środa, 29 czerwca 2022

 Rodzina to Tożsamość – Dom.

Na swojską polską nutę bawić się w DPS. Powitania, żółwiki, rodzinnie jest... Co jest zamierzone. I spontaniczne... tak jak osoby z niepełnosprawnością intelektualną – mówi dyr. Domu Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu Anna Kwiecińska – szczerzy aż do bólu. W odpowiedzi na podziękowania od rodzin za opiekę - pani Dyrektor:„ to zaszczyt opiekować się waszymi bliskimi...”.

Słowa jak ochłoda, i wypoczynek, w naszym codziennym skomplikowanym świecie niekoniecznie szczerych intencji. Tutaj jest inaczej, i jak co roku – chłonę tę atmosferę... Kierowca autobusu także obligatoryjnie przybija „piątki” pasażerom, taki tu zwyczaj, co każdy rozumie... Luz. To norma towarzyska. Jak wszechobecny uśmiech. Spotkania-zjazdy przyjaciół i rodzin taki mają charakter, podobne mają miejsce też w okolicznych Domach.

No to odpalamy? Azymut – Leśniczówka, po drugiej, tej nieturystycznej, stronie jeziora Głębokie. Mamy zapas dobrych emocji, baterie empatii się ładują. Kilkanaście minut drogi leśnym duktem. Na miejscu wita nas napis-motto: „Budujemy więzi rodzinno-przyjacielskie”. Logistyczne przygotowania do pikniku na ukończeniu, gości spodziewanych jest sporo; około 180 osób, każdy z podopiecznych DPS może zaprosić rodzinę czy przyjaciół. Na miejscu pomyślano też o zadaszeniu parasolami stolików w miejscu, które mogą być bez cienia, chociaż Leśniczówka położona jest nad samym jeziorem, wśród drzew.

Pracownicy, wydelegowani podopieczni na miejscu, w klimatycznej, udostępnianej za darmo (!) Leśniczówce Głębokie są od 6.00 rano. Na początek zimne napoje i ciastka, upieczone w pracowni kulinarnej, darowane przez pana Krzysztofa Żoka, i trochę czereśni na talerzykach...

Rodzina to -Tożsamość... Przy stolikach rozmowy, z bliskimi, z zaproszonymi specjalnie na Zjazd przyjaciółmi. To ważne. Rzeczywista integracja na poziomie tym najważniejszym – rodzinno-przyjacielskim. Z pewnością zostaną z Tego dnia wspomnienia, do następnego Zjazdu, i relacje; w mediach społecznościowych, w postaci zdjęć i filmów na stronie DPS. Codzienny dostęp do informacji o tym, co się aktualnie dzieje w DPS mamy na stałe: czyjeś urodziny, i wydarzenia...

Tegoroczny Zjazd, długo wyczekany po epidemicznych obostrzeniach, będzie muzyczny... DPS-owy zespół śpiewaczy z akompaniamentem akordeonu. Popisy osobiste mieszkańców DPS-u, chęci do muzykowania odkryte niedawno. Nowe siły muzyczne pracują w tym miejscu – Zdzisław Musiał, nauczyciel gry na gitarze klasycznej, napisał słowa i skomponował „Piosenkę kulinarną”, którą śpiewają razem w pracowni, gdzie uczą się, jak być bardziej samodzielnym w kuchni (w życiu) – przed rozpoczęciem zajęć i po ich skończeniu... „(...) bawimy się (...) gotujemy i smażymy i pieczemy też./Lubimy jeść owoce i warzywa/i popijać dobra kawą i kakaem też (...)nasze WTZ-y pełne życia są (...)” Muzyczna nauka kulinarii... Artystycznie praktyczna.

Team „Chłopcy na 102” też mają opracowany numer rockowy, męskie granie, i stroje adekwatne do stylu muzyki, zwłaszcza bardzo kolorowe bujne peruki... Przystępujemy do dyskoteki. Potańczyć trzeba. Pośpiewać przy gitarze też, a Śpiewnik pan Musiał ma obszerny...

Goście stale obecni na spotkaniach Zjazdowych DPS: Motoklasyczni i Village Riders z Nowin Wielkich, panowie na szybkich motorach... Jest trochę ciepło i maszyny muszą się ochłodzić, ale potem może uda się zabrać chętnych na przejażdżkę. Na pewno zrobić fajną fotkę. I porozmawiać z tymi fascynatami dwuśladów. KMZ K750 z 1969 r. Rosyjski motor „gniotsa nie łamiotsa”, ktoś półżartem dodaje, że tę maszynę można zaprząc do pługa... Strażacki przedtem, jaskrawo czerwony, teraz o bardziej stonowanej barwie lakieru, stylizowanej na starą. Jak mówi właściciel, który go wyremontował, ma dolnozaworowy dwucylindrowy silnik w układzie bokser (cokolwiek to znaczy). Motor służył w Rosji do transportu.

Jesteśmy w Leśniczówce, więc jest możliwość oprowadzenia po ścieżce edukacyjnej przez leśników, panów Ryszarda Hassę i Edwarda Pawliszaka. Panowie mają bardzo długi, kilkudziesięcioletni staż pracy, dużo wiedzy, i chęci do jej przekazywania. Słucham z ciekawością opowieści o kormoranach, które łowiąc ryby nurkują zaganiając ławicę w wodzie jak delfiny... Nadleśnictwo zajmuje ponad 20 tys. ha powierzchni lasów w dwóch powiatach. Są dwie ścieżki edukacyjne, z których można korzystać. Priorytetem leśników jest ochrona lasów, tym samym służba społeczeństwu. Pan Hassa opowiada o gospodarce nasiennej, gdzie pozyskuje się nasiona do sadzenia drzew szkółek leśnych. Ważne jest utrzymywanie porządku w lesie, akcje sprzątania świata prowadzone są od dawna (teraz także przez wolontariuszy), świadomość ekologiczna rośnie. Prowadzone są obserwacje z ambon i wież, telewizyjny monitoring zagrożenia przeciwpożarowego. Z naszym międzyrzeckim DPS WTZ współpraca prowadzona jest od lat, w pracowni stolarskiej powstają piękne profesjonalne budki dla ptaków, możemy je oglądać na Olimpiadach Umiejętności Zawodowych DPS WTZ.

Na trawie ocienionej drzewami są miejsca zabaw dla dzieci zaproszonych gości: mała piaskownica, kolorowe bączki do kręcenia, skakanki, miejsce twórczej plastycznej aktywności na folii rozpostartej między pniami drzew.

Jak mówi baner - przy Domu Pomocy Społecznej działa Warsztat Terapii Zajęciowej, Powiatowa Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego i Urządzeń Pomocniczych. DPS jest Domem – ostoją, ale także miejscem rehabilitacji, gdzie osoby niepełnosprawne mogą otrzymać niezbędną im pomoc i wsparcie.


Iwona Wróblak

czerwiec 2022





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz