Szkoła Muzyczna jest fajnym doświadczeniem...
Jak wygląda egzamin do PSM? Na telebimie opowiada jedna z uczennic; - trzeba na przykład zaśpiewać... Szkoła Muzyczna jest fajnym doświadczeniem...
Sporo osób jest w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. Dużo dzieci, z rodzicami, opiekunami. I to nie tylko ci – jak mówi dyrektorka Małgorzata Telega – Nowakowska – którzy byli na plantach w czasie niedawnej plenerowej prezentacji uczniów Szkoły. Są rodziny z dziećmi, najmniejsze w wózku ma kilka miesięcy... Bo z muzyką, i atmosferą auli szkolnej, trzeba się od małego osłuchać... Otwarty dzień w PSM.
Jak dalej będzie przebiegać nauka (Czy dziecko da radę...? Rytmika, kształcenie słuchu, teoria, historia muzyki, instrument główny, i dodatkowy, na który można się potem zapisać.. 45 minut 3 razy w tygodniu...
Na podwyższeniu w auli – fortepian. Za pulpitami zasiada kwartet akordeonowy, nauczycielką tej klasy, od 30 lat, jest Alina Plebanek. Akordeon składa się z miecha, klawiatury i basów...
Pokażemy to, co najlepsze dla uczniów, i muzykę... Bartłomiej Górski, młody nauczyciel klasy gitary klasycznej – na tym instrumencie, stosunkowo niedrogim dla przeciętnej kieszeni, dosyć szybko można się nauczyć grać. Gra na gitarze sprawia dużo przyjemności. Ilustracją do słów nauczyciela jest występ solo Mikołaja, ucznia pierwszej klasy Szkoły. Zobaczymy też inne dzieci z pierwszych klas, które mimo tylko roku nauki całkiem dobrze sobie radzą w grze na instrumentach. Wiolonczelistka Maja grała nam z akompaniamentem fortepianu pani Ekateriny Matokh. Z fortepianu można wydobyć dużo uczuć, i miłości... Mała Lena gra J.S.Bacha.
Hania – potrzebne są chęci, starania, praca i systematyczność. Amelka – na
skrzypcach... Ten instrument smyczkowy wymaga dobrego słuchu. Jego brzmienie przypomina śpiew ludzki, gra na nim jest... kolorowa. Pudło skrzypiec, puste w środku, jest zrobione z drewna, zajmują się tym lutownicy. Struny skrzypiec robi się z włosów z końskiego ogona, ciało skrzypiec ma wcięcie jak ludzkie. Sercem skrzypiec jest główka w kształcie ślimaka.
Klarnet to instrument dęty drewniany, kiedyś instrumenty dęte były produkowane ze starego drewna z mokradeł. Klarnet składa się ze stroiczka, czary głosowej, dolnej i górnej części instrumentu, baryłki, ligaturki i ustniczka. Gry na klarnecie, saksofonie, uczy Czesław Nowakowski. Julianna gra na flecie, ten współczesny, inaczej niż kiedyś, jest całkowicie z metalu. We flecie można się zakochać... To jeden z najstarszych instrumentów na świecie. Ważna jest tu praca przepony.
Od roku działa w naszej PSM klasa perkusji. W auli prezentowane są kotły, nowy nabytek Szkoły. Wysoko na stryszku budynku jest spektrum instrumentów perkusyjnych, m.in. marimba, ksylofon itp. Adam – uczeń klasy perkusji: zestaw perkusyjny składa się z elementów: bęben basowy, z pedałem pojedynczym lub podwójnym, floor tom czyli kocioł, hi-hat czyli dwa równolegle stykające się ze sobą talerze, talerze crash. Stopa perkusisty wybija stały rytm... W pomieszczeniu są jeszcze dwa ksylofony, wibrafon, dzwonki chromatyczne...
Podsłuchuję, jak Małgorzata Telega - Nowakowska udziela pierwszych lekcji gry na pianinie - … jakbyś paluszkiem gwoździka wbijał w ścianę … we wnętrzu rączki mieszka ślimak, który musi mieć miejsce w domeczku. Dlatego ręka musi być luźna...
Szkoła Muzyczna I stopnia ma charakter szkoły umuzykalniającej, której podstawowym zadaniem jest rozwijanie uzdolnień muzycznych, przygotowanie uczniów do dalszego zawodowego kształcenia muzycznego i aktywnego uczestnictwa w życiu muzycznym.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Międzyrzeczu jest szkołą artystyczną realizującą program kształcenia muzycznego na poziomie podstawowym w cyklu sześcioletnim dla dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej 6 lat oraz nie więcej niż 10 lat, i cyklu czteroletnim dla dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16 lat.
Wymagane dokumenty: wniosek do Dyrektora PSM I st. wg wzoru obowiązującego w szkole (do pobrania w sekretariacie szkoły lub drogą internetową); zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w szkole muzycznej na wybranym instrumencie; w przypadku dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej 6 lat – aktualną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej stwierdzającej jego psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej lub zaświadczenie, że dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2021/2022.
Podstawą przyjęcia kandydata do kształcenia w PSM I st. w Międzyrzeczu jest złożenie w okresie od dnia 1.marca do dnia 14.czerwca 2022 r. wniosku, oraz uzyskanie odpowiedniej ilości punktów podczas badania przydatności kandydata do kształcenia w szkole artystycznej. Badanie przydatności kandydatów w PSM I st. w Międzyrzeczu polega na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych, warunków psycho-fizycznych oraz predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie.
Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są codziennie w sekretariacie szkoły tel. 95-741-24-44 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9. 00 do 16.00, Międzyrzecz, Os. Centrum 10.
Iwona Wróblak
maj 2022
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz