poniedziałek, 16 maja 2022

 

Bogdan Rymanowski dziennikarz Polsatu


W ramach XIX Tygodnia Bibliotek w sali widowisko-kinowej MOK spotkanie z Bogdanem Rymanowskim, polskim dziennikarzem telewizyjnym i radiowym.
Rymanowski jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 80. ubiegłego stulecia działał w Federacji Młodzieży Walczącej. Pracę dziennikarza rozpoczął w 1990 r. od Radia u Kraków. Pracował m.in. w RMF FM, współpracował także z TVP1, potem z TVN, TVN24. Od 2018 r. na antenach Polsatu i Polsat News jest prezenterem „Wydarzeń emitowanych” i „Gościa Wydarzeń”, a także programu „Śniadanie Rymanowskiego”.

W spotkaniu ze znanym z ekranu TV dziennikarzem brali udział uczniowie szkół średnich. Bogdan Rymanowski opowiadał o kulisach pracy reportera, problemie niezależności pracowników mediów, warsztacie zawodowym i wadze doświadczenia w tej pracy. Goście programów telewizyjnych są różni, zadanie dziennikarza jest – ambiwalentne.... Ostateczny kształt audycji zależy też od potencjału intelektualnego rozmówcy, jego inteligencji, otwartości, szczerości, cywilnej odwagi i chęci odpowiadania na postawione mu pytania... jego osobistej uczciwości i szacunku do człowieka bez względu na wyznawane poglądy polityczne. Atrakcyjność interlokutora dla prowadzącego wywiad zależy od tego, czy ma on do powiedzenia coś więcej niż dany przekaz partyjny.

Nasz gość najlepiej ceni sobie bezpośredni interpersonalny kontakt na wizji, kiedy spotyka się z człowiekiem twarzą w twarz. Współczesne dziennikarstwo radiowe i telewizyjne, w odróżnieniu od słowa napisanego, jest sztuką ulotną, chociaż – jak mówią słusznie – w internecie nic nie ginie... Jak spuentował spotkanie Rymanowski, obecnie dziennikarz Polsatu – motto jego pracy to: jesteś tyle wart, ile wart jest ostatni twój program...


Iwona Wróblak

maj 2022







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz