11 Listopada Święto Państwowe
Częstujemy się tegorocznymi, wielu ma swoje, jeszcze z poprzedniego roku, Barwami narodowymi; biało-czerwonymi kotylionami, chorągiewkami, wpinamy je w płaszcze, mundury, widzę, że dostają je też szkolący się na poligonie w ramach relokacji wojsk UE wojskowi ukraińscy, zaproszeni pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego do wzięcia udziału w celebracji 106. Rocznicy polskiej państwowości.
Na placu zbiera się coraz więcej ludzi. Słychać Orkiestrę Dętą z Grochowa poprzedzającą kompanię honorową 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Poczty Sztandarowe ustawiają się, reprezentacje służb mundurowych, instytucji, organizacji społecznych, szkół...
Na maszt wędruje wysoko Polska Flaga Państwowa, zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego; Hymn Państwa Polskiego.
Burmistrz Remigiusz Lorenz – oddajemy hołd naszym bohaterom, pięciu ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu. Ignacemu Daszyńskiemu i Wincentemu Witosowi, którzy – mając różne poglądy polityczne, potrafili skutecznie wywalczyć w 1918 r. niepodległą Polskę. Współczesny patriotyzm musi służyć budowaniu naszej suwerenności, porozumieniu ponad podziałami.
Harcerze i zuchy międzyrzeckiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Zawiszaków jak co roku, razem ze swoimi opiekunami, uczestniczą w uroczystości - w tej ważnej lekcji historii, po jej zakończeniu złożą wieńce pod Pomnikiem patrona 17 WBZ gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego i twórcy Armii Wielkopolskiej.
Odczytany zostanie list Ministra Obrony Narodowej, jest w nim o tym, że dzisiejszy dzień jest dniem oddania hołdu Polkom i Polakom przez wieki walczącym o nasz kraj, żołnierzom stojącym na straży naszej niepodległości. Tym którzy potrafili wznieść się w tej walce ponad podziały trzech zaborców.
Następuje mianowanie na wyższe stopnie wojskowe żołnierek i żołnierzy 17 WBZ, dowództwo złożyło gratulacje także ich rodzinom.
Apel Pamięci o Tych, którzy od czasów utracenia w XVIII wieku przez Rzeczpospolitą niepodległości nieustępliwie walczyli o jej odzyskanie.
Szereg Pocztów Sztandarowych przez dłuższą chwilę składało wiązanki kwiatów i znicze pod Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Orkiestra zagrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Zapadła mi w pamięć fraza tekstu wygłoszonego przez jednego z instruktorów harcerskich pod Pomnikiem gen. J. Dowbor-Muśnickiego w parku Zamkowym - „bacz by słowo sobie dane było zawsze dotrzymane...”. Iskierka wychowania harcerskiego wróciła do inicjatora, krąży tak od czasów skautowskich w kręgach harcerskich.
Iwona Wróblak
listopad 2024 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz