wtorek, 8 maja 2018


Koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego


            Dzięki Klubowi Wojskowemu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej po raz drugi gościliśmy w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury Orkiestrę Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W ponad godzinnym koncercie wzięli udział uczniowie z naszej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu - Laura Cierniak i Zespół Wokalny z PSM Międzyrzecz, dyrygowany przez Wojciecha Witkowskiego. Występ z Orkiestrą był nagrodą za zwycięstwo w niedawnym Konkursie Piosenki Patriotycznej „Niepodległa 2018”.
            Koncert otworzył dowódca 17 WBZ płk Robert Kosowski, razem z burmistrzem Międzyrzecza Remigiuszem Lorenzem powitali gości, m.in. starostę Grzegorza Gabryelskiego i innych.
Orkiestrą dyrygowali Marcin Ślązak i Grzegorz Mielimąka.
            W programie usłyszeliśmy pieśni żołnierskie – legionowe, m.in. „Marsz I Brygady”, który jest od 2007 r. pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego, w profesjonalnym wykonaniu solistów (Wiktor Szymonowicz, Anna Nadwodna, Krzysztof Ciupiński - Świątek), którzy wystąpili w kopiach oryginalnych siwych mundurów legionowych i w strojach ludowych. W programie były utwory autorstwa np. Kornela Makuszyńskiego (legionisty) pt. „Maki”, „Pieśń o wodzu miłym”, „Przybyli ułani pod okienko” i inne piosenki o ułanach, także te mniej znane, krążące w międzywojniu w społecznym obiegu.
            Marian Hemar był żołnierzem Brygady Strzelców Karpackich, i poetą okresu międzywojennego, napisał „Brygadę Karpacką”, graną dzisiaj często. W powstańczych mundurach z biało–czerwonymi opaskami artyści przypomnieli nam pieśni z tego okresu, takie jak „Marsz Mokotowa”, wzruszająca, o miłości powstańczej „Moja mała dziewczynka z AK”, Wandy Krahelskiej, która zginęła w Powstaniu „Hej chłopcy bagnet na broń”. Także przypomniany był temat filmowy z kultowego obrazu „Jak rozpętałem II wojnę światową”, i pieśń o anonimowym żołnierzu Polski podziemnej pt. „Ziemio wiślana”, walczącym w partyzantce po zakończeniu wojny. Julia Nowicka zaśpiewała piękną retrospektywną poetycką pieśń o miłości do ziemi ojczystej, jej przyrody, i historii kraju. Artyści sięgnęli do współczesnych kompozytorów, Włodzimierza Korcza – „Póki Polska żyje w nas”, przeboju z festiwali opolskich – „Powrócisz tu”, wykonywanego przez Irenę Santor i słynnych z okresu Solidarnościowego  (Jacek Kaczmarski i Przemysław Gintrowski) – „Murów”, a także Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

Iwona Wróblak
maj 2018














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz