sobota, 17 sierpnia 2024

 

Muzyka i cisza uczą się chodzić w parze, tak brzmi Muzyka w Raju



Kościół św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, 3 koncerty z cyklu XXII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Raju” w tym roku odbędą się tutaj. Na suficie pysznią się unikalne w skali kraju renesansowe freski. Czekamy, aż muzycy nastroją instrumenty.

Koncert okazał się dłuższy niż przewidywali Cezary Zych z prof. Joanną Boślak- Górniok (Międzynarodowa Barokowa Orkiestra „Kore”), ku naszej jeszcze większej satysfakcji; podzielony został na dwie części, z kilkunastominutową przerwą. Paradyskie Seminarium Duchowne przechodzi gruntowny remont, z tego powodu koncerty będą się odbywać w Międzyrzeczu, Świebodzinie i Gorzowie. 15. sierpnia w międzyrzeckim koncercie będziemy słuchać programu z wczorajszego koncertu Muzyki w Raju w gorzowskiej Filharmonii. Muzyka i cisza uczą się chodzić w parze, jak powiedział nowy proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela ks. dr Andrzej Hładki.

Chłód renesansowego wnętrza kościoła św. Jana. Zanurzymy się za chwilę w pełnej harmonii muzyce G. Tellemana, związanego kiedyś z ziemią lubuską, A. Vivaldiego i J.G. Graun'a. Co nas czeka? Samo dobre. Georg Philipp Telemann (1681–1767): Koncert polski G-dur TWV 43:G7 Dolce, Allegro, Largo, Allegro. Suita D-dur na violę da gamba i smyczki TWV 55 D:6 Ouverture, La Trompette, Sarabande, Rondeau, Bourrée, Courante-Double, Gigue

Antonio Vivaldi (1678–1741): Allegro z Koncertu F-dur na flet i smyczki RV 433

Aria „Sum in medio tempestatum” z motetu „Sum in medio tempestatum” na sopran, smyczki i bc. RV 632, Largo e cantabile z Koncertu F-dur na flet i smyczki RV 434

Motet „Sum in medio tempestatum” na sopran, smyczki i bc. RV 632: Recitativo „Quid ergo faciam?” Aria „Semper maesta, sconsolata” Alleluia.

Johann Gottlieb Graun (1703–1771); Koncert D-dur na violę da gamba i smyczki Graun WV A:XIII:4 Vivace, Adagio, Allegro assai. Czyli - podróż między Paryżem, Wenecją, Dreznem, Berlinem i Żarami...

Wytrawni, chociaż prawie wszyscy młodzi, artyści: André Lislevand – grający na viola da gamba, jej piękne brzmienie – jeszcze usłyszymy wielokrotnie ten instrument, Marta Krysiak – mocny sopran, Juliette Wagner – flet traverso, i Orkiestra „Kore”.

Rozpoczynamy międzyrzecką odsłonę Muzyki w Raju w naszej, jak powiedział Cezary Zych, prezes zarządu Fundacji Muzyki Dawnej CANOR, i nie tylko on tak twierdzi – znakomicie brzmiącej najstarszej międzyrzeckiej świątyni. „Muzyka w Raju”; festiwalowe 22 koncerty. Dzieła kompozytorów dobrze znanych i tych zapomnianych z okresu od późnego średniowiecza po epokę romantyczną. Srebrzysty klawesyn raz po raz włącza się dyskretnie, doskonałe wykonania dworskiej muzyki z dawnych czasów, prawie dwie godziny solidnej uczty artystycznej, tylko osiąść w niej, w harmonii i ciszy; braku hałasu zewnętrznego świata.


Iwona Wróblak

sierpień 2024 r.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz