E-Olimpiada Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego – Zapisy dzieciństwa
Sztuka przeciw przemocy... w holu sali wystaw Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury osoby z międzyrzeckiego Dziennego Domu Seniorów+, wiele ich prac zostało nagrodzonych w tegorocznej E-Olimpiadzie, pomarańczową wstążeczkę przypinamy też im – znak solidarności przeciwko przemocy wobec dzieci.
27. Olimpiada Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego ma motto: „Kraina dzieciństwa”. Kreatywne motto, marzenia z dzieciństwa są zawsze piękne. Bajkowa kraina mądrości pierwszej, przedsłownej, pamiętanej dobrze lub mniej, ale zawsze ważnej. Wzięło w niej udział 98 osób z 21. placówek: Warsztatu Terapii Zajęciowej Gorzów Wlkp, WTZ Grodzisk Wlkp., WTZ Gubin, WTZ Kamień Wielki, WTZ Krosno Odrzańskie, WTZ Lubsko, DDS+ Międzyrzecz, Dom Pomocy Społecznej Międzyrzecz, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Międzyrzecz, Środowiskowy Dom Samopomocy Międzyrzecz, WTZ Międzyrzecz, WTZ Nowa Sól, ŚDS Pszczew, WTZ Sulęcin, POW Skwierzyna, WTZ Świebodzin, ŚDS Trzciel, WTZ Wiechlice, WZT Wschowa, WTZ Fuzja Zielona Góra, WTZ Żabice.
E-Olimpiada Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego, pod Patronatem Starosty Międzyrzeckiego, współfinansowana jest przez PFRON (województwo lubuskie), ROPS w Zielonej Górze, Powiat Międzyrzecki, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Koło Terenowe w Międzyrzeczu, w tym roku jeszcze bez integrujących ze społeczeństwem spotkań personalnych – a jest to ważne. Wystawa będzie jakiś czas w Galerii MOK, dziełka wykonane w macierzystych placówkach są bardzo ciekawe... Prace wystawiono w szklanych gablotach, i w ekspozycji. Jak powiedziała kier. międzyrzeckiego WTZ Beata Romanowska - najważniejsze, że osoby z Ośrodków chcą brać udział w Olimpiadzie, realizować swe pasje i marzenia artystyczne.
Dyr. MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy – gratuluję pięknych prac... Ja dodam – ciekawego, dającego pole wyobraźni pomysłu na temat Olimpiady. Zwycięzcami, jak to bywa na Olimpiadach osób z niepełnosprawnościami, są WSZYSCY, którzy wystartowali; w kategoriach: Ceramika: płaskorzeźba, Florystyka i dekoracja wnętrz: obrazek przestrzenny do pokoju dziecięcego, Plastyka: obraz farbami akrylowymi – zabawa z dzieciństwa, Krawiectwo i robótki ręczne: maskotka-przytulanka, Stolarstwo: dekoracja do pokoju dziecięcego, Gastronomia: słodki przysmak dzieciństwa.
Są obecne osoby kierujące Ośrodkami: Anna Kwiecińska, Beata Romanowska, Arleta Stachecka, Agnieszka Czaczkowska, Dorota Władyka-Banak, jest starosta Bogusław Zaborowski; będą wręczane dyplomy za udział, statuetki i upominki – w ekologicznych, wielokrotnego użytku, torbach z tkaniny.
Jak mógłby wyglądać pokój dziecinny? Bajkowo, radośnie. Kolorowo. Te marzenia nie zawsze są do spełnienia, ale warto pomarzyć; o wycieczce w góry, puszczaniu latawca, locie balonem, spacerze z psem, układaniu puzzli, dziecięcym skakaniu na pola oznaczone literami czy cyframi... jest też obraz, przed którym dłużej przystanęłam – osoba zasłaniająca oczy, wokół jej głowy okrągłe kolorowe kształtki, jak bąble baniek mydlanych. I miejsce w Kategorii: Plastyka zajął Patryk Długosz z WTZ Zielona Góra i Żaklina Wawryk z WTZ Świebodzin, III miejsce – Mateusz Gierczyński z ŚDS Pszczew, wyróżnienia: Krystian Błaszczyk z WTZ Gorzów Wlk i Joanna Walicht z WTZ Grodzisk Wlkp.
Ceramika to jedno z bardziej pierwotnych zajęć ludzkich, glina ma ciepły dotyk, jest miękka i przyjazna nawet dla niezupełnie sprawnych rąk. Można z niej ulepić kosmiczne ludki, znaki graficzne jakby z innych cywilizacji, może są nieodkryte jeszcze, a czekają uśpione w zakamarkach przekazu genetycznego? Tak dawnego, jak marzenie latania np. ze spadochronem. I miejsce w tej Konkurencji zajął Krzysztof Sobierajski z WTZ Żabice, II miejsce – Michał Snopek z WTZ Zielona Góra, III miejsce – Krzysztof Sikorski z WTZ Nowa Sól, wyróżnienia otrzymali Tomasz Zakrzewski z WTZ Wiechlice, Konrad Wołczak z POW Skwierzyna, Maciej Chilla z DPS Międzyrzecz.
Uszyć przytulankę. Widziałam na Olimpiadach, jak duże mogą być umiejętności krawieckie naszych Olimpijczyków, jeśli umiejętnie je kształcić, a to bardzo przydatna w życiu umiejętność. Bajkowate, uszaste, czasem zwierzakowate, stworki maskotek-przytulanek, piękne lale w sukienkach z falbankami, co sobie dusza nasza wymarzy, temu chętnie przyklaskują instruktorzy, udzielając tylko technicznych wskazówek. Wzornictwo godne polecenia, warto sobie przypomnieć, co nas kiedyś cieszyło, sztuka jest przekładem z obrazów wspomnień, z naszych dziecięcych fantazji. W kategorii: Krawiectwo i robótki ręczne - I miejsce dla Laury Łebek z ŚDS Trzciel i Anny Jamskiej z WTZ Kamień Wielki, III – Zofii Nycz DDS+ Międzyrzecz. Wyróżnienia: Justyna Dworska z WTZ Lubsko i Paulina Szejna z WTZ Nowa Sól.
Dziecięcy pokój powinien być przytulny i przyjazny, symbolem jest - wózek dziecięcy z czasów babcinych, w koronkach; wystrój pokoju to wielkie pole do popisu dla wyobraźni, dla skrywanego może dotąd artyzmu wykonawcy, jego przekonania o swojej niepełnej wartości – i nie dotyczy to tylko osób z uszkodzeniami, tak myślę... I miejsce w Kategorii: Florystyka i dekoracja wnętrz zajął Janusz Ordon z WTZ Wschowa, II miejsce – Natalia Kotopska z WTZ Świebodzin, III miejsce – Anna Mielnik z WTZ Nowa Sól. Wyróżnienie: Elwira Młynarczyk z WTZ Grodzisk Wlkp. i Dominika Kaczmarek z ŚDS Międzyrzecz.
Słodkie i piękne kolorystycznie przysmaki dzieciństwa. JEMY kolorami, a jest ich na półmiskach cała gama. Uczył tego na poprzednich Olimpiadach Jacek Bełz, właściciel restauracji „Duet”, wieloletni współsponsor tych wydarzeń społeczno-kulturalnych – estetyki kuchni. W Kategorii: Gastronomia I miejsce zajął Przemysław Olejniczak z ŚDS Trzciel, II miejsce – Filip Buganik z SOSW Międzyrzecz, III miejsce – Marcin Dzielendziak z WTZ Sulęcin, wyróżnienie dostała Wiktoria Barszczak z DDS+.
Techniczna konkurencja: Stolarstwo. Precyzja i staranność wykonania, i wykończenia dzieła, jego estetyka. Artystyczny domek w stylu rodzinnego budownictwa przedwojennego – tak malowaliśmy w dzieciństwie DOM, jego przytulność, i płotek wkoło posesji. I inne prace z drewna, pokolorowane... I miejsce zajął Jarosław Żurawski z WTZ Krosno Odrzańskie, II miejsce – Patryk Górski z WTZ Nowa Sól, III miejsce – Dawid Eret z WTZ Gubin. Wyróżnienia: Joanna Ilińczyk z ŚDS Międzyrzecz, Józef Szyrmo z DDS+ Międzyrzecz.
Zadanie specjalne dla każdej placówki – Fotografia pt.: „Wspomnienie z dzieciństwa”. Mogą to być bardzo różne rzeczy, każdy człowiek jest inny, co innego zapamiętuje: dziecięca kołderka, spacer z psem, podwórkowe zabawy, ludziki z kasztanów, zabawy na trzepaku, ze skakanką, wspólne bieganie z przyjaciółmi... Laureat: WTZ Międzyrzecz.
Zachęcam do odwiedzenia Galerii w MOK, jest co oglądać, i nad czym się zastanowić.
Iwona Wróblak
listopad 2024 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz