sobota, 21 maja 2022

 

Malarskie SPOJRZENIA w Galerii Strzecha


Międzynarodowy Plener Malarski „Spojrzenia 2022”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Lokalna Organizacja Turystyczna LUBUSKI REGION TURYSTYCZNY”, miał miejsce w klimatycznych krajobrazach okolic Jeziora Głębokiego, w „Pensjonacie pod Strzechą” Beaty i Jacka Bełzów; przedsiębiorców restauratorów znanych z organizacji plenerów i wystaw poplenerowych organizowanych od kilku już lat. Projekt został sfinansowany ze środków Funduszu Małych Projektów (FMP) realizowanego przez Euroregion Pro Europa Viadrina w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To pierwszy w tym roku plener i wernisaż – wiosenny, drugi będzie jesienią...

Dzięki charyzmie gospodarzy obiektu co roku nie brakuje chętnych, by malować na Głębokim. Wybitni artyści bardzo sobie cenią – i kuchnię „Pensjonatu...”, i twórczą atmosferę pracy w urokliwych klimatach nadjeziornych. Co roku też, jak obserwuję, do grona stałych bywalców plenerów dołączają nowi, a wraz z nimi z natury rzeczy nieco odmienne spojrzenie na sztukę, Galeria nigdy nie jest taka sama... Niemieccy, europejscy malarze, nierzadko wybitni, pochodzą z różnych kręgów kulturowych. Dzisiaj Firma „Duet” B. J. Bełzów jest prężnym mecenatem kultury naszego regionu, tu na Głębokim - wypada bywać... Przy okazji np. niedzielnego obiadu rozkoszować się niecodziennym wystrojem wnętrza restauracji, której ściany na co dzień stały się co roku inną, wraz z kolejnymi wernisażami, GALERIĄ sztuki...

Jacek Bełz znany jest też z działalności społecznej. Na każdym wernisażu ma miejsce licytacja gadżetów na cel charytatywny. Piękne koszulki z logo Pensjonatu, i malarskim dziełkiem - podpisem uczestników, w tym roku były licytowane z przeznaczeniem na leczenie chorego na ostrą białaczkę Seweryna, Stowarzyszenie „Kalsko” sprzedawało też na ten cel przepyszne ciastka. W ramach wsparcia walczącej z rosyjskim okupantem Ukrainie wyjechało z „Duetu” kilka transportów z pomocą; z wyprodukowanymi w Restauracji, na linii produkcyjnej we współpracy z Lyo-tech M. Żbikowskiego Sp. z o. o. , gotowymi racjami żywnościowymi dla ukraińskich żołnierzy. Pomoc Polaków, tych skupionych wokół osoby Jacka Bełza, ma też inne wymiary, to zbiórki darów dla uchodźców, a także promocje kultury i sztuki obywateli Ukrainy. Podziwialiśmy w czasie wernisażu profesjonalnie śpiewającą folkowe pieśni Katię Kotliar z Kijowa, i pejzaże, z ich emanacją spokoju, Oleny Tiutiunnyk; portret kobiety-pięknej wewnątrz Jej samej-księżniczki bezczasowej z diademem - o oczach, które dużo widziały za swego ludzkiego istnienia. Prace będą zlicytowane na rzecz ukraińskich uchodźców.

Uczestnicy ostatniego Pleneru to: Karolina Antosz (Polska), Małgorzata Bogucka (Polska), Klaus Bramburger (Niemcy), Hanna Chróścicka-Kasak (Polska), Thomas Gaweł (Niemcy), Ute Gunter (Niemcy), Ewa Hernik (Polska), Peter Heyn (Niemcy), Anna Hũbsch (Niemcy), Marcin Jaszczak (Polska), Irena Kamińska (Polska), Rosemarie Karge (Niemcy), Reza Moradi (Niemcy), Adam Papke (Polska), Waldemar Pawlikowski (Polska), Olga Pelipas (Polska), Aneta Początek (Polska), Dorota Ruta-Zdanowicz (Polska), Faezeh Shakoori (Niemcy), Marika Strobl (Niemcy) i Lena Tiutiunnyk (Polska). Komisarzem artystycznym wystawy był Waldemar Pawlikowski. Na saksofonie przygrywał zwiedzającym wystawę Marek Kotowicz.

Od sztuki figuratywnej po abstrakcjonizm, akwarele, i portrety kobiece, modernizm i sztukę współczesną... Obrazy zgromadzone w Restauracji „Pod Strzechą” można kupić... Zaspokoją morze wybrednych gustów, każdy wykonany w innej technice... Pani Dorota Ruta-Zdanowicz nie tylko zaprezentowała akty kobiece i męskie, specyficzny dla niej sposób ukazywania ciała ludzkiego, realistyczny a jednocześnie wolny od pruderii, także – jak co roku – zaprosiła do udziału w plenerze dzieci, które uczy plastyki w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Ich prace również zostały wystawione na wernisażu, dzieci mogły też podglądać doświadczonych malarzy przy pracy.

Było trochę kolorowej ceramiki, ilustrowanych bajek dla dzieci – i nie tylko dla dzieci – epiczny świat starych podań ludycznych. Ale przede wszystkim pejzaże, w różnych technikach i tonacjach... Wyrastające z matki ziemi dostojne pięknem figury drzew, w zaskakujących odcieniach i kolorach. Bogactwo flory; barwne kwiaty... Odbicia światła w poszatkowanej źrenicą artysty wizji jego świata. Błękit i migocząca woda w zachodzie naszej gwiazdy skumulowane na horyzoncie do smugi linii geometrycznych. Kultura bliskowschodnia, z absolutem islamskiego Boga, geometrią architektury mającą głębokie przełożenie religijno-filozoficzne... Każdy obraz to świat, odprysk danego dnia widzenia świata przez artystę malarza, w procesie jego dokumentowania, impresji, i nasze oglądanie jego dzieła, jako cząstka i finał... Galeria Strzecha. Pensjonat „Pod Strzechą” Jacka i Beaty Bełzów nad Jeziorem Głębokie.


Iwona Wróblak

maj 2022


























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz