środa, 6 grudnia 2023

 

Międzyrzecki Salonik Literacki – przy herbatce...


Herbatka dla smakoszy, W DKK i Saloniku Literackim - Międzynarodowy Dzień Herbaty. Obchodzony jest dwa razy w roku – 15.12. i 21.05.

Międzyrzecki Salonik Literacki, jest dzisiaj też z nami współpracujący z nim Kącik Twórczy przy Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu pod opieką pani Aleksandry Beli, to będzie, tak jak Dyskusyjny Klub Książki – wydarzenie cykliczne, tak mówi Renata Dyla z Biblioteki Publicznej, moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki... Miejsce wymiany myśli i książek, rozmów.

Celebrować towarzysko, twórczo - czas... Dzisiaj przy herbacie, napoju którego historia sięga starożytnych cywilizacji wschodnich. Niektóre z ciekawostek. Wymyślił go podobno mityczny cesarz Chin Shennong, uzdrowiciel i lekarz, może rzeczywiście do gotującej się wody wpadł mu przypadkiem liść dzikiego wtedy drzewa herbaty...? Szybko odkryto niezwykłe właściwości naparu. Chińskie przysłowie mówi, że na każdą chorobę jest inne lekarstwo, ale herbata jest lekarstwem na każdą chorobę. Tak też było w Japonii czy Korei, zaparzanie herbaty stało się narodowym zwyczajem. Holistyczne podejście do człowieka i świata go otaczającego, i interakcje nasze z otoczeniem, bardzo ścisłe – nieco wbrew zachodnim tendencjom do podejścia innego (teraz to się zmienia), cechowały kultury szanujące swoje liczące wiele tysiącleci dziedzictwo kulturowe. Dzisiaj napary z różnego rodzaju herbat są wykorzystywane w farmakologii, kosmetyce itp. Apteki są nimi zapełnione. Na przykład w domowym leczeniu na przeziębienie dobra jest herbatka z imbiru, miodu, też zdrowa z mięty, rumianku, z cytryną, może być z goździkiem...

Picie wspólnotowe herbaty jest od wieków rytuałem. W czasach nowożytnych to słynne angielskie „Five o'clock” - zaproszenie do posiłku o 5. po południu... Czas celebrowany odpowiednią scenerią domową; przy stoliczku z obrusem inspirowanym kwiatami angielskich ogrodów. Zastawa stołową też z motywami kwiatów: imbryczek, z cienkiej porcelany filiżanki, w osobnej - mleko, do tego na talerzyku ciasteczka upieczone przez panią domu... Zajmująca rozmowa, np. o literaturze, życiu towarzyskim... Savoir-vivre..

Rozmawiamy o herbacie. Pijemy Earl Grey Tea – herbatę aromatyzowaną olejkiem bergamotowym, tradycyjnie wytwarzaną w oparciu o czarną, zieloną herbatę; zaparzoną w dzbanku przez Beatę Kwiatkowską, nauczycielkę z SP nr 2. Dzieci z tej szkoły czytają nam fragmenty z literatury i poezji o herbacie; m.in. Zuzanna Strzemiecka o tym, że według Olgi Tokarczuk „Dom Dzienny, Dom Nocny” – świat jest odkryty i bezpieczny, bo mądrość jest apetyczna... Czytają Blanka Kaleta, Magdalena Krupa, Julia Bożek. Zofia Grocholewska – o świecie z punktu widzenia imbryczka do herbaty, ceniącego swoją imbryczkowatość mimo zewnętrznych uszkodzeń...

Swoje własne wiersze czytały też Beata Igielska i Marzena Wieczorek.


Iwona Wróblak

grudzień 2023 r. 















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz