wtorek, 29 sierpnia 2023

 

Więzi rodzinno-przyjacielskie są najważniejsze


Więzi rodzinno-przyjacielskie, ich nieustanne budowanie, są ważne dla KAŻDEGO człowieka.

Dużo nas, przy siedzibie Domu Pomocy Społecznej na ul. Podbielskiego w Międzyrzeczu. Podopieczni - z rodzinami, i przyszli zaproszeni przez nich znajomi, to filozofia tradycji tych spotkań... Bo tylko ci, którzy mają DOM – są tym samym Zamieszkani; mają możliwość zaprosić do siebie gości. Przydaje to im godności... Nie ma lepszej terapii jak budowanie poczucia własnej wartości.

Czekamy na autobus, z niejaką troską popatrując w niebo, prognozy przewidują deszcz... Ale będzie dobrze, są parasole, a na miejscu zadaszone pomieszczenie. Wózkowicze zabierani są specjalnym samochodem, pomagają pracownicy DPS, sprawnie to idzie. Kierunek to Leśniczówka na Głębokim, udostępniana przez Nadleśnictwo Międzyrzecz; klimatyczny zakątek w środku lasu, ze ścieżką edukacyjną i sporym oczkiem wodnym, gdzie od kilku lat odbywają się spotkania Rodzin i Przyjaciół. Mówi mi jedna z pracownic, że chłopaki z DPS-u bardzo czekają na ten dzień, jest szczególny, bo przyjeżdża wiele osób, nie tylko ci najbliżsi, dostępni przez cały rok.

Na miejscu znowu krótka intensywna ulewa, ale to już ostatnia tego dnia, niebo czuwa nad imprezą.... Smaczne DPS-owe ciastka na stołach trochę zmokły, ale organizatorzy są przygotowani na każdą ewentualność, najważniejsze, że przywieźliśmy ze sobą dobre humory, stoły trzeba po prostu wytrzeć i jest pięknie. Popcorn też się zrobi. Muzyka wita nas, są pierwsi tancerze. Dyrektorka DPS Anna Kwiecińska wita wszystkich przybyłych, wicestarościnę międzyrzecką Zofię Plewę, Magdalenę Marczak-Nowaczyk z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Spotkanie jest dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, odbywa się dzięki umowie między Starostwem w Międzyrzeczu i Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem Oddział w Gorzowie Wlkp., Koło w Międzyrzeczu.

DPS-owcy przygotowali program artystyczny. Marcin Mazurkiewicz zabłysnął talentem aktorskim w przerobionym nieco przez nich, uaktualnionym, skeczu Kabaretu ANI MRU MRU, w roli Tofika synka taty wampira (Paweł Grzeszczak). Humor sytuacyjny; piękno i uroda gwiazd scen jest rzeczą umowną, młody wampirek może być sympatyczny nic nie tracąc ze swojej wampirzej natury, trzeba tylko spojrzeć na wampirzy światek z innej perspektywy...

Panowie na wspaniałych wielkich motocyklach, chopperach będących synonimem prędkości, amerykańskiej idei wolności i przyspieszenia, z Klubu Motocyklowego Village Riders z Nowin Wielkich, jak co roku z okazji spotkania Rodzin w DPS zajechali z rykiem silników na Leśniczówkę na Głębokie, można sobie zrobić z nimi (i z ich motocyklami) zdjęcie do kroniki rodzinnej.

Przy stolach jest miejsce na rozmowę i kontakty międzyludzkie, przewidziano zakątki na gry i zabawy dla dzieci; rzucanie kółkiem ringo, mały dziecięcy hokej do bramki, malowanie barwnymi farbkami na rozpiętej między drzewami folii – widzę, jak mama maluje czerwone serduszko, a jej dziecko – czyjeś imię... Do wielkiej kolorowej chusty trzeba zespołowego działania, by do otworu w środku wpadła piłeczka, to lekcja koordynacji ruchowej, i dobra wspólna zabawa. Przygotowano dużą ilość gadżetów, którymi można się przystroić do zdjęcia – jak kolorowe peruki i czapki, fantazyjne okulary itp.

Można się na chwilę wyosobnić przechadzając okolicznej po ścieżce edukacyjnej. Na tablicach - informacje o ptakach, o tym że ekosystem leśny jest kompleksem natury, tak jak łąka czy trawa, trochę wiedzy o grzybach, ptakach i innych zwierzętach.

Nieustannie trwają występy wokalne, i taneczne, zbiorowe i indywidualne, na scenie. Krzysztof Białecki – w estradowym stroju z czarnej skóry, w bujnej czuprynie, z przekonaniem wcielił się w rolę metalowego rockmena śpiewając przebój Grzegorza Markowskiego. Zrobione w pracowni DPS wielkie piękne rozłożyste kolorowe kapelusze są ilustracją do wykonywanych przez podopiecznych i pracowników DPS przebojów z południowych gorących rejonów świata - Lambady i innych, do akompaniamentu muzyki elektronicznej, djembe.

Miła przyjacielska atmosfera corocznych spotkań sprawia, że do wspomnień z Leśniczówki wraca się w rozmowach. Rodzice podopiecznych uhonorowali dyrektorkę DPS-u Annę Kwiecińską – w dowód wdzięczności za wieloletnią pracę – bukietem kwiatów... W DPS-ie nie pracuje nikt przypadkowy, najważniejszym kryterium, oprócz kwalifikacji, jest wszechobecna Empatia, co daje się zauważyć...


Iwona Wróblak

sierpień 2023 r. 































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz