60+.
            Przy partyjkach szachów kobiety i mężczyźni, w zadumie (nad następnym ruchem). Halina Nowacka tworzy z liści znalezionych na październikowych ulicach, gałązek, lśniących kasztanów, piękne ikebanki, bukieciki. Unosi się romantyczny zapach jesieni, świeżego mchu. Obok towarzyszy jej Barbara Redman – twórczyni cudeniek rękodzielniczych. Halina Iwanowska też się pojawiła, przysiadła do koleżanek, udziela rad, jak wydziergać, wykrochmalić na blaszkę ozdoby choinkowe, zastawę stołową i inne rzeczy. Jest duże zainteresowanie działalnością pań przy tym stoisku.
            Na Warsztaty treningu umysłowego trzeba przejść kawałek korytarzem naszego pięknego gmachu MOK do pracowni plastycznej. Małgorzata Makarewicz i Grażyna Michałowska prowadzą tu dzisiaj ciekawe zajęcia. Przy stole około 20 osób. Fundacja Inicjatyw Społecznych „Miedzy” ma na celu szeroką integrację międzypokoleniową; jak czytam na tablicy informującej – prowadzi czy inicjuje działania na rzecz seniorów, wspiera aktywizację społeczności lokalnej, inicjatywy o charakterze społecznym. Jak to wygląda dzisiaj w Dniu Seniora - w praktyce? Szkoda, że czasu nie mamy dużo. Zaczynamy od przedstawienia się – imiennie, podania sobie ręki… Bez anonimowości. Upodmiotowienie. Jest, zauważam, bardzo dystyngowanie, szczególnie ze strony Panów… To pierwszy etap gimnastyki umysłu – tak myślę – zauważenie siebie imienne… Osobowe. Ogólne informacje o pamięci krótkotrwałej, o niedoskonałości zapamiętywania, przechowywania i przypominania. Ważna jest ścisła współpraca obydwóch półkul mózgowych. Techniki rozgrzewające umysł. Zaczynamy od prostych ćwiczeń fizycznych, naprzemiennych ruchów rąk, sprzyjających dotlenieniu mózgu. Warto je zapamiętać… Kreślenie przed sobą kciukiem ósemek na wyciągniętej ręce, przeciwnie do wskazówek zegara, samorozmasowywanie sobie tętnicy szyjnej… Ważne jest codzienne wypijanie 2. litrów płynów.  Ile tytułów piosenek o tematyce wodnej potrafimy przypomnieć sobie? Spiszmy je na kartce… Bardzo ciekawe zajęcia, myślę, że nie tylko dla seniorów. Może znajdą się w programie naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku?
            Myślę, że seniorzy nie nudzili się na zajęciach… Jest wiadomość, że oczekiwany koncert ma się rozpocząć. Wiesław Pietruszak prowadzi go, zapowiada. Będzie grał Piotr Szychowski, laureat wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych. Występował na prestiżowych festiwalach pianistycznych, był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Usłyszymy w jego wykonaniu przeboje Fryderyka Chopina – mistrza salonu, koncertu kameralnego. Kompozytor jest postacią, do której wracamy nieustannie. Jak mówi pan Pietruszak, Szychowski gra tę muzykę śpiewnie, tak jakby pewnie chciał tego Chopin… My też jesteśmy usatysfakcjonowani. Zanurzamy się z lubością w tej muzyce. Utworach, które tak dobrze znamy… Nokturn cis-moll op.posth, Mazurek cis-moll op.63, Walc cis-moll op.64, Walc Des-dur op.64 „Minutowy”, Etiuda E-dur op.10 nr 3 „Tristesse”, Etiuda F-dur op.10 nr 8, Etiuda c-moll op.10 nr 12 słynna „Rewolucyjna”, Etiuda f-moll op.25 nr 2, Etiuda F-dur op.25 nr 3, Etiuda e-moll op.25 nr 5, Etiuda Ges-dur op. 25 nr 9, Etiuda a-moll op.25 nr 11, Grande Valse Brillante As-dur op.34 i na koniec – kultowy Polonez As-dur op.53… Między nutkami – śpiewna cisza… Spiżowe nokturny… Kultura tysiąclecia państwa polskiego, jego bohaterów i herosów, romantyczny lot ku niepodległości, wyżyny sztuki muzycznej… Dla mnie – ten koncert to wyraz rzeczywistego szacunku dla Seniorów, z okazji ich święta, muzyka Chopinowska w wykonaniu pianisty tej klasy…
            Bardzo udana, ciekawa impreza zorganizowania przez UM i G oraz MOK. Czekamy na dalsze koncerty zapowiedziane przez Wiesława Pietruszaka.


Iwona Wróblak
październik 2017















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz