niedziela, 21 stycznia 2018

Przedstawienia Jasełkowe


            Zawsze – co roku – inne… Jak inna jest (osobista) nasza wizja sacrum. Dużo pracy instruktorzy włożyli w realizację przedstawień, dużo pasji jest w zaangażowaniu młodych aktorów. W ostatnim spektaklu jest też o dziecięcym punkcie widzenia w realizacji szkolnych Jasełkach. Zawsze jednak to ważna ich przygoda ze sceną.
            Spotkania Grup Jasełkowych PRO ARTE’ 2018. Trzy teatry wystąpiły na deskach Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury.
            Pierwszy z nich to Zespół „Emaus” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, przedstawienie ma tytuł „O Bożym Narodzeniu inaczej”. Czyli – monumentalnie… Scenariusz i reżyseria s. Barbara Koreń, s. Monika Kania, oprawa techniczna Mariusz Targoni. Widowisko ciekawe muzycznie (oprac. muz. Ewa Witkowska). Muzyka – wobec Tajemnicy, to ona, zmieniające się frazy, opowiada nam o klimacie sacrum w tej sztuce. Są w niej pytania na temat oczekiwanego Zbawiciela, zapytania o niezbędność Boga. Ludziom ciążyły te kwestie od dawna…
Na początku była ciemność i śpiew ptaków. Plusk wody. Pojedynczy modlący, pokorni, wychynęli z gruntu ziemi. Nastała przewaga jasnych kolorów. Piękne takty muzyki klasycznej, w które jednak wkrada się niespokojny rytm zmian.
            Dziewczynka zadaje pytania… Jest człowiecza, pytająca... Stroje aktorów zmieniają się na czarne. Kłótnie, niepokój, zło - ciągle przeszkadza. Dręczy, niszczy, dzieli. Jak trudno przeżyć – w Miłości, jakie to smutne… Autorkami scenariusza są siostry zakonne.
            I posłał Bóg Gabriela… Scena zmienia kolor na zielony. Kolorowy przekaz o miłości chrześcijańskiej. Od czarnej, zielonej, po żółtą. Aż do Maryji poślubionej, która urodzi Boga. Symboliczne czerwone, energetyczne dary dla małego Jezuska. Dziecięce aniołki w bieli. Jasność zapalonych świec. Jak kolejne stopnie wtajemniczenia we wspólnotę chrześcijańską. Miłosierdzie wstążek różnokolorowych. Ubogość jak ubogacenie. Uświęcenie każdego miejsca, z jego nie-wątpieniem, nie-lękowością, nie-zagmatwaniem wewnętrznym. Rozjaśnieniem codzienności.  Po to, by nie wstydzić się być sobą. Stać się symbolicznym Synem Bożym. W Domu Ojca.
Monumentalność.  
            Grupa Teatralna „O rany Julek z Pszczewa”. Spektakl ma tytuł „Jasełka”. Reżyseria: Urszula Skarżyńska, Beniamin Skarżyński, Karol Szydłowski. Muzyka: Paulina Staniec.
Nad wielką okrągłą i kolorową, piękną, planetą Ziemią, wokół niej, krążą aniołowie. Popis gimnastyki akrobatycznej do żywej muzyki. Są też czarne postacie – towarzyszą im przeszkadzające rytmy, oni, diabły, jak się domyślam, też biorą udział w turlaniu Piłki ziemskiej po firmamencie. Umiejętnie wkomponowane w całość - grzmoty niebieskie. Nad bliskowschodnią pustynną przyrodą ekstremalne zjawiska pogodowe się działy zawsze. Wielkie wichury historii.
            Lud pustynny w stosownych kreacjach przemierza swój kraj. Pastuszkowie śpią w czasie tych zdarzeń. Dla nich jest ciągle noc i kraina - przez obudzeniem się. Czy to wszystko, co się stanie za chwilę, nie będzie snem? Gwiazda świeci, jak Nowina. Anioły siedzą blisko widowni, to strażnicy, którzy nigdy nie opuszczą Nas, i swego posterunku. Czuwają. Niewiara kusi Heroda, jego nieufność autokraty, i żądza jedynowładztwa. A dla Nowonarodzonego nie ma miejsca w gospodzie. Wśród wielu ludzi, których pyta Święta Rodzina, jest niechęć, i nieświadomość, że odpychają odwiedziny Boga, zamykają serce, nie respektują obowiązku i prawa gościnności, świętego dla wielu ludów.  
            Ostatni, bardzo dziecięcy spektakl. „Teatrzyk na Sto Dwa” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu. „Jasełkowa łezka humoreska”. Reżyseria Miłosław Szafraniec, W. Drożdżyński, opracowanie plast. Agnieszka Gajda.
            Po dziecięcemu jest, niepewnie. Trema przed spektaklem jasełkowym. Dla niektórych – to debiut, wystąpić na tak wielkiej scenie, pokazać się przed rodzicami, panią nauczycielką… Jak wypadną? Chcieliby jak najlepiej…  
Zabawmy się!. Bawimy się - w Jasełka. - Weźcie kartonowe pudełka, zróbmy Scenę… Teatr.
Scenografia Stajenki. Żłóbek, wizerunek bydlątek. Maryja i śpiące dziecko w jej ramionach. Dobry dziecięcy wokal w pieśni – „Nie było miejsca dla Ciebie…” Co dalej w spektaklu?
            Niespodzianka. Żeby nie było nudno, trzy Myszki, ze sterczącymi uszkami, obwąchują worek z gałązkami, które Józef przynosi do stajni, by ogrzać Maryję i dziecko. Jednocześnie Myszki  rozglądają się pilnie, czy nie nadchodzi Kot, czy Ów przejmie się Chwilą i nie będzie dzisiaj na nie polował? Kotku - pomyśl o swej duszy… Kot pomyślał. Zgodnie – Myszy i Kot – śpiewają pieśń betlejemską. Kot betlejemski lubi i kocha myszy. Stajenka należy do Pasterzy – którzy przyjęli bezdomną Świętą Rodzinę, czy ich nie wyrzuci z lokum? Martwią się ludzcy przybysze. Nie. Pasterze ślą ukłony, będzie uwielbiony Bóg, także przez nich.
            W skład jury oceniającej spektakle weszli: Anatol Wierzchowski, Izabela Spławska i Agnieszka Czekała. Nominację na etap wojewódzki przedstawień Jasełkowych otrzymały: Zespół „Emaus” z SP nr 3 w Międzyrzeczu i Grupa Teatralna „O rany Julek” z Pszczewa.


Iwona Wróblak
styczeń 2018










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz