niedziela, 17 listopada 2024

 

Viva Gitarra w międzyrzeckiej PSM


20 lat Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, 19. Międzynarodowy Festiwal Gitarowy „Viva Gitarra” w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. Zanurzamy się w pełnym kolorów i emocji świecie dźwięków gitary klasycznej.

„Kiedy grasz muzykę, rób to tylko z jednego powodu – z miłości. Miłość, podobnie jak dźwięk, jest wibracją. Obejmuje swoim działaniem wszystkich, którzy znajdą się w jej zasięgu” - Pepe Romero.

Muzyka klasyczna i jej interpretacje, muzyka flamenco i kompozytorów hiszpańskich. Koncerty kameralne, warsztaty kreatywne dla dzieci, od 14.11. do 17.11., były zaplanowane w Międzyrzeczu, w Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Zielonej Górze i Bytomiu Odrzańskim. W Międzyrzeczu koncert prowadził dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, nauczyciel gry na gitarze w naszej PSM, Wojciech Jurkiewicz.

U nas w Międzyrzeczu miał miejsce pierwszy koncert, pan Jurkiewicz zaprosił na następne - w Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Zielonej Górze i Bytomiu Odrzańskim, z udziałem wybitnych muzyków: Stanislava Steshenko (Ukraina), Sebastiana Perłowskiego, Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej, Daniela Engielmana (Austria), Erlendis Quartet, Los Duendels (Hiszpania, Austria), Piotra Zalewskiego i Ilony Jankiewicz-Próchenko – warsztaty kreatywne.

Stanislav Steshenko (Ukraina) ukończył Kijowski College Muzyczny, Kijowski Uniwersytet Kultury i Sztuki, Charkowski Narodowy Uniwersytet Sztuki w klasie gitary i dyrygentury. Od 2019 roku mieszka w Niemczech, gdzie uzyskał dyplomy mistrzowskie jako stypendysta Fundacji DAAD. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, koncertował w Ukrainie, Polsce, w Rosji, w Niemczech, w Danii, we Włoszech, w Grecji, w Belgii, w Luksemburgu, w Hiszpanii, w Chile, w Chorwacji, w Liechtensteinie. Stanislav Steshenko gra na instrumencie Lazaro-Martinez. Od 2024 r. pracuje w Musikhochschule Regensburg.

W 1. dniu „Viva Gitarra” Steshenko gościł w szkolnej auli naszej PSM, najpierw prowadził warsztaty dla dzieci i młodzieży, potem wysłuchaliśmy koncertu w jego wykonaniu. Wirtuozowska gitara w ręku Steshenki... Muzyka dawna, romantyczna, subtelność i bogactwo dźwięków, nutki giętkie, moszczące się w akustycznej auli szkolnej, cyzelowane jak perełki. Przebogaty świat gitary klasycznej. Inspiracje muzyką ludową; utwór o zarośniętej romantycznie ścieżce zakochanych, którą dawno nikt się nie przechadzał, muzycznie emocjonalnie, na sposób słowiański, i refleksyjnie. Autorzy, debiutujący na rynku komercyjnym, teraz komponują także klasykę – z fragmentami pełnymi akcji, dynamizmu, i z nagłą zmianą nastroju. Wariacje na temat kanonu muzyki hiszpańskiej. Kompozytorzy z różnych krajów, których łączy zainteresowanie nimi przez Steshenkę. Wymieszanie stylów, polirytmika, czyli mieszanie ze sobą różnych grup rytmicznych. Doświadczenia muzyczne z różnych stron świata, w tym azjatyckich, odmiennych kultur muzycznych, ich przyrody i historii, jako inspiracje – wszystko w transkrypcji na gitarę klasyczną, w mistrzowskim wykonaniu.

Wspaniały, kolejny już koncert w Szkole Muzycznej, do ich wysokiego poziomu już się przyzwyczailiśmy, czekamy na następne takie wydarzenia w naszym Międzyrzeczu.

Festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej: Zielona Góra, Lubuskie Warte Zachodu, PGNiG Grupa Orlen, Centrum Kultury w Bytomiu Odrzańskim, Powiat Międzyrzecki. Partnerzy: PSM I stopnia w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, PSM w Gorzowie Wlkp., Filharmonia Zielonogórska, Stary Kisielin, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp., Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, PSM I st. w Świebodzinie, Zespół Szkół Muzycznych w Zielonej Górze.


Iwona Wróblak

listopad 2024 r.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz