Kto nie zaśpiwo nie pójdzie do nieba
Pieski 2022. XVIII Muzyczne Spotkania z Folklorem. W tej małej wsi Pieski koło Międzyrzecza tego lata gorąco było nie tylko ze względu na upał... Finałem zabawy był show gościa festiwalu - Kapeli „Wióry lecą”, z praktyczną nauką kroków w tańcach ludowych dla każdego chętnego... W powszechnych pląsach brał udział – niezmordowany – duet dwojga tancerzy, bywalców okolicznych festynów, bez nich festiwale folkloru nie byłyby takie same, a którym kondycji i chęci do zabawy mogliby zazdrościć dużo młodsi...
Od wczesnego popołudnia na boisku w Pieskach maraton popisów wokalnych, i instrumentalnych. 16 występujących zespołów przyjechało z różnych stron kraju. Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Macierzanka” z Gościmia, Zespół „Pstre Wianki” z Pszczewa – w twarzowych kolorowych wiankach na włosach; jak wiele pszczewskich talentów wokalnych zostało do tego dnia nie odkrytych... Duet „Wierzbina” z Zagórza. Gospodarze Festiwalu, śpiewaczki - Zespół „Ale Babki” z Piesek, którymi dyryguje Kamil Dziembowski. Zespół „Retro” (ale z wigorem...) ze Świebodzina, z przyśpiewkami, przygrywający sobie do tańca polka-dziadek, występujący w kategorii: zespół śpiewaczy z akompaniamentem, kierowniczka – Aleksandra Matusiak – Kujawska.
Zespół „Jarzębina” ze Skwierzyny z towarzyszeniem kapeli (akordeon, skrzypce, bęben); rytmiczne, ludowe przyśpiewki, dobry wokal. Powstał 6 lat temu, kierowniczka: Barbara Grusza. Zespół śpiewa utwory popularne, biesiadne. Debiutuje w Pieskach.
Zespół „Nietoperzanie” z Nietoperka działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Nietoperku, przy klawiszach kierowniczka Zespołu Urszula Grybska.
Zachwyciły przepiękne stroje łowickie Zespołu Ludowego „Ziemia Słupiecka” ze Słupi, gdzie suknie tańczyły... wraz z tancerkami, dostojnie, świadomi tego, jak pięknie wyglądają na scenie.... Widowiskowa prezentacja muzyczno-taneczna folkloru łowickiego... Spuścizny kulturowej przodków ojcowizny, potrzeby podtrzymywania starych tradycji. Kostiumy wykonano w ramach zadania EtnoSłupiacy 2021 polegającego na zakupie i odrestaurowaniu strojów, które zrobiła firma „Rękodzieło Ludowe i Artystyczne” Państwa Jagoda ze Zdun wraz z twórczyniami ludowymi, m.in. Anną Majchrzak, chustki łowickie to dzieło twórczyni Teresy Jabłońskiej, a buty sceniczne wykonała firma Gabut z Łodzi. Stroje są tradycyjnymi strojami łowickimi z tkanej wełny, z haftem koralikowym - jak mówią członkinie Zespołu, to typowy zestaw łowicki. Zakup i renowacja strojów słupieckich dofinansowany został przez Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska Edycja 2022. Zespół nie tylko pięknie wyglądał, także dobrze śpiewał, i grał. Instruktor Aleksandra Pietrzyk, kierownik: Tomasz Masłocha. Zespół działa ponad 40 lat, w obecnym składzie - od 2016 r., liczy 20 członków. Mają w planie nagranie płyty. Mam nadzieję, że z video...
Usłyszeliśmy też Zespół „Drzewiczanie” z Kostrzyna nad Odrą, instruktor muzyczny Jan Piśko, kierowniczka - Krystyna Grzegorska. Piękne, starannie wykonane piosenki. W repertuarze też własne kompozycje. Zespół „Nowinianki” z Nowin Wielkich. Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich „Źródełko” z Wichowa. Tańce bukowińskie... „(...) Bukowina taka strojna, piękna jak dziewczyna...”. Ukraiński zaśpiew. Zespół występuje na festiwalach muzyki łemkowskiej i ukraińskiej.
Zespół „Starodworzanki” ze Starego Dworku, kierowniczka: Genofefa Fietz-Przybyłka, gościliśmy ich już w Pieskach. Nowoczesne rytmizujące aranżacje góralskich piosenek - „(…) kto nie zaśpiwo, nie pójdzie do nieba (...)”.
Zespół „Tarnowianki” z Tarnowa występujący a'capella. Laureat wielu festiwali folklorystycznych. Kierowniczka – Ewa Czyżniejewska. Mają w dorobku nagrane trzy płyty.
Zespół Śpiewaczy „Dąbrowszczanki” z Dąbrówki Wlkp. Występowali na wielu festiwalach folklorystycznych, w naszych Pieskach są po raz pierwszy. Zespół z towarzyszeniem kapeli; skrzypce, akordeon... Kierują Nim Ewa Kubicka i Jerzy Świątczak. Zespół śpiewa w dialekcie dąbrowieckim. Mają wielkie zasługi dla konsekwentnego przez lata kultywowania polskości swojej ojcowizny w przedwojennym pruskim żywiole społecznym. W Międzyrzeczu na Zamku występowali z okazji 100.lecia Związku Polaków w Niemczech – w zabytkowych, wyciągniętych ze starych kufrów strojach dąbrowieckich po babci, w koronkowych wykrochmalonych na sztywno damskich nakryciach głowy – charakterystycznych „kopcach”.
Zespół „Osoria” ze Szczańca. Kierownikiem jest Teresa Starzyńska. Śpiewają przedwojenne, i kresowe, piosenki „ukryte pod sercem”. Nagrali cztery płyty. Nawiązują do tradycji rodu szczanieckiego herbu Osoria.
Trochę w innym, młodszym, składzie Zespół „Pod Kasztanem” z Templewa. Instruktor Joanna Twardosz. Duży chórek wokalny, ładnie brzmiące skrzypce, inne instrumenty, sekcja perkusyjna. Przy tym Zespole zawsze jest więcej tańczących, zabawa się rozkręca... i coraz więcej tancerek ma na głowach własnoręcznie uplecione (jest taka możliwość) wianki z naturalnych surowców.
Zwłaszcza wtedy tak się stało, gdy na scenę wkroczył Gość Festiwalu Kapela „Wióry lecą”. Profesjonalne instrumentarium: kontrabas, altówka – folkowy żeński mocny wokal, cymbały. Podróżujemy muzycznie razem z Michałem (gra na piszczałce, fujarce i jeszcze innym drewnianym dziwnym instrumencie...) po dolinach i krainach górskich... Poznajemy tańce bukowińskie, walczyki z Beskidów, Spiszu między Pieninami a Tatrami, tradycyjna poleczkę wysokogórską. W piosence „O Janecku” - góralska specyficzna afirmacja życia, swoisty humor, mimo trudnych warunków bytowych w górskich terenach. Taniec „ciotkany” czyli klaskany, nauka figur tanecznych... Tak „tańcząco” jeszcze w Pieskach nie było... W biesiadzie tłumnie wzięli udział uczestnicy Festiwalu i widzowie.
Jury w składzie: Ilona Skiba, Maria Sobczak-Siuta i Marek Skrzypczak postanowiło, że tytuł Laureata otrzymały: Zespół „Jarzębina” ze Skwierzyny – kategoria: Debiut, Duet „Wierzbina” z Zagórza – kategoria: z towarzyszeniem innych instrumentów, Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich „Źródełko” - kategoria: z instrumentem akustycznym, Zespół „Macierzanka” z Gościmia – kategoria: a'capella, Zespół Ludowy „Ziemia Słupiecka” ze Słupi – kategoria: z towarzyszeniem kapeli.
Wyróżniono: Zespół „ Ale Babki” z Piesek, Zespół „Pod Kasztanem” z Templewa, Zespół Śpiewaczy „Dąbrowszczanka” z Dąbrówki Wlkp. Wszystkim Zespołom wręczono Dyplomy uczestnictwa i upominki. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Organizatorzy dziękują sołtysowi Piesek Edwardowi Sucheckiemu oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za przepyszne ciasto i pomoc organizacyjną, strażakom OSP za nieocenioną pomoc, Gminie Międzyrzecz, MPWiK za postawienie kurtyny wodnej, ekipie technicznej z Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku.
Iwona Wróblak
czerwiec 2022
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz