wtorek, 30 sierpnia 2022

 

Coś dla dzieci, coś dla dziecięcości. Centrum Rozwoju Bliżej Siebie.


Pętla malarska, przeźroczysta folia jak sztaluga rozpięta jest na grubych pniach drzew. Są też większe płachty papieru, można na nie napryskać... nasprayować, powstaną kompozycje. Pani Asia (logopedka) nakłada na małe talerzyki farbę . - Zaraz dostaniesz pędzelek, możesz go sobie wziąć do rączki... będziesz malować...? Łączenie kolorów. Percepcja. Kontatybilny ze sobą wszechstronny rozwój dziecka. Artreterapia. Tu MOŻNA się ubrudzić. Tu można Dotknąć Faktury świata, można Go posłuchać, samemu zabębnić – swe istnienie. Usłyszą. Dziecko też – Siebie usłyszy.

Centrum Rozwoju Bliżej Siebie dziś na zewnątrz. Upał jest, ale pod drzewami nad Obrą chłodniej... Mamy i tatowie. Babcie i dziadkowie też. Jest Uśmiech. Odprężenie – Radość. Zanurzamy się w niej my tzw. Dorośli. Piknik rodzinny. Bardzo rodzinny.

Z wielkiego kubełka wyczarowywane są duże bańki mydlaste lśniące kolorowe... Mieniące się piękną barwą światy nasze potomne... Uciechą jest je zniszczyć-rozprysnąć za pomocą łapki na muchy... Stworzone mogą zniknąć za naszą sprawą, ale pojawią się nowe! Nasze. I są! Stwarzamy świat dla Dzieci. (Na chwilę) powracamy z powrotem do tego dziecięcego edenu, oby dłuższą... Nie zaburzać świata dzieciom...

Piłeczki Sprawny nieco Maluch może „wyłowić” małym rybackim podbierakiem z suchego baseniku - i wrzucić do mniejszego, albo – co jeszcze ucieszniejsze – co wnętrza parasola podwieszonego rączką na sznurku... T tym parasolem to tak poważnie uczone, to prywatny pomysł jednej z pań pomagających w Pikniku, bo przez to podwieszenie fajna miska się robi we wnętrzu czaszy parasola... Wyjęte piłeczki można przykleić na taśmie rozpiętej na stelażu. Poza tym tutaj wszystko jest gruntownie według zasad nauk pedagogicznych przemyślane. Centrum Rozwoju Bliżej Siebie to zajęcia, których celem jest zapewnienie warunków do wszechstronnego wzrastania małego dziecka, wspierającego jego rozwój motoryczny, intelektualny, poznawczy i emocjonalny. Rozwoju mowy, integracji sensorycznej, poprzez różnorodność doświadczeń. Powtarzalność dobrych doświadczeń, tak myślę.

W klimatycznym parku nad Obrą małe dzieci, królestwo dzieciątek, niektóre nie mają chyba dwóch lat... I ich dorośli. Niektórzy przychodzą tu systematycznie, raz w tygodniu, inni przyszli z ciekawości. Zajęcia są oparte na autorskim programie właścicielki i pomysłodawczyni Pauliny Ciesielczyk-Olanin od 2017 roku.

Jest i tunel. Jak dla złowionych rybek. Gdzie można się wczołgać, i na chwilę schować... Taki figiel, a i też ćwiczenie – być może – poczucia bezpieczeństwa, dla Siebie, podstawowej rzeczy dla człowieka w jego cywilizacyjnym rozproszeniu, nieogarnianiu świata, oby tylko dziecięcym...

Pachołki. Hula-hop, mniejsze i większe, można je wrzucić na pachołka, to lekcja motoryki.

Roksanka, jak mówi jej babcia, ma niecałe dwa latka, ale już wie, że najporęczniej przysunąć sobie maleńkie krzesełko, usiąść na nim, by dostać się do wielkiego (dla Niej) djembe, i rączkami podotykać dźwięków. Próbuje, a za chwilę będzie koncert z Ewą Skrzek- Bączkowską. Czy będą grać? Ewa mówi, że nie wie, co się będzie działo, tu jest spontan. Ważne, że jest na czym... W koszu, i mandalowato ułożone na kocyku – wkrótce ten doskonały porządek ulegnie zaburzeniu; bębny djembe, drobne instrumenty perkusyjne - marakasy, kabasy, quira, tank drum, balafon... Każdy, duży i mały, w niebieskim Kręgu - ważnym spotkaniu społecznym przez to, że tu wszyscy są Ważni. Rodzice fotografują, ja też...

Postarajmy się MIEĆ coś w łapkach... Na djembe można usiąść jak na koniku. Dziecko i dorosły, już trzyma w ręku coś wydającego odgłos; jakąś piszczałkę klekoczącą drewnianą naturalną wibracją. Piękne obrazki rodzinne, bo gdzie jest wiedza, JAK się z dzieckiem bawić... Dotykamy opuszkami palców instrumentów, przeczuwamy niemal, jak na nas wpłyną. Metalowe srebrzyście brzmiące kuleczki w okrągłym temborku uspokoją świat... Zasiąść z tymi dźwiękami jak w półkolu, uderzyć pałeczką... Ewa ze swoją radością Wewnętrzną, Ewa z Uśmiechem niewyczerpanym, niespożyta w energii czynienia Jogi z Dźwiękiem, gdzie jest czyniony wgląd w swoje wnętrze, uczy rozpoznawać i nazywać emocje. Naśladując zwierzęta i rośliny... To czego nas uczą zwierzęta, a myśmy zapomnieli już, że też jesteśmy (Z)Nimi, jako homo sapiens, JEDEN z gatunków (tylko jeden z...). I czy to nie te pradawne Totemy (zwierzęce), naśladowanie i nauka, zanim rozpęknięcie się na MY i Oni (reszta natury) nastąpiło...? Umiejętność skupienia. Czyli nie-wędrówki myśli. Empatia i uważność. Odreagowanie i relaksacja. Powtarzalny ściśle wyliczony stymulowany (i odwrotnie) uderzeniem serca rytm. Wziąć głęboki oddech trzonem piersiowym, taki regulujący energię. Niech współgra oddech, niech współgra energia. Dostrajamy się, porządkujemy się w rytmie świata jego pulsowania. Malutka dziewczynka tańczy w środku; tworzy własny dla siebie osobisty krąg – wokół swojego centrum. W Centrum Rozwoju Bliżej Siebie na zajęcia Jogi mogą chodzić dzieci od 8 miesiąca do 12 roku życia, w różnych grupach.

Kilkuletni chłopcy zawzięcie boksują się z Gladiatorem - z wizerunkiem starożytnego wojownika. Nadmuchanym workiem z wbudowaną na dole komorą wodną dla stabilności; nieograniczone uderzenia, ciosy i kopnięcia – dobry sposób na emocje, które trzeba wypuścić jak powietrze z płuc – w formie społecznie akceptowalnej (jak dorosłe sporty walki). Zabawa rozwija zdolności motoryczne, stymuluje kontrolę nad swoim ciałem i ruchem, zachęca do marzenia o nowych sposobach widzenia otaczającego świata. Także - wzmacnia poczucie własnej wartości, poprzez aktywną zabawę.

Ewa na kolorowej chuście – bawimy się w śledzenie ruchów kotka, machamy rękami jak ufoludki. Śpiewa. To (każdego) joga. Czyli ćwiczenie. Uważność Tu i teraz. Jasny umysł. Mam go płynę sztorm mi nie straszny. Zwykła chusta a tyle zabaw można w związku z nią wymyśleć... Podnosimy nogi, bo tu chodzą mrówki! Wyobraźnia na temat owadzich odnóży działa. To jest mój świat. Afrykańskie pierwotne czyli pierwsze rytmy. - Bicie serca wyznacza w życiu rytm – piękny werset.

Wata cukrowa sprzedaje się koło siedziby Centrum Rozwoju, trochę słodkości zawsze przyciąga.

Kamienie sensoryczne. Plastikowe twarde trójkąty nakładane większy na mniejszy. By poczuć stopami nierówności. Akupresura stópek dziecięcych.

W „Centrum Rozwoju Bliżej Siebie”, jak czytam w ulotce, są też prowadzone przez Blankę Ciesielczyk warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym rozwijające kompetencje matematyczne poprzez ruch, zabawę, twórczość czy piosenkę. Dzieci rozwijają myślenie przyczynowo-skutkowe. Poprawiają swoje kompetencje społeczne, emocjonalne i samoocenę. „Akademię Malucha” prowadzi Paulina Ciesielczyk-Olanin. „Sprawny Maluch” to zajęcia, gdzie dzieci rozwijają motorykę dużą i małą oraz kształtują nawyk aktywności fizycznej – prowadzi je Karolina Kaczmarek. W programie zajęć „Centrum...” jest jeszcze: Zabawa z literkami, Masaż Shantala dla niemowląt oraz Masażyki, kołysanki i wierszyki, animacje na urodzinach i innych imprezach okolicznościowych i koncerty relaksacyjne dla dorosłych.


Iwona Wróblak

sierpień 2022


































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz